Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý den potvrdila u více než 300 lidí a sedm infekci podlehlo, píše agentura Reuters. Bejrút se mezitím nadále potýká s následky ničivé exploze z minulého týdne. Neštěstí si vyžádalo životy více než 170 lidí a přes 6000 dalších bylo zraněno. To ochromilo nemocnice, které jsou už tak pod tlakem vzhledem k pandemii.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Od února se koronavirus v Libanonu podle informací tamního ministerstva zdravotnictví potvrdil u 7121 lidí a 87 nakažených zemřelo. Rostoucí počet nemocných země přitom evidovala už před výbuchem.

Mohutná exploze v bejrútském přístavu 4. srpna si podle aktuální bilance ministerstva zdravotnictví vyžádala životy nejméně 171 lidí, přes 6000 dalších zranila a zdevastovala značnou část metropole. Z minuty na minutu se domovy asi 300.000 lidí staly neobyvatelnými. Zranění lidé zaplavili nemocnice v hlavním městě. Mnoho z těchto zařízení přitom bylo při explozi poškozeno a jejich personál zraněn. Libanonský zdravotní systém je navíc zatížen hlubokou ekonomickou krizí, s níž se země potýká mnoho měsíců.

Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Tarik Jarasevic na brífinku OSN v Ženevě dnes řekl, že se šíření koronaviru v Libanonu může zrychlit vzhledem k vysokému počtu vysídlených lidí.

WHO 7. srpna vyhlásila sbírku, jejíž výtěžek je určen na okamžité zdravotnické potřeby Libanonu. Cílovou částku organizace stanovila na 15 milionů dolarů.

"Krizová situace v Bejrútu vedla k uvolnění mnoha preventivních opatření proti covidu-19, což zvýšilo pravděpodobnost ještě rychlejšího šíření a velkého počtu aktivních případů v nadcházejících týdnech," uvádí zpráva Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) z 10. srpna. Částečně nebo výrazně bylo podle této zprávy při výbuchu minulý týden poškozeno nejméně 15 zdravotnických zařízení včetně tří velkých nemocnic.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama