Kdo postřílel demonstranty v Iráku? Vyšetřovací komise našla děsivé důkazy

Vyšetřovací komise irácké vlády dnes oznámila, že vinu za smrt 157 lidí při nedávných protivládních demonstracích nesou bezpečnostní složky. Podle vyšetřovatelů velitelé ztratili nad svými podřízenými kontrolu a proti demonstrantům byla použita nepřiměřená síla. Podle oficiální zprávy je mezi mrtvými 149 civilistů a osm policistů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Irák
doporučujeme

Protesty proti korupci, nezaměstnanosti a špatně fungujícím službám začaly 1. října v několika iráckých městech a trvaly týden. Bezpečnostní složky proti účastníkům použily i ostré náboje.

zdroj: YouTube

"Komise dospěla k závěru, že velitelé ztratili kontrolu nad podřízenými, což vyvolalo zmatek," stojí ve zprávě vyšetřovatelů. Našli důkazy, že odstřelovači byli uvnitř budov a odtud stříleli na demonstranty.

Zpráva doporučuje odvolat velitele, který měl na starosti zásah v Bagdádu, a několik desítek vysokých bezpečnostních činitelů. Podle vyšetřovatelů bylo 70 procent obětí zasaženo ostrou palbou do hlavy nebo do trupu.

Agentura Reuters získala od dvou iráckých bezpečnostních zdrojů informaci, že odstřelovače na střechy v Bagdádu umístily milice podporované Íránem.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud EU nařídil povinné označování zboží z židovských osad, Izrael skřípe…

12.11.2019 16:13 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že na potravinách pocházejících z území okupovaných…

Izrael pod palbou raket z Pásma Gazy. Odveta bude tvrdá, avizuje armáda

12.11.2019 13:36 Aktualizováno Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket, proti kterým zasáhla…

Arab pobodal na jevišti divadla tři herce. Útok zachytila kamera

12.11.2019 11:57 Muž ozbrojený nožem v pondělí večer zaútočil na jevišti divadla v Rijádu a zranil tři účinkující.…

Islamisté chystali masakr. Jordánsko zmařilo útok na diplomaty Izraele a…

12.11.2019 10:23 Jordánské tajné služby nedávno zmařily útok na izraelské a americké diplomaty a na americké vojáky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama