Kandidátem na sestavení libanonské vlády je expremiér Harírí

Kandidátem na úřad příštího libanonského premiéra je Saad Harírí, který už tuto funkci v minulosti zastával. Konzultace o nové vládě mají začít příští týden. Ta minulá podala demisi po ničivém výbuchu v bejrútském přístavu, při němž v srpnu zemřelo přes 190 lidí.

Sestavením vlády pak byl pověřen Mustafá Adíb, ale koncem září se tohoto úkolu vzdal, protože se mu kabinet dát dohromady nepodařilo. Největší překážkou byly spory o obsazení ministerstva financí, které v minulosti tradičně měli v rukou šíitské strany, k nimž patří Hizballáh.

Harírí ve čtvrtek ohlásil, že je kandidátem na premiérský post a že se v případě, že vládu sestaví, zaměří na obnovu chodu libanonské ekonomiky. V čele vlády stál už v letech 2009 až 2011 a pak znovu od roku 2016 do loňska.

"Jsem zjevně kandidátem pro sestavení nové vlády. Nezavřu dveře jediné naději, která Libanonu zbývá na to, aby se znovu postavil na nohy," řekl Harírí ve čtvrtek v rozhovoru v libanonské televizi MTV.

Sklad dusičnanu amonného vybuchl v přístavu 4. srpna a Libanon od té doby dvakrát navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron. Naléhal na rychlou dohodu o novém kabinetu a dal politikům čas do 15. září, což ale nebylo podle agentur splnitelné.

Prezident Michel Aún má příští čtvrtek začít s parlamentem konzultaci o jmenování dalšího premiéra. Harírí řekl, že je připraven začít s politickými stranami vyjednávat od příštího týdne.

Sunnita Harírí byl přinucen rezignovat v říjnu 2019 kvůli mohutným protivládním demonstracím zaměřeným proti celé politické elitě. Libanonci jí dávají vinu za špatný stav ekonomiky a přičetli jí i srpnový výbuch, protože politici ignorovali informace o nebezpečnosti obsahu skladiště.

Po Harírího demisi se postu ujal Hasan Dijáb, ale jeho kabinet rezignoval v srpnu právě kvůli tragédii v přístavu.

Podle složitého klíče jsou vysoké politické posty v Libanonu rozděleny mezi jednotlivé náboženské skupiny. V čele vlády má stát sunnita, prezidentem je křesťan a parlament řídí šíita. Harírí řekl, že se politici shodli s Macronem, že odloží vzájemné neshody, aby Libanon ochránili před "katastrofou".

Související

Více souvisejících

libanon Saad Harírí Michel Aún

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy