Diplomat Adíb má být novým premérem Libanonu, dostal pověření k sestavení vlády

Libanonský velvyslanec v Německu Mustafá Adíb by se měl stát novým premiérem Libanonu. Po dnešních konzultacích s prezidentem Michelem Aúnem se na tom shodly hlavní bloky v parlamentu. Prezident Adíba následně pověřil sestavením kabinetu. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Mustafá Adíb (Libanon)
doporučujeme

Předchozí vláda podala demisi šest dní po ničivé explozi v bejrútském přístavu 4. srpna, při níž přišlo o život kolem 190 lidí, na 6000 bylo zraněno a značná část města byla poškozena.

Podle agentury AP získal Adíb 90 hlasů ze 128členného parlamentu. Novinářům krátce nato sdělil, že jeho prioritou bude rychle sestavit vládu, aby bylo možné zavést klíčové reformy, jež obnoví důvěru Libanonců a mezinárodního společenství.

"Není čas řečnit a slibovat, je čas spolupracovat a spojit ruce k obnově naděje Libanonců. Doufáme, že se nám podaří (do vlády) vybrat odborníky se zkušeností a schopností provést nezbytné finanční a ekonomické reformy," řekl.

Adíb byl velvyslancem v Německu od roku 2013. V minulosti byl poradcem premiéra Nadžíba Míkátího. Byl rovněž členem komise, která měla v letech 2005 až 2006 na starost vypracování nového volebního zákona. Diplomat ze severolibanonského Tripolisu má doktorát z práv a politologie a učil na univerzitách v Libanonu a ve Francii. Agentura DPA nicméně píše, že Adíb byl dosud veřejnosti poměrně neznámý a nezastával žádné vrcholné politické funkce.

Podle tradičního klíče musí být v Libanonu v čele vlády sunnita, parlament řídí šíita a prezidentský úřad zastává maronitský křesťan.

Jmenování Adíba přichází několik hodin před příletem francouzského prezident Emmanuela Macrona, který naléhal na libanonské politiky, aby rychle vytvořili vládu, jež pomůže Libanonu dostat se z hluboké hospodářské krize.

Libanon bude mít druhou vládu za méně než rok. Dosavadní premiér Hasan Dijáb se úřadu ujal začátkem roku poté, co jeho předchůdce Saad Harírí loni v říjnu odstoupil po masivních protivládních protestech.

Šíita Nabí Barrí, který předsedá parlamentu od roku 1992, se dnes vyslovil pro zásadní změnu politického systému, která zruší dosavadní zásadu dělení moci podle náboženského klíče. Barrí označil tento režim za "zdroj všech potíží". Připojil se tak k prezidentovi Aúnovi i k šéfovi vlivné šíitské organizace Hizballáh šajchovi Hasanovi Nasralláhovi, kteří se pro změnu zavedené dělby moci vyslovili už o víkendu.

Jak uvádějí libanonské sdělovací prostředky, tito politici projevili ochotu provést hlubokou reformu politického systému, již prosazuje také francouzský prezident Macron. Do Bejrútu přijel dva dny po ničivém výbuchu, vyslechl si četné stížnosti Libanonců na podle nich zkorumpovaný politický systém a slíbil, že v září přijede zas. V Bejrútu je očekáván dnes večer.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Izrael má od začátku epidemie druhou uzávěru

18.09.2020 16:39 Aktualizováno Izrael ode dneška zavádí celoplošnou uzávěru ve snaze omezit šíření koronaviru. Platit bude do 11.…

Libanonu vypršel termín na sestavení vlády, vyjednávání pokračuje

17.09.2020 19:35 Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb bude dále vyjednávat o složení příští vlády, i když už…

Při bojích v Afghánistánu zemřely desítky lidí

17.09.2020 17:14 Desítky mrtvých si v noci na dnešek vyžádaly prudké boje mezi příslušníky afghánských ozbrojených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama