Koronavirus se zdál být poražen, nyní opět bují. Prestižní deník naznačil důvod

NÁZOR - Koronavirus, který byl v Izraeli poražen, nyní opět bují, a to kvůli předčasnému znovuotevření ekonomiky a politickým bojům, tvrdí editorial serveru Washington Post. Prestižní deník proto pokládá otázku, na čem závisí úspěch, či naopak selhání při zadržování nemoci covid-19.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Příklad úspěchu i selhání

Izrael je příkladem úspěchu i selhání, deklaruje vlivný deník. Připomíná, že nový koronavirus se do země dostal v březnu, načež premiér Benjamin Netanjahu rychle nařídil uzavřít hranice a vyhlásil celostátní karanténu, přičemž pořádal večerní tiskové konference, ve kterých nabádal spoluobčany, aby nosili roušky a myli si ruce.

"(Netanjahu) ukul koaliční vládu s hlavní opoziční stranou, která slíbila, že po šest měsíců se bude soustředit téměř výhradně na pandemii," píše washingtonský server. Podotýká, že nákaza se postupně snížila na 10 nových případů za den v polovině května a Netanjahuovy preference rostly.  

Izraelský premiér prohlašoval, že země si v boji s koronavirem vede lépe než drtivá většina ostatních, nastiňuje editorial. Doplňuje, že chvástavý Netanjahu následně ale ukázal, jak k nemoci nepřistupovat.

Předseda vlády nařídil rychlé znovuotevření podniků, zábavných akcí a škol, upozorňuje americký server. "Chceme vaše životy ulehčit, umožnit vám, abyste chodili ven na vzduch...vypili si šálek kávy a dali si také pivo. Takže si v první řadě užívejte," cituje Netanjahuova slova.   

Výsledek byl podle renomovaného deníku předvídatelný: Izrael nyní eviduje průměrně přes 1.770 nových případů nemoci covid-19 denně, což jej v přepočtu na hlavu řadí v uplynulém týdnu na páté místo na světě, hned za Spojené státy.

Podpora Natanjahua podle nedávných průzkumů propadla ze 74 % na 46 %, konstatuje Washington Post. Dodává, že před premiérovým oficiálním sídlem v Jeruzalémě i jeho domem na okraji Tel Avivu se nedávno konaly demonstrace zorganizované rozzuřenými mladými lidmi.

Otevřené školy i politický chaos

Hlavní chybou izraelské vlády bylo dle prestižního serveru plné otevření škol, protože virus infikoval tisíce žáků, studentů i školních zaměstnanců, soudí vlivný deník. Odkazuje na epidemiologické studie, které prokázaly, že právě školy silně přispěly k celkovému vzestupu nákaz.

Vzhledem ke své relativně mladé populaci vykazuje Izrael smrtnost, která je výrazně nižší než například ve Spojených státech, přiznává renomovaný server. Konstatuje, že v zemi s 9 miliony obyvatel k pátku zemřelo 512 pacientů s covidem-19, ale pod tlakem se ocitají izraelské nemocnice - hned čtyři, včetně té největší, hlásí tento týden plné stavy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Na rozdíl od (amerického) prezidenta Trumpa je Netanjahu ochoten přiznat, že učinil chybu, když otevřel ekonomiku příliš brzy, za což přijal zodpovědnost," pokračuje editorial. Upozorňuje, že v jiných ohledech je ovšem vzestup nákaz v Izraeli přiživován politickými dysfunkcemi, které jsou známé i ve Spojených státech.  

Zdravotnická omezení byla v Izraeli zpolitizována a parlamentní výbory opakovaně rušily nová opatření, která tento měsíc vyhlašovala vláda, včetně uzavření sportovišť, bazénů a restaurací, uvádí Washington Post. Tvrdí, že Netanjahu se přiklonil k trumpovské reakci na demonstrace a obvinil mladé lidi z "anarchie, násilností a vandalismu", přestože to byla policie, kdo zaútočil vodními děly.

Izraelská koronavirová "jízda na horské dráze" tak nabízí jasné poučení, deklaruje americký deník. To podle něj zní, že rázná akce a silné politické vedení mohou potlačit nákazu, ale rychle znovuotevření je cesta k pohromě. Poslání studentů zpět do škol může vést k nárůstu nakažených, uvádí editorial. Dodává, že koronaviru se především daří v politickém chaosu a současné politické boje živí pandemii jak v Izraeli, tak ve Spojených státech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V muslimských zemích bojkotují kvůli karikaturám zboží z Francie

25.10.2020 19:54 V několika muslimských zemí dnes obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na…

Afghánské bezpečnostní síly zabily druhého nejvýše postaveného muže Al…

25.10.2020 09:57 Afghánské bezpečnostní složky zabily druhého muže teroristické sítě Al-Káida. Informovala o tom…

Sebevražedný útok u školy v Kábulu má nejméně 13 obětí

24.10.2020 17:32 Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si dnes vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu,…

Írán: Normalizace mezi Izraelem a Súdánem je výsledek výkupného

24.10.2020 11:05 Dohoda o normalizaci vztahů Izraele se Súdánem je "předstíraná" a podařilo se jí dosáhnout díky …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama