Křesťané z Pásma Gazy mají smůlu. Izrael je o Vánocích nepustí do Betléma

Izrael letos nepustí Palestince z Pásma Gazy o vánočních svátcích k oslavám do Betléma a Jeruzaléma. V dvoumilionovém palestinském Pásmu Gazy žije zhruba 1000 vyznavačů křesťanství.

Přidejte svůj názor

Jeruzalém
doporučujeme

Území je pod izraelskou blokádou a mluvčí izraelského úřadu, který zajišťuje vojenskou spolupráci s Palestinci, ve čtvrtek řekl, že křesťané z Pásma Gazy budou moci přes Izrael vycestovat do ciziny, ale povolení k návštěvě Západního břehu Jordánu ani Jeruzaléma nedostanou.

Izrael blokádu zavedl v roce 2007, kdy se vlády v pásmu ujala radikální skupina Hamás. Izrael ji označuje za teroristickou a od roku 2007 spolu obě strany několikrát bojovaly. Izrael blokádu považuje za bezpečnostní opatření, obyvatelům pásma povoluje vstup na své území jenom z humanitárních důvodů a kontroluje také přechody, jimiž se dopravuje zboží.

Jak napsala agentura Reuters, rozhodnutí o zákazu účasti Palestinců z Pásma Gazy na vánočních oslavách je překvapení, protože loni na ně Izrael pustil 700 křesťanů z Gazy. Dostali povolení navštívit Jeruzalém, Betlém, Nazaret a další místa, jež křesťané o svátcích vyhledávají.

Organizace izraelských ochránců lidských práv Giša se domnívá, že Izrael prohlubuje politiku separace obou palestinských území - Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu.

Představitelé křesťanské komunity v Jeruzalémě zákaz odsoudili a vyzvali izraelské úřady, aby rozhodnutí přehodnotily. "Lidé z celého světa mají povoleno navštívit Betlém a myslíme si, že křesťané z Gazy by toto právo měli mít také," sdělil poradce náboženských vůdců ve Svaté zemi Vádí abú Nasr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 se stále šíří. Zamořené je jihokorejské město Tego, oběti viru…

21.02.2020 13:56 V Íránu dnes zemřeli další dva lidé nakažení novým typem koronaviru, nákaza tam má dohromady již…

Řešení syrské krize? Rusko zvažuje jednání s Erdoganem, Merkelovou a…

21.02.2020 12:58 Rusko zvažuje uspořádání summitu o Sýrii, kterého by se zúčastnili lídři Turecka, Francie a Německa…

V Íránu se konají parlamentní volby, ajatolláh Alí Chameneí již odhlasoval

21.02.2020 08:22 V Íránu začaly parlamentní volby. Hlasovat v nich může 58 milionů Íránců, podle odhadů by ale účast…

Irák a Kuvajt přerušily letecké spojení s Íránem kvůli koronaviru

20.02.2020 21:41 Irák dnes přerušil lety do sousedního Íránu v rámci ochrany proti šíření nákazy novým typem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama