Libanonci si připomínají rok od začátku masových protestů, krizi umocnila exploze v Bejrútu

Tisíce lidí dnes si dnes v centru libanonské metropole Bejrútu připomněly první výročí zahájení protivládních protestů. Průvod demonstrantů s libanonskými vlajkami a v rouškách zamířil do přístavu, kde je plánována vigilie za oběti srpnové exploze.

libanon
doporučujeme

Loni 17. října libanonská vláda zavedla nové daně a poplatky, mimo jiné na tabák, benzin i za některé sociální platformy, včetně používání sítě WhatsApp. Cílem bylo snížit dluh Libanonu, který patří dlouhodobě k nezadluženějším zemím světa.

V reakci na úsporná opatření vypukly masové protesty proti vládě premiéra Saada Harírího, kterou demonstranti obviňovali z korupce a drancování ekonomiky. Premiér sice vzápětí slíbil Libanoncům rychlé reformy a od zavedení nových daní ustoupil, demonstranti v ulicích ale dál požadovali odchod vlády a nakonec přiměli Harírího k rezignaci.

Hlubokou hospodářskou krizi v Libanonu dále zhoršila pandemie nemoci covid-19 a ničivá exploze dusičnanu amonného ve skladu v bejrútském přístavu, při níž zemřelo přes 190 lidí, více než 6000 osob bylo zraněno a tisíce lidí přišly o domovy. K požadavkům demonstrantů se poté přiřadilo i rychlé vyšetření této tragédie.

Kvůli explozi v přístavu rezignoval v srpnu kabinet Hasana Dijába, který ve funkci premiéra vystřídal Harírího. Ten nyní prohlašuje, že je připraven ujmout se znovu vlády.

"Již rok protestujeme v ulicích za sociální a ekonomické reformy a nic se nezměnilo," řekl agentuře AFP sedmdesátník Abíd Sabagh na náměstí Mučedníků, které je pravidelným dějištěm demonstrací. "Naším cílem je nahrazení zkorumpovaných politiků, kteří dál bojují o funkce," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 12:36 V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

V muslimských zemích bojkotují kvůli karikaturám zboží z Francie

25.10.2020 19:54 V několika muslimských zemí dnes obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na…

Afghánské bezpečnostní síly zabily druhého nejvýše postaveného muže Al…

25.10.2020 09:57 Afghánské bezpečnostní složky zabily druhého muže teroristické sítě Al-Káida. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama