Koronavirus komplikuje izraelské volby, mění se organizace

Izraelská volební komise musela kvůli pokračujícímu šíření koronaviru v zemi upravit organizaci úterních parlamentních voleb. Změny ale mohou mást voliče a vést k vytváření davů, píší tamní média. Počítáno je nyní také s pomalejším sčítáním hlasů, protože až 600.000 jich bude odevzdáno ve dvojité obálce mimo volební místnosti. V minulých dvou letech už kvůli nestabilitě vládních koalic volili lidé v Izraeli třikrát, naposledy loni v březnu.

Ulice Tel Avivu
doporučujeme

Úterní volby jsou druhé, které se konají v době epidemie nemoci covid-19. Volební komise musela zajistit možnost odevzdat hlas i koronavirem nakaženým lidem a těm v karanténě - dohromady je jich asi 51.000. V jednotlivých městech bude ale pro osoby v karanténě jenom několik možností, kde odevzdat hlas, takže se na těchto místech mohou tvořit fronty.

Nad přístupovými trasami k volebním místům budou létat bezpilotní letadla, s jejichž pomocí budou voliči směrováni k méně vytíženým místnostem. V případě potřeby může být na frekventovaná místa vyslán autobus a volit bude možné také v něm.

V Izraeli je možné hlasovat jen na území státu, výjimku mají pouze diplomaté. Kdo by tedy chtěl volit a je v zahraničí, musí se vrátit domů. Na mezinárodním Ben Gurionově letišti proto bude zřízena volební místnost pro ty, kdo se vrátí na poslední chvíli a budou pak muset nastoupit do karantény.

Ve snaze zabránit vzniku davu a tedy možnému šíření nákazy volební komise rozdělila některé okrsky na dva. Lidé se však o tom mohou dovědět až na poslední chvíli či dokonce až přímo ve frontě tam, kde už nebudou registrováni, napsal deník Haarec.

Podobně jako loni v březnu byly letos značné finanční náklady na zajištění sanitárních opatření. Voliči si například budou muset před vhozením hlasu dvakrát dezinfikovat ruce.

Ve dvojitých obálkách přicházejí hlasy od diplomatického sboru, z věznic, z armády, od zdravotníků a hospitalizovaných a od hendikepovaných. Tyto hlasy se nesčítají na místě, ale jsou odvezeny do sídla centrální volební komise v parlamentu a sečteny až poté, co skončí sčítání běžných hlasů. Při minulých volbách bylo takto odevzdáno asi 330.000 hlasů, letos jich bude podle izraelských médií 500.000 až 600.000, budou mezi nimi hlasy lidí v karanténě, nakažených covidem-19 a také lidí z pečovatelských domovů.

Podle průzkumů hrozí čtyřem politickým stranám, že nepřekonají minimum 3,25 procenta hlasů k tomu, aby se dostaly do parlamentu. Zdlouhavé počítání může oddálit informaci o konečném výsledku. Velký počet lidí hlasujících mimo volební místnosti také znamená, že méně přesné budou odhady výsledků založené na dotazování voličů po odchodu od voleb. Volební komise ale stejně chce co nejrychlejší sčítání, protože v sobotu začíná několikadenní svátek pesach.

Prezident Reuven Rivlin už řekl, že na rozdíl od minulých voleb vyčká dva týdny, než začne zvát vůdce politických stran ke konzultacím o příštím premiérovi, neboť jsou očekávané velmi těsné výsledky. Politici se musí vyslovit, koho jejich strana podpoří do čela vlády, a toho, kdo bude mít nevětší podporu, pak Rivlin pověří sestavením koalice. Za normální situace bývají oficiální výsledky zveřejněny nejpozději osm dní po volbách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael ohlásil íránský útok na svou loď u břehů SAE

13.04.2021 18:27 Izrael informoval o útoku na svou loď u břehů Spojených arabských emirátů. Podle televizní stanice…

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Íránský jaderný provoz v Natanzu se údajně stal terčem teroristického útoku

11.04.2021 21:54 Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem.…

Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl…

11.04.2021 00:01 NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama