Krvavý osud chalífů. Historik naznačil, co čeká nového vůdce Islámského státu

NÁZOR - Samozvaný Islámský stát (IS) jmenoval svého nového vůdce, připomíná Christian C. Sahner v komentáři pro server Washington Post. Historik a expert na Blízký východ z Oxfordské univerzity upozorňuje, že abú Ibráhím Hášimí Kurajší, nástupce Abú Bakra Bagdádího, bude čelit velké výzvě.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Zástupce boha

Bagdádího, nejhledanějšího teroristu světa, který v červnu 2014 v iráckém Mosulu vyhlásil "chalífát" IS, zabila 26. října po pětiletém úsilí americká armáda, uvádí historik. Konstatuje, že jeho nástupce nyní musí získat legitimitu v očích příznivců skupiny i širší skupiny muslimů, protože Bagdádího přitažlivost spočívala v tvrzení, že obnovuje chalífát známý z prvních století existence islámu.

Bagdádí zdůrazňoval, že stejně jako prorok Mohamed pochází z kmene Kurajšovců, do kterého musí legitimní chalífa patřit, vysvětluje odborník. Dodává, že jméno Abú Bakr převzal po prvním chalífovi, který vládl po Mohamedově smrti, na stoupence se obracel v sebevědomé formě středověké arabštiny a ostatně i známá vlajka IS psaná dávným arabským písmem měla evokovat černé prapory známé z dalšího iráckého chalífátu Abbásovců v 8. století.

"Neměli bychom zapomínat, jak drzé bylo od Bagdádího prohlásit se chalífou," pokračuje expert. Upozorňuje, že termín znamená v arabštině "zástupce" a v prvních stoletích existence islámu byl chalífa považován za zástupce samotného boha, který skrze vedení duchovní a politické muslimské obce - ummy - garantuje její blaho na Zemi a bojuje za její spásu v ráji.

S ohledem na vznešenou povahu této funkce a skutečnost, že chalífové byli široce uznáváni muslimy své doby, není překvapivé, že teroristé jako Usáma bin Ládin si tento titul nenárokovali, ačkoliv v jiných oblastech vystupovali extremisticky, uvádí Sahner. Soudí, že Bagdádí se v očích mnoha teroristů a jejich stoupenců po celém světě odlišoval v tom, že ovládal pseudostát o velikosti Velké Británie, což z něj činilo možného chalífu.

Za ještě důležitější historik považuje to, že IS se rozkládal v Sýrii a Iráku, dvou historických center islámské civilizace a míst umajjovského a abbásovského chalífátu, tudíž tvrzení, že Bagdádí vládne chalífátu nebylo zcela nepřesvědčivé.

"Je dobré podotknout, že velká většina muslimů Bagdádího tvrzení nikdy nepřijala. Jednání IS byla okatě neislámské a ve skutečnosti většinu jeho obětí v uplynulých pěti letech tvořili muslimové," píše Sahner. Doplňuje, že muslimští klerici, včetně prominentních signatářů otevřeného dopisu Bagdádímu ze září 2014, přesto cítili povinnost neustále vyvracet jeho argumenty, čímž tiše přiznávali jejich sílu a přitažlivost.

Smrt neznamená konec dynastie   

Bagdádí tedy mohl být falešným chalífou, ale v jistých ohledech se mu dařilo jako chalífa vypadat, připouští odborník. Vysvětluje, že chalífové vždy muslimy nejen spojovali, ale také rozdělovali a na každého věřícího, který chalífu následoval kvůli jeho nároku na duchovní a politickou autoritu, připadalo mnoho dalších, které si chalífa znepřátelil a přiměl k odporu.

V důsledku toho chalífové - zbožní i nezbožní - zpravidla umírají hroznou smrtí a Bagdádího nástupce by na to měl pamatovat, nabádá historik. Připomíná, že tři ze čtyř "pravověrných" chalífů, kteří vládli po Mohamedově smrti, byli zavražděni a první dynastie islámu, Umajjovci, se k moci dostala díky pozabíjení mnoha členů Mohamedovy rodiny.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Umajjovce nahradili Abbásovci, kteří vyhlásili nový chalífát tím, že vykopali hroby mrtvých Ummajovců a veřejně ukřižovali jejich ostatky, uvádí expert. Dodává, že tato krvavá tradice se opakovala v krátkých a bouřlivých dějinách IS.

Smrt chalífy nezbytně neznamená konec dynastie, což platí i o budoucnosti IS, varuje expert. Připouští, že o Bagdádího nástupci víme jen velmi málo - audio oznámení IS ho popisuje jako "náboženského vzdělance" a "vojenského velitele", deklaruje však, že nový "chalífa" bude řídit pouhé zbytky kdysi mocného útvaru, což znamená, že se sotva stane tak inspirativní postavou jako jeho předchůdce.

To by se nicméně mohlo změnit a zatímco Irák a Sýrie zůstává duchovním domovem IS, jeho odnož v Afghánistánu kvete a může se v budoucnu stát jeho novou základnou, naznačuje historik. Vysvětluje, že islámské dějiny začaly jednotným chalífátem s centry v Medině, Damašku a posléze Bagdádu, který ve středověku postupně ustoupil mnoha soupeřícím chalífátům v islámském světě a jejich postupná eroze přetrvala do moderní doby.

"Právě to umožnilo Bagdádího nabubřencům vytvořit a udržovat jejich barbarský stát a právě to umožní podnikavým teroristům v budoucnu zřejmě učinit to samé," obává se Sahner.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama