Křivka epidemie covid-19 v Íránu se zplošťuje. 62 500 nakažených a 3872 mrtvých

V Íránu přibylo za minulých 24 hodin přes 2000 lidí nakažených koronavirem a celkem je jich tam víc než 62.500. Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví v zemi zemřelo od začátku epidemie více než 3870 lidí.

Přidejte svůj názor

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Z čerstvé statistiky podle Reuters vyplývá, že za poslední den přibylo 2089 nakažených a 133 mrtvých. Írán má nově 62.589 potvrzených případů nákazy a 3872 úmrtí.

Oba údaje o nových případech jsou nižší než pondělní - o den dříve zemřelo nově 136 lidí a přibylo 2274 infikovaných.

Jak uvádí agentura AFP, křivka vývoje epidemie způsobené koronavirem se tak začíná v Íránu, který je nejpostiženější ze zemí Blízkého východu, pomalu zplošťovat.

Pokud jsou čísla zveřejňovaná ministerstvem zdravotnictví vyčerpávající, pak svědčí už o šestém dni, kdy má nárůst ustupující tendenci. Nejvíc nových případů v jediném dni - 3111 - Írán zaznamenal 31. března.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví připsal tento vývoj dodržování sociální izolace občanů. Prezident Hasan Rúhání varoval, že pokud to lidé nebudou dodržovat, může se "obtížná situace" obnovit.

Íránská agentura IRNA citovala člena íránské krizové skupiny pro otázky koronaviru Hamída Súrího, který se domnívá, že ve skutečnosti je v Íránu až 500.000 infikovaných. "Mnoho lidí má jenom mírné symptomy a nákaza u nich nebyla prokázaná," uvedl Súrí.

Vláda třiaosmdesátimilionového Íránu odmítá kritiku, podle níž nezveřejňuje pravý rozsah nákazy.

Agentura Reuters připomenula, že několik lékařů i poslanců v minulosti přiznalo, že skutečný počet infikovaných i mrtvých je vyšší, než jak uvádí vláda.

Ministr zdravotnictví Saíd Namakí dnes řekl, že virus bude možné do poloviny května dostat pod kontrolu, pokud se testování rozšíří i na lidi bez příznaků. "Zaměříme se na lidi bez symptomů," sdělil Namakí s tím, že to bude vyžadovat provedení množství testů. Jeho úřad oznámil, že vyhledávání asymptomatických lidí bude kombinováno s omezením cestovat mezi městy i uvnitř nich a také s karanténou.

Íránské úřady občanům nenařídily karanténu, ale nechaly například zavřít většinu obchodů, v nichž se neprodává nezbytné zboží. O víkendu Rúhání řekl, že úřady daly souhlas k postupné obnově ekonomických aktivit počínaje touto sobotou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Nová vlna pandemie? Írán ohlásil rekordní nárůst případů koronaviru

04.06.2020 12:37 V Íránu za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst.…

Nové detaily pádu letounu v Pákistánu. Pilot asi neuposlechl dispečery

03.06.2020 21:30 Pákistánské letecké úřady zveřejnily podrobnosti k nehodě letounu, který se v květnu zřítil v…

OSN varuje před omezením či ukončením programů v Jemenu

03.06.2020 18:55 OSN dnes varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy