Koronavirus se zdál být poražen, nyní opět bují. Prestižní deník naznačil důvod

NÁZOR - Koronavirus, který byl v Izraeli poražen, nyní opět bují, a to kvůli předčasnému znovuotevření ekonomiky a politickým bojům, tvrdí editorial serveru Washington Post. Prestižní deník proto pokládá otázku, na čem závisí úspěch, či naopak selhání při zadržování nemoci covid-19.

Covid-19, ilustrační foto

Příklad úspěchu i selhání

Izrael je příkladem úspěchu i selhání, deklaruje vlivný deník. Připomíná, že nový koronavirus se do země dostal v březnu, načež premiér Benjamin Netanjahu rychle nařídil uzavřít hranice a vyhlásil celostátní karanténu, přičemž pořádal večerní tiskové konference, ve kterých nabádal spoluobčany, aby nosili roušky a myli si ruce.

"(Netanjahu) ukul koaliční vládu s hlavní opoziční stranou, která slíbila, že po šest měsíců se bude soustředit téměř výhradně na pandemii," píše washingtonský server. Podotýká, že nákaza se postupně snížila na 10 nových případů za den v polovině května a Netanjahuovy preference rostly.  

Izraelský premiér prohlašoval, že země si v boji s koronavirem vede lépe než drtivá většina ostatních, nastiňuje editorial. Doplňuje, že chvástavý Netanjahu následně ale ukázal, jak k nemoci nepřistupovat.

Předseda vlády nařídil rychlé znovuotevření podniků, zábavných akcí a škol, upozorňuje americký server. "Chceme vaše životy ulehčit, umožnit vám, abyste chodili ven na vzduch...vypili si šálek kávy a dali si také pivo. Takže si v první řadě užívejte," cituje Netanjahuova slova.   

Výsledek byl podle renomovaného deníku předvídatelný: Izrael nyní eviduje průměrně přes 1.770 nových případů nemoci covid-19 denně, což jej v přepočtu na hlavu řadí v uplynulém týdnu na páté místo na světě, hned za Spojené státy.

Podpora Natanjahua podle nedávných průzkumů propadla ze 74 % na 46 %, konstatuje Washington Post. Dodává, že před premiérovým oficiálním sídlem v Jeruzalémě i jeho domem na okraji Tel Avivu se nedávno konaly demonstrace zorganizované rozzuřenými mladými lidmi.

Otevřené školy i politický chaos

Hlavní chybou izraelské vlády bylo dle prestižního serveru plné otevření škol, protože virus infikoval tisíce žáků, studentů i školních zaměstnanců, soudí vlivný deník. Odkazuje na epidemiologické studie, které prokázaly, že právě školy silně přispěly k celkovému vzestupu nákaz.

Vzhledem ke své relativně mladé populaci vykazuje Izrael smrtnost, která je výrazně nižší než například ve Spojených státech, přiznává renomovaný server. Konstatuje, že v zemi s 9 miliony obyvatel k pátku zemřelo 512 pacientů s covidem-19, ale pod tlakem se ocitají izraelské nemocnice - hned čtyři, včetně té největší, hlásí tento týden plné stavy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Na rozdíl od (amerického) prezidenta Trumpa je Netanjahu ochoten přiznat, že učinil chybu, když otevřel ekonomiku příliš brzy, za což přijal zodpovědnost," pokračuje editorial. Upozorňuje, že v jiných ohledech je ovšem vzestup nákaz v Izraeli přiživován politickými dysfunkcemi, které jsou známé i ve Spojených státech.  

Zdravotnická omezení byla v Izraeli zpolitizována a parlamentní výbory opakovaně rušily nová opatření, která tento měsíc vyhlašovala vláda, včetně uzavření sportovišť, bazénů a restaurací, uvádí Washington Post. Tvrdí, že Netanjahu se přiklonil k trumpovské reakci na demonstrace a obvinil mladé lidi z "anarchie, násilností a vandalismu", přestože to byla policie, kdo zaútočil vodními děly.

Izraelská koronavirová "jízda na horské dráze" tak nabízí jasné poučení, deklaruje americký deník. To podle něj zní, že rázná akce a silné politické vedení mohou potlačit nákazu, ale rychle znovuotevření je cesta k pohromě. Poslání studentů zpět do škol může vést k nárůstu nakažených, uvádí editorial. Dodává, že koronaviru se především daří v politickém chaosu a současné politické boje živí pandemii jak v Izraeli, tak ve Spojených státech.

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

Související:

Právě se děje

reklama