Jordánsko o ramadánu nedovolí modlení v mešitách, Egypt má potíže s pohřby

Jordánsko nedovolí občanům chodit se modlit do mešit o muslimském postním měsíci ramadánu. Oznámil to jordánský ministr pro náboženské záležitosti. Ramadán začne příští týden a kvůli koronaviru na toto období připravují omezení i další muslimské státy, například Írán a Egypt.

Mešita
doporučujeme

Egypt už zakázal pořádat velká shromáždění při večerních hostinách iftárech, které jsou o ramadánu prvním jídlem muslimů po celodenním postění. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí minulý týden občany připravil na to, že zákaz shromažďování zůstane v platnosti i o ramadánu.

Jordánský ministr pro náboženské záležitosti Muhammad Chalájlah řekl, že Jordánsko nedovolí lidem chodit do mešit pomodlit se večerní modlitbu tarávíh, která je v postním období hlavním náboženským úkonem dne.

Mnoho muslimských zemí včetně Saúdské Arábie kvůli koronaviru uzavřelo mešity a vyhlásilo i zákaz vycházení nebo shromažďování. V Jordánsku je koronavirem nakaženo přes 390 lidí a sedm pacientů tam zemřelo.

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí zakročil, když vesničané chtěli znemožnit pohřeb lékařky, jež zemřela na koronavirus. Informuje o tom Sky News. Premiér zatelefonoval jejímu manželovi a omluvil se "jménem egyptského lidu".

Egyptská ministryně zdravotnictví Halá Zajdová oznámila, že na pohřby lidí, kteří zemřeli na covid-19, dohlédne její úřad. Na hřbitovy budou mrtvé rozvážet sanitky ze státních zařízení, protože se množí případy, kdy místní lidé pohřbení brání.

V pátek zemřela čtyřiašedesátiletá lékařka Sonia Abdalazímová. Její bratr sice médiím sdělil, že příčinou byl zápal plic, ale sdělovací prostředky uvádějí, že se nakazila koronavirem. Lidé z vesnice Šubra Bahú se rozhodli pohřbu zabránit. Zakročit museli policisté, kteří shromáždění nespokojenců rozehnali varovnou střelbou. Zatčeno bylo 23 lidí, státní prokurátor případ označil za teroristický čin.

V Egyptě se nákaza koronavirem potvrdila u více než 2100 lidí a zemřelo tam 164 osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy