K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), píše agentura AP. Atentát si vyžádal dva životy, jednou z obětí je přední duchovní, imám mešity, ve které se útok odehrál. Osm dalších lidí utrpělo zranění.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

V prohlášení na webu, který s Islámským státem spolupracuje, organizace uvádí, že úterní útok byl cílený proti imámovi, který byl podle autorů prohlášení "odpadlík loajální k odpadlické afghánské vládě". Afghánský prezident Ašraf Ghaní nazval útok zločinem proti lidskosti a zúčastnil se společně s dalšími vládními představiteli dnešního imámova pohřbu.

Exploze nastala ve večerních hodinách, když se věřící shromažďovali ke společným modlitbám v mešitě Vazír Akbar Chán ve stejnojmenné diplomatické čtvrti. Zpravodajské agentury původně psaly, že šlo o sebevražedný útok, později se ale ukázalo, že výbušné zařízení bylo nastražené.

AP připomíná, že teroristických činů páchaných organizací Islámský stát v Afghánistánu přibývá, zejména v Kábulu. Organizace cílí na afghánská média, civilisty a menšinové šíity. V neděli se IS přihlásil k bombovému útoku na autobus místní televizní stanice. Při tomto násilném činu zahynuli dva její zaměstnanci, čtyři další utrpěli zranění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

14.08.2020 21:52 Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a…

Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

14.08.2020 18:43 Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle…

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama