Jednání USA s Íránem se začíná jevit jako možné, řekl šéf Pentagonu

Írán se pomalu dostává do situace, kdy se jednání s USA jeví jako reálné, myslí si americký ministr obrany Mark Esper. Podle agentury Reuters to dnes Esper řekl při návštěvě Británie. Americký prezident Donald Trump se nedávno nechal slyšet, že je otevřen možnému setkání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním na okraj zasedání Valného shromáždění OSN, jež se uskuteční koncem měsíce v New Yorku.

Mark Esper
doporučujeme

"Zdá se, že se Írán v něčem blíží k bodu, ze kterého by bylo možné vést jednání, a doufáme, že to dobře dopadne," uvedl Esper při návštěvě londýnského think tanku pro obranu a bezpečnost RUSI.

Od loňského roku, kdy prezident Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, roste mezi USA a islámskou republikou napětí. Washington po vypovězení dohody uvalil na Teherán nové sankce, které mimo jiné zemi omezují možnosti obchodovat s ropou.

Smyslem jaderné dohody bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mírové využívání jaderných technologií. Trump nicméně od odstoupení od jaderné dohody proti Íránu vede politiku takzvaného "maximálního tlaku", čímž se snaží Teherán přimět k jednáním o omezení balistického programu a změně přístupu ke konfliktům na Blízkém východě.

Prezident Hasan Rúhání ve středu oznámil, že Írán podnikne další krok ve vypovídání částí jaderné dohody. Konkrétně se má jednat o vývoj výkonných odstředivek určených k urychlení obohacování uranu. Zároveň ale dal prezident evropským signatářům dohody dva měsíce na to, aby omezili dopad amerických sankcí na Írán a úmluvu tak zachránili.

Trump ve středu prohlásil, že je otevřen možnosti setkání s Rúháním při nadcházejícím zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. "Jasně, možné je cokoliv. Chtějí vyřešit svůj problém," řekl Trump k inflaci v Íránu. "Mohli bychom to vyřešit za 24 hodin," doplnil americký prezident.

Teherán nicméně opakovaně možnost jednání s Washingtonem vyloučil. Schůzka podle něj nepřipadá v úvahu, dokud USA proti Íránu uplatňují sankce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala…

Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s…

05.08.2020 21:58 Aktualizováno Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce…

Média: Nitrát, jenž vybuchl v Bejrútu, byl z ruské lodi

05.08.2020 18:43 Dusičnan amonný, jehož úterní výbuch v bejrútském skladu připravil o život na stovku lidí a více…

Mysleli jsme, že to je útok. Domy vzdálené kilometry od epicentra mají…

05.08.2020 18:02 Obyvatelé Bejrútu jsou z úterního výbuchu stále v šoku, všude na ulicích leží sklo, nemocnice jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama