Libanonský premiér Dijáb je obviněn kvůli explozi v Bejrútu, předvolání k výslechu odmítl

Libanonský premiér v demisi Hasan Dijáb odmítl předvolání před vyšetřujícího soudce, který ho obvinil z nedbalosti kvůli srpnovému výbuchu v bejrútském přístavu. O život tehdy přišlo 200 lidí, tisíce utrpěly zranění a část města je zdemolována. Kromě Dijába soudce obvinil tři bývalé ministry.

Čeští hasiči prohledávají sutiny po explozi v Bejrútu
doporučujeme

Dijáb krátce po výbuchu odstoupil, ale dodnes vládu vede, protože se zatím nepodařilo sestavit nový kabinet. Pověřený je tím někdejší premiér Saad Harírí.

Soudce Fádí Saván minulý týden obvinil z "nedbalosti, způsobení smrti stovek lidí a zranění tisíců dalších" kromě Dijába bývalého ministra financí Alího Hasana Chalíla a dva bývalé ministry veřejných prací a dopravy Gházího Zajtara a Júsufa Finjánúse. Někteří politici tvrdí, že Saván nemá právo obvinit tak vysoké vládní činitele. Vyšetřující soudce řekl, že dotyčné povolá k výslechům tento týden.

Dijáb do funkce nastoupil v lednu a k výbuchu v přístavu řekl, že má svědomí čisté. Jeho úřad podle agentury Reuters oznámil, že se premiér odmítá podrobit výslechu. V pátek se sešel s Harírím, který pak řekl, že nedovolí nikomu zneužít úřad předsedy vlády. Podle libanonské tradice je tento post rezervován příslušníkovi sunnitské komunity. Tři ministři, které Saván také obvinil, náleží ke stranám blízkým šíitskému Hizballáhu. Tako vlivná strana obvinění označila za politicky diktovaný výběr.

Úřadující ministr vnitra Muhammad Fahmí dnes řekl, že není spravedlivé vznášet obvinění proti Dijábovi. "Je to nactiutrhání, není možné házet důsledky sedmileté složité kauzy na premiéra, který byl v úřadu jen několik měsíců," řekl Fahmí. Na dotaz, zda nařídí zatčení v případě, že se budou Dijáb i tři exministři bránit výslechu, odpověděl, že nikoli. "Omlouvám se, ale takový příkaz nedám, ať raději stíhají mne," řekl.

V přístavu vybuchly tuny špatně uskladněného dusičnanu amonného. O nevhodnosti jeho uložení se vědělo několik let a Libanonci explozi přičítají dlouhodobé nečinnosti politiků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama