Letecká katastrofa u Teheránu: V ukrajinském boeingu zahynulo 176 lidí ze sedmi států

Při dnešní havárii ukrajinského letounu u Teheránu zahynuli občané sedmi států: 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), deset Švédů, čtyři Afghánci, tři občané Německa a tři Britové. Uvedl to šéf ukrajinské diplomacie Vadym Prystajko na twitteru. Nikdo ze 176 lidí na palubě neštěstí nepřežil.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Letecká nehoda, ilustrační foto
doporučujeme

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ke zdrženlivosti při zveřejňování neprověřených verzí dnešní katastrofy letadla ukrajinských aerolinek, které se zřítilo krátce po startu z teheránského letiště.

Ukrajinské velvyslanectví v Teheránu nejprve vyloučilo, že by neštěstí způsobil teroristický či raketový útok, a uvedlo, že letoun se podle předběžných informací zřítil kvůli poruše motorů. Později však toto prohlášení stáhlo a nahradilo konstatováním, že příčiny neštěstí se vyšetřují.

V některých médiích se mezitím objevily bez dalších důkazů či zdrojů spekulace, že letoun omylem sestřelila íránská protivzdušná obrana.

"Velice prosím všechny, aby se před oficiálními vyjádřeními zdrželi spekulací a zveřejňování neprověřených verzí ohledně katastrofy," napsal na facebooku Zelenskyj, který kvůli katastrofě přerušil návštěvu Ománu a vrací se do vlasti. Na místě neštěstí je velvyslanec a konzul, rada národní bezpečnosti vytvořila kvůli katastrofě zvláštní štáb. Prezident také uvedl, že se čeká na souhlas Teheránu s vysláním zvláštních letadel, která mají přepravit těla obětí havárie.

Zelenskyj podle agentury Reuters také slíbil prověrku všech civilních letadel, zda jsou způsobilá k létání, a také nařídil generální prokuratuře zahájit kvůli katastrofě trestní stíhání. Vznikne také komise k objasnění příčin nehody. "Musíme prověřit všechny hypotézy," zdůraznil.

Letové záznamníky, takzvané černé skříňky ze zříceného letadla se našly, ale íránské úřady je podle agentury Reuters nechtějí předat výrobci letounu, americké společnosti Boeing. Jasné také není, do jaké země by je Írán mohl odeslat k vyhodnocení zaznamenaných údajů.

Letoun typu Boeing 737-800 NG na lince z Teheránu do Kyjeva byl podle ukrajinských aerolinek UIA vyroben v roce 2016 a společnost si jej pořídila přímo u výrobce. Plánovaný technický servis naposledy postoupil před dvěma dny - 6. ledna. Viceprezident firmy před novináři podle agentury Interfax-Ukrajina označil možnost, že by se letoun zřítil v důsledku chyby zkušené posádky, za minimální: "Prostě ji nepředpokládáme," prohlásil Ihor Sosnovskyj. Na palubě byl kromě kapitána a druhého pilota i instruktor. Společnost se rozhodla na jistou dobu přestat létat do Íránu.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský ministr míří do Kyjeva, hodlá se omluvit za sestřelení boeingu

20.01.2020 13:16 Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí dnes zamíří do Kyjeva, aby se ukrajinským představitelům…

Nové nebezpečí pro svět. Vypoví Írán smlouvu o nešíření jaderných zbraní?

20.01.2020 12:54 Aktualizováno Írán pohrozil odstoupením od smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud stížnost tří…

Izrael buduje u hranic s Libanonem podzemní obranný systém

19.01.2020 16:06 Izraelská armáda dnes oznámila, že podél hranice s Libanonem začala budovat podzemní obranný systém…

Írán otočil? Černé skřínky sestřeleného letadla na Ukrajinu nepošle

19.01.2020 13:52 Teherán popírá zprávu, že se rozhodl poslat do Kyjeva takzvané černé skřínky z ukrajinského letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama