Jemenské nemocnice se chystají na pacienty s koronavirem, situace je znepokojující

Zaměstnanci nemocnice v jemenském třetím největším městě Táizz se po pětileté válce potýkají s nedostatkem materiálu a na nového nepřítele v podobě koronaviru připraveni nejsou. Jemen moc lidí netestuje a ohlásil zatím jediný případ koronaviru.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
doporučujeme

Agentura Reuters napsala, že humanitární organizace se obávají, že epidemie se může mezi podvyživenými obyvateli Jemenu rychle rozšířit.

"Už teď, před nástupem koronaviru, tady stěží najdete ventilátor. My lékaři nemáme ochranné oblečení, a přitom budeme v první linii," řekl Abdalazíz Kásim z týmu pro koronavirus v táizzké nemocnici Džumhúríja.

V celém Táizzu jsou pouze čtyři ventilátory, které mohou posloužit pacientům s dýchacími obtížemi, sdělil zástupce ředitele nemocnice Chalíl Saíd. Pro pacienty s koronavirem sice bylo vyčleněno jedno křídlo nemocnice, ale nejsou tam lůžka ani funkční koupelny.

Je to jedna z 37 jemenských nemocnic, které chtějí místní úřady a Světová zdravotnická organizace (WHO) zmodernizovat po letech bojů, při nichž byl zničen zdravotnický systém i vodní řád.

"Jestli nebyly koronavirus schopné řešit bohaté země, jak se to dá čekat od nás," řekl 22letý dělník z Adenu Abdarrahmán Faríd.

Boje mezi menšinovými šíity a vládou vyhnaly z domovů skoro čtyři miliony Jemenců. Mnozí žijí v přeplněných táborech, v nichž není k dispozici tekoucí voda. Hasína Alíová žije pod plachtou v táboře Karaa na severu Adenu. Tábor je v troskách vybombardovaných domů. "Nepomáhá nám stát ani žádná organizace. To máme sedět tady v táboře? Je nás tolik," řekla žena, zatímco děti odešly pro vodu k zásobníkům olepeným plakáty o nebezpečí koronaviru.

Nějakou formu humanitární pomoci potřebuje 80 procent Jemenců, tedy 24 milionů lidí. Znepokojující je situace lidí v odlehlých částech země, kde je mnoho podvyživených. "Bude obtížné reagovat, pokud epidemie zasáhne venkov, kde téměř neexistují zdravotnická zařízení a je jenom málo možností testovat," uvádí organizace Lékaři bez hranic.

Nedávno do Jemenu dorazily testovací sady, takže je možné ve třech největších městech otestovat několik tisíc lidí. WHO oživuje síť používanou dříve pro sledování výskytu cholery a dětské obrny, aby ověřila zprávy o údajných případech koronaviru.

zdroj: YouTube

V celém Jemenu chybí ventilátory. "To bude velký úkol, a nejen ty ventilátory, ale i technici, kteří je budou obsluhovat," řekl Mike Ryan z WHO. Personál jednotek intenzivní péče z celé země se právě školí v Kuvajtské nemocnici v Saná pro ošetřování pacientů s respiračními potížemi. V oddělení vyčleněném pro lidi s koronavirem zedníci teprve nahazují stěny. Na napojení čeká několik desítek zrezivělých kyslíkových bomb.

Hlavní sestra Samíra Ruchamíová řekla, že sedm z 20 ventilátorů vyžaduje menší opravu a osm zásadní. "Jestli se to podaří, budou pilířem nemocnice," řekla. Bude-li to nezbytné, pak prý bude na každý ventilátor napojeno i několik pacientů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael na prahu další vlny koronaviru. V karanténě je 10 tisíc učitelů a…

02.06.2020 15:59 V Izraeli je kvůli novým případům koronaviru v karanténě přibližně 10.000 učitelů a žáků. Jenom…

Erdogan stále pronásleduje údajné pučisty, vydány zatykače na 118 lidí

02.06.2020 13:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na 118 lidí z prostředí armády, které podezírá z napojení na…

Čína odsoudila "chronický rasismus" v USA, Írán vyzývá k ukončení násilí

01.06.2020 14:51 Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují…

Syrská armáda spustila velkou bojovou operaci. Vojáci už obklíčili město…

01.06.2020 14:01 Syrská armáda připravuje velkou operaci proti ozbrojeným bojovníkům v jihosyrské provincii Dará.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy