Jemenské nemocnice se chystají na pacienty s koronavirem, situace je znepokojující

Zaměstnanci nemocnice v jemenském třetím největším městě Táizz se po pětileté válce potýkají s nedostatkem materiálu a na nového nepřítele v podobě koronaviru připraveni nejsou. Jemen moc lidí netestuje a ohlásil zatím jediný případ koronaviru.

Agentura Reuters napsala, že humanitární organizace se obávají, že epidemie se může mezi podvyživenými obyvateli Jemenu rychle rozšířit.

"Už teď, před nástupem koronaviru, tady stěží najdete ventilátor. My lékaři nemáme ochranné oblečení, a přitom budeme v první linii," řekl Abdalazíz Kásim z týmu pro koronavirus v táizzké nemocnici Džumhúríja.

V celém Táizzu jsou pouze čtyři ventilátory, které mohou posloužit pacientům s dýchacími obtížemi, sdělil zástupce ředitele nemocnice Chalíl Saíd. Pro pacienty s koronavirem sice bylo vyčleněno jedno křídlo nemocnice, ale nejsou tam lůžka ani funkční koupelny.

Je to jedna z 37 jemenských nemocnic, které chtějí místní úřady a Světová zdravotnická organizace (WHO) zmodernizovat po letech bojů, při nichž byl zničen zdravotnický systém i vodní řád.

"Jestli nebyly koronavirus schopné řešit bohaté země, jak se to dá čekat od nás," řekl 22letý dělník z Adenu Abdarrahmán Faríd.

Boje mezi menšinovými šíity a vládou vyhnaly z domovů skoro čtyři miliony Jemenců. Mnozí žijí v přeplněných táborech, v nichž není k dispozici tekoucí voda. Hasína Alíová žije pod plachtou v táboře Karaa na severu Adenu. Tábor je v troskách vybombardovaných domů. "Nepomáhá nám stát ani žádná organizace. To máme sedět tady v táboře? Je nás tolik," řekla žena, zatímco děti odešly pro vodu k zásobníkům olepeným plakáty o nebezpečí koronaviru.

Nějakou formu humanitární pomoci potřebuje 80 procent Jemenců, tedy 24 milionů lidí. Znepokojující je situace lidí v odlehlých částech země, kde je mnoho podvyživených. "Bude obtížné reagovat, pokud epidemie zasáhne venkov, kde téměř neexistují zdravotnická zařízení a je jenom málo možností testovat," uvádí organizace Lékaři bez hranic.

Nedávno do Jemenu dorazily testovací sady, takže je možné ve třech největších městech otestovat několik tisíc lidí. WHO oživuje síť používanou dříve pro sledování výskytu cholery a dětské obrny, aby ověřila zprávy o údajných případech koronaviru.

V celém Jemenu chybí ventilátory. "To bude velký úkol, a nejen ty ventilátory, ale i technici, kteří je budou obsluhovat," řekl Mike Ryan z WHO. Personál jednotek intenzivní péče z celé země se právě školí v Kuvajtské nemocnici v Saná pro ošetřování pacientů s respiračními potížemi. V oddělení vyčleněném pro lidi s koronavirem zedníci teprve nahazují stěny. Na napojení čeká několik desítek zrezivělých kyslíkových bomb.

Hlavní sestra Samíra Ruchamíová řekla, že sedm z 20 ventilátorů vyžaduje menší opravu a osm zásadní. "Jestli se to podaří, budou pilířem nemocnice," řekla. Bude-li to nezbytné, pak prý bude na každý ventilátor napojeno i několik pacientů.

Související

Více souvisejících

Jemen WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 7 minutami

Aktualizováno před 16 minutami

před 23 minutami

před 36 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Situace na Ukrajině se bude jen zhoršovat, tvrdí rozvědka. Americká pomoc vývoj situace na frontě nezlepší

Situace na frontové linii na Ukrajině se v následujících týdnech bude pravděpodobně neustále zhoršovat. Řekl to šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělním rozhovoru pro ukrajinskou verzi stanice BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy