Konec amerického angažmá na Blízkém východě? Profesor očekává velké změny

NÁZOR - Za předpokladu, že novým americkým ministrem obrany bude potvrzen Lloyd Austin a další pozice v Pentagonu obsadí Kathleen Hicksová a Colin Kahl, se bezpečnostní tým zvoleného prezidenta USA Joe Bidena bude musel dlouze a bedlivě zamyslet nad americkými prioritami na Blízkém východě a přístupem k regionu. V komentáři pro server National Interest to tvrdí profesor politologie Nikolas Gvosdev z U.S. Naval War College, přičemž odkazuje na blízkovýchodní zkušenosti Austina a Kahla.

Zásadní změna situace

S ohledem na mimořádnou důležitost tzv. Centrálního velitelství (CENTRCOM), tedy geografické vojenské velící struktury pokrývající Blízkých východ a severní Afriku, pro americkou bezpečnostní politiku v posledních dvou dekádách jsou Gvosdevovi studenti často překvapeni, že orgán byl vytvořen relativně nedávno, v roce 1983.

Došlo k tomu s prudkým rozvojem sil rychlé reakce v 80. letech během prezidentství Ronalda Reagana, nastiňuje profesor. Vysvětluje, že do té doby spadal Blízký východ mezi kompetence zaběhnutých amerických velitelství pro Evropu a Pacifik, přičemž změnu podnítilo vyhlášení tzv. Carterovy doktríny - a její následné Reaganovy verze -, která povýšila obranu Blízkého východu a především tamních energetických zdrojů a transportních tras na stejnou úroveň jako obranu americké pevniny.    

"Vzhledem k situaci v 80. letech, v neposlední řadě studené války se SSSR, to dávalo strategický smysl," pokračuje odborník. Soudí však, že ekonomické, technologické a geopolitické změny posledních let oslabily strategické základy tohoto uspořádání natolik, že americký prezident Donald Trump loni v lednu naznačil, že za těchto posunů již Carterova doktrína nemusí platit.

Na první pohled se by dalo předpokládat, že Bidenův bezpečnostní tým automaticky zvrátí veškeré Trumpovy odchylky od statutu quo v bezpečnostní politice Spojených států, připouští Gvosdev. Očekává však, že během Bidenova prezidentství se prohloubí tři trendy, které dále zpochybní užitečnost Carterovy doktríny.

Nové výzvy, nové regiony

Za první označuje autor komentáře dlouhodobý dopad tzv. abrahámských dohod, jelikož normalizace vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem vytváří základ pro budování nové energetické infrastruktury a ekonomických koridorů mezi Arabským poloostrovem a Středozemním mořem.

V kombinaci s objevem nových surovinových ložisek ve východním Středomoří bude možné pokrýt větší část energetických potřeb Evropy přes Středozemní moře, poukazuje politolog. Míní, že to rozšiřuje i stávající plány na větší export iráckých energií na Západ skrze depoty ve Středomoří.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Souběžně s tím zkoumá Írán cesty, jak by dodával své energie na trh jak skrze Kaspické moře, tak - a to je důležitější - napojením na čínský uzel v Gwádaru v Pákistánu," píše Gvosdev. Vysvětluje, že Čína si uvědomuje svou Achillovu patu, která spočívá v nutnosti dovážet klíčové energie po moři, přičemž v případě střetu se Spojenými státy mohou být tyto cesty narušeny. To je ostatně základem rusko-čínského energetického partnerství, ale jak Peking prohlubuje spolupráci s Teheránem hledá i jiné bezpečnější cesty, tvrdí profesor.  

Do roku 2030 bude narůstat poměr energetických zdrojů z Perského zálivu, které nebudou z oblasti transportovány po moři, domnívá se expert. Konstatuje, že zabezpečení zálivu pro otevřenou plavbu zůstane sice důležitým zájmem, ale jeho význam poklesne a Spojené státy naopak budou muset věnovat větší pozornost zajištění stabilní rovnováhy ve východním Středomoří, především zabezpečení energetických nalezišť a zásobovacích linií v kyperských vodách.    

Spojeným státům a Evropské unii zazvonil v tomto směru důležitý budíček uplynulý podzim, kdy se spory ve východním Středomoří - především mezi Řeckem, Tureckem a Kyprem - vyostřily, připomíná politolog. Věří, že udržování tohoto regionu v pozadí a soustředění se na jiné části Blízkého východu nemusí být v nadcházejících letech udržitelné, nemá-li energetická bezpečnost euroatlantického prostoru záviset na komplikovaném hledání rovnováhy mezi Egyptem, Izraelem, Libanonem, Kyprem, Tureckem a Řeckem, nehledě na proklamovaný americký cíl snížit energetickou závislost Evropy na Rusku.

Druhou změnou je podle profesora pravděpodobný tlak Bidenovy administrativy na další ústup od uhlíkové energetiky, kdy se nová administrativa přinejmenším verbálně hlásí k vizi, kterou před patnácti lety nastínil někdejší Reaganův bezpečnostní poradce Robert McFarlane, tedy dvacetiletém horizontu pro změnu energetických zdrojů. V rámci "rozchodu s benzínem", o kterém McFarlane hovoří, se bude strategická priorita přesouvat od Blízkého východu k jiným regionům, očekává autor komentáře.

Třetím faktorem je probíhající transformace extremistických hnutí od geograficky ukotvených organizací s fyzickou přítomností v konkrétních zemích k rozptýleným kybernetickým sítím, které si poskytují výcvik a instrukce bez fyzického setkávání, upozorňuje Gvosdev. Dodává, že pokračující posun k "al-Káidě 2.0" a "kyberchalífátům" znamená, že část protiteroristických operací řízených CENTCOM bude postupně předávána jiným institucím.

"Pochopitelně, máme také vysoký stupeň rýsující se kontinuity s Obamovým bezpečnostním týmem, který se pokoušel 'přenést' americké národně-bezpečnostní priority z Blízkého východu do vod Pacifiku," připomíná autor komentáře. Výše uvedené podle něj naznačuje, že Bidenova administrativa bude muset začít přemýšlet o tom, jak chce zakotvit Spojené státy na Blízkém východě a zda dřívější předpoklady budou funkční také v budoucnu.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) ropa Terorismus Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 45 minutami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 1 hodinou

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 6 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 8 hodinami

USA o útoku na Írán věděly předem. Operaci neschválily

Spojené státy dostaly předem oznámení o izraelském útoku na Írán. Operaci však neschválily, ani se na ní nepodílely, citovala v pátek místní média americké představitele.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy