Jihojemenští separatisté se vzdávají požadavků na autonomii

Separatisté z jižního Jemenu se vzdají svých požadavků na autonomii a jsou připraveni začít plnit loňskou dohodu o sdílení moci s vládou. Ohlásila to dnes separatistická Jižní přechodná rada (STC), která vyhlásila autonomii v jižních provinciích i Adenu, který sloužil jako sídlo jemenské vlády.

Jemen
doporučujeme

Jejím spojencem je kromě dalších arabských zemí Saúdská Arábie, která loni pomohla vyjednat smírčí dohodu. Podle ní má jemenský premiér sestavit novou vládu a jmenovat nového guvernéra Adenu.

Saúdskoarabská agentura SPA oznámila, že Rijád nyní nabídl nový plán, který má urychlit plnění loňské dohody.

STC ve svém prohlášení podle agentury AFP uvedla, že "odstupuje od vyhlášení autonomie", aby mohla být rijádská dohoda plněna. Rada vyhlásila autonomii na jihu v dubnu. Podle SPA se má jemenská vláda do Adenu vrátit a dohlédnout na splnění rijádské dohody.

Mluvčí jemenské vlády rozhodnutí STC ocenil a jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí, který je v exilu v Saúdské Arábii, už ohlásil jmenování nového policejního velitele a guvernéra Adenu.

Rijádská dohoda byla podepsána loni v listopadu. Upravuje rozdělení moci na jihu mezi vládu a separatisty, ale zůstává stále jenom na papíře. V červnu se vláda se separatisty dohodla na příměří, na jehož plnění dohlížejí saúdskoarabští pozorovatelé.

Mocenské spory na jihu Jemenu komplikují situaci v zemi, která je od roku 2014 ve válce mezi menšinovými šíity a vládou. Roku 2015 do bojů vstoupila na straně vlády arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Hlavní město Saná a některé další regiony mají v rukou stále šíité, jež podporuje Írán. Konflikt má na kontě desítky tisíc životů a hlubokou humanitární krizi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obětí exploze v Bejrútu vzrostl, 300 tisíc lidí přišlo o domov. Na…

06.08.2020 11:06 Počet obětí ničivé úterní exploze v Bejrútu vystoupil na nejméně 137 mrtvých a více než 5000…

Čeští hasiči v Bejrútu se poprvé od příletu chystají do akce

06.08.2020 09:21 Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po…

135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala…

Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s…

05.08.2020 21:58 Aktualizováno Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama