Konec 19letého konfliktu? Delegace Tálibánu dorazila do Dauhá, má jednat s afghánskou vládou

Do katarského Dauhá dnes dorazila delegace afghánského radikálního hnutí Tálibán k rozhovorům se zástupci afghánské vlády. Rozhovory se původně měly konat na jaře, ale kvůli sporům o propuštění vězňů se odkládaly. Kdy přesně se začne jednat, však stále není jasné. Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín pouze oznámil, že rozhovory začnou, jakmile se vyřeší "malé technické problémy".

Katar, ilustrační foto
doporučujeme

Jednání mezi vládou v Kábulu a Tálibánem jsou součástí dohody, již v únoru s radikální skupinou uzavřely Spojené státy. Podle ní se do 14 měsíců stáhnou z afghánského území všichni zahraniční vojáci a Tálibán pak má zabránit tomu, aby se Afghánistán stal základnou pro přípravy útoků na USA a jejich spojence. Ve vnitroafghánských rozhovorech se má rozhodnout o ukončení 19letého konfliktu a o budoucí podobě země. Američané podle stanice Al-Džazíra vyvíjejí tlak na Pákistán, kde mnozí představitelé Tálibánu žijí, aby pomohl hnutí dostat k jednacímu stolu.

Na začátku září afghánská vláda propustila na svobodu další skupinu vězněných radikálů a Tálibán zase několik členů afghánských zvláštních sil. Výměna vězňů je tak podle všeho téměř dokončena, uvádí agentura AFP.

Podle Al-Džazíry navštívil Pákistán koncem srpna Abdul Ghání Baradar, který vedl delegaci Tálibánu při jednání s USA. Islámábád podle katarské stanice zřejmě na Baradara naléhá, aby zahájil rozhovory s Kábulem. Ještě jednou v pátek se pákistánští přestavitelé sešli s Baradarem před jeho odjezdem do Dauhá.

Podle AFP jsou afghánští vládní vyjednávači stále v Kábulu, ale už od začátku týdne je v Dauhá delegace odpovědná za logistiku rozhovorů. Mluvčí afghánské rady pro národní usmíření Farajdún Chvazún prohlásil, že afghánská delegace je připravena jednat. "Propuštění vězňů bylo dokončeno, pro další odklady není omluva. Tálibán ale nevypadá, že je připraven," napsal na twitteru.

Katarská vláda kvůli epidemii covidu-19 požaduje sedmidenní karanténu pro všechny, kdo přicestují do země. Pro diplomaty ale platí výjimky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Izraelská vláda schválila zostření karantény. Jsme na okraji propasti,…

24.09.2020 12:21 Aktualizováno Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény,…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama