Libanon chce na premiéra nominovat opět Saada Harírího

Libanonský podnikatel Samír Chatíb dnes oznámil, že existuje shoda na opětovné nominaci Saada Harírího premiérem. Chatíb to podle agentury Reuters uvedl po jednání s vysoce postavenými sunnitskými náboženskými vůdci. Ještě v týdnu se přitom objevily informace, že žhavým kandidátem na nového předsedu vlády je právě Chatíb, na jehož nominaci se shodly hlavní politické strany. A sám Harírí, který odstoupil kvůli protestům, se v listopadu nechal slyšet, že se nebude znovu ucházet o pozici šéfa vlády.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Libanon
doporučujeme

Žádné bližší podrobnosti z jednání náboženských vůdců zatím nebyly zveřejněny. Oficiální konzultace ohledně nového premiéra má prezident Michel Aún zahájit v pondělí. "Dozvěděl jsem se, že na jednáních a konzultacích bylo dosaženo shody ohledně nominace Saada Harírího, který má sestavit nadcházející vládu," uvedl po jednání náboženských vůdců 72letý Samír Chatíb.

Podnikatel následně zamířil do Harírího rezidence v Bejrútu, aby ho o vývoji informoval. Jak poté sdělil, sám již o funkci premiéra usilovat nebude a z boje o křeslo předsedy vlády se stahuje.

Jak poznamenala agentura AFP, dohady o složení nové vlády se mohou táhnout dlouhé měsíce. Naposledy Harírímu trvalo téměř devět měsíců než se mu o kabinetu podařilo dosáhnout dohody se všemi důležitými politickými hráči. Libanon přitom novou vládu zoufale potřebuje, aby se mu podařilo obnovit důvěru obyvatel ve vedení země. Rovněž vzhledem k současné ekonomické krizi v zemi je potřeba oslovit mezinárodní dárce a požádat je o finanční podporu.

Podle libanonského pravidla o sdílení moci mezi zástupci všech společenských skupin musí vládu vést sunnita. Prezidentem je podle tohoto pořádku křesťan a v čele parlamentu stojí šíita.

Devětačtyřicetiletý Saad Harírí je synem zavražděného premiéra Rafíka Harírího. Vládu vedl v letech 2009 až 2011 a pak znovu od roku 2016. Z funkce odstoupil na konci října po bouřlivých protestech.

Libanon se nyní potýká s nejhorší hospodářskou krizí od občanské války v letech 1975-1990 a patří k nejzadluženějším státům na světě. Země, jejíž ekonomika se opírá zejména o turismus a stavitelství, trpí také v důsledku nedostatku zahraničních investic.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael buduje u hranic s Libanonem podzemní obranný systém

19.01.2020 16:06 Izraelská armáda dnes oznámila, že podél hranice s Libanonem začala budovat podzemní obranný systém…

Írán otočil? Černé skřínky sestřeleného letadla na Ukrajinu nepošle

19.01.2020 13:52 Teherán popírá zprávu, že se rozhodl poslat do Kyjeva takzvané černé skřínky z ukrajinského letadla…

Policie použila v Bejrútu slzný plyn, 160 zraněných

18.01.2020 21:47 V centru Bejrútu se poblíž parlamentu střetla libanonská policie s protivládními demonstranty,…

Írán předá Ukrajině černé skříňky ze sestřeleného letadla

18.01.2020 18:37 Íránské úřady předají Ukrajině černé skříňky z letadla, které íránské revoluční gardy omylem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama