Kurdové urputně brání pohraničí proti Turkům, boje už mají stovky obětí

Turecká armáda, která od středy na severu Sýrie útočí na kurdské oddíly, hlásí svou první oběť. Podle dnešního oznámení tureckého ministra obrany Hulusiho Akara protivník ztratil od středy 342 lidí. Kurdové to ale nepotvrdili a uvádějí ztráty v řádu desítek bojovníků. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že Kurdové pohraničí urputně brání.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Turecká armáda obsadila od středy 11 vesnic, z nichž dvě Kurdové vybojovali zpět. Boje se koncentrují na 120kilometrovém úseku hranice v oblasti měst Tall Abjad a Rás al-Ajn.

"Náš přítel ve zbrani padl jako mučedník 10. října v boji proti teroristům z YPG v oblasti operace Pramen míru," stojí v prohlášení ministerstva obrany k padlému tureckému vojákovi. Cílem turecké ofenzivy jsou kurdské oddíly YPG, které jsou podle Ankary odnoží turecké Strany kurdských pracujících (PKK), označované za teroristickou organizaci.

zdroj: YouTube

Ministr Akar na dnešním setkání s armádními veliteli řekl, že operace, kterou Turecko pojmenovalo Pramen míru, je úspěšná. "Dokončíme, co jsme začali," prohlásil ministr. Cílem je podle něj skoncovat s teroristy v oblasti východně od Eufratu, zejména s organizací Islámský stát (IS), s PKK a YPG, a vytvořit koridor, který umožní "našim syrským bratrům vrátit se domů". Ujistil, že armáda dbá na to, aby neutrpěla infrastruktura a civilisté.

Turecko se ve svých bilančních zprávách nezmiňuje o civilních obětech. Podle dnešních zpráv padlo v Sýrii sedm civilistů a ve čtvrtek při raketové palbě ze Sýrie v Turecku zahynulo šest civilistů včetně devítiměsíčního dítěte a tří dívek ve věku do 15 let. SOHR tvrdí, že příslušníci Syrských demokratických sil (SDF), což je arabsko-kurdská koalice, k níž patří i oddíly YPG, využívají tunelů vykopaných u hranice. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

V provinciích Rakka a Hasaká uprchlo z domovů přes 70.000 lidí, oznámil dnes Světový potravinový program (WFP). Tato organizace žádá o zajištění přístupu k 650.000 lidem, jimž na severu Sýrie pomáhá. Nejvíc lidí prchá z měst Tall Abjad a Rás al-Ajn a jejich okolí. V Tall Abjadu musela být podle organizace Lékaři bez hranič (MSF) uzavřena nemocnice, protože většina jejích zaměstnanců prchla před bombardováním.

"V té oblasti je je jediná veřejná nemocnice. Ta zajišťovala Tall Abjadu zdravotní služby lidem z města a jeho okolí," sdělili MSF, kteří se podíleli na provozu nemocnice.

Turecko má v plánu zřídit podél své jižní hranice na syrském území bezpečnostní zónu, do níž přesune až dva miliony syrských uprchlíků ze svého území. Přítomnost kurdských bojovníků v této oblasti podle Ankary představuje bezpečnostní riziko pro Turecko. Jeho ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ujistil, že Turecko nemá v úmyslu zónu zřídit širší než původně ohlášených 30 kilometrů.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja tureckou operaci označil za demografické inženýrství. Přesunem uprchlíků by se totiž na sever Sýrie dostali lidé, kteří původně uprchli z jiných syrských oblastí. Turecká ofenziva, která v zahraničí vyvolala vlnu kritiky, naopak vytváří nové uprchlíky.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavé tažení v Sýrii: Turecko je připraveno dobýt město Manbidž, oznámil…

14.10.2019 12:52 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil, že Turecko je se svými syrskými spojenci…

Karel Schwarzenberg zuří: To je obzvláště hnusné a bídné

14.10.2019 10:54 Bývalý šéf české diplomacie a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rozebral invazi Turků do…

Utne EU export zbraní do Turecka? Začalo důležité jednání

14.10.2019 10:27 Země Evropské unie by se dnes měly shodnout na zastavení vývozu zbraní do Turecka, a to kvůli jeho…

Syrská armáda se dohodla s Kurdy, pronikla do města u hranice s Tureckem

14.10.2019 09:37 Syrská vládní vojska po dohodě se syrskými Kurdy pronikla do města Tall Tamir, které se nachází na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama