Libanonu vypršel termín na sestavení vlády, vyjednávání pokračuje

Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb bude dále vyjednávat o složení příští vlády, i když už uplynul termín, do nějž libanonští politici slíbili, že vláda vznikne. Minulý kabinet rezignoval po srpnové explozi v bejrútském přístavu, kdy zemřelo přes 190 lidí a zničena byla rozsáhlá část města.

Libanon, ilustrační fotografie
doporučujeme

Francouzský prezident Emmanuel Macron byl od té doby v Libanonu dvakrát a Libanonci mu slíbili, že do 15. září vládu sestaví.

Adíb se dnes znovu radil s prezidentem Michelem Aúnem a předsedou parlamentu Nabím Barrím. Některá libanonská média uváděla, že je Adíb připraven se pověření vzdát, ale Adíb po konzultacích řekl, že potřebuje delší čas ke jmenování ministrů.

Agentura Reuters napsala, že dohodu komplikuje šíitský blok, k němuž patří Hizballáh a strana Amal, který trvá na tom, aby šíité dostali portfolio financí. Adíb původně tvrdil, že chce vládu odborníků nezávislých na politických stranách. Později uvedl, že některá ministerstva dlouhodobě kontrolují tytéž politické kruhy a že to chce změnit.

"Vysvětlil jsem prezidentovi, s jakými obtížemi se potýkám při sestavování vlády. Dobře vím, že nemáme času nazbyt, počítáme, že všichni budou spolupracovat," řekl po dnešních schůzkách Adíb, který náleží k sunnitským Libanoncům.

Sestavením vlády byl pověřen 31. srpna a jak píše Reuters, podporuje ho bývalý premiér a významný sunnitský politik Saad Harírí.

Předseda parlamentu Barrí stojí v čele Amalu a na to, aby šíité získali ministerstvo financí, tlačí od minulého týdne, kdy USA vyhlásily sankce proti jeho spolupracovníkovi a bývalému ministru financí Alímu Hasanovi Chalílovi. Dnes USA sankce rozšířily na dvě libanonské společnosti a jednoho člověka spjatého s Hizballáhem. Týkají se konzultantské firmy Arch a podniku Meamar Constrution. Podle Washingtonu právě tyto firmy pomáhaly převádět peníze na konta Hizballáhu a umožňovaly financování této strany, jež má ozbrojenou složku a bojuje v Sýrii i proti Izraeli. Dalším, koho se nové sankce týkají, je člen výkonného výboru Hizballáhu Sultán Chalífa Asad.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán i Rusko se ohradily proti obvinění ze zásahu do voleb v USA

22.10.2020 14:29 Írán i Rusko popřely americké obvinění, že se snaží zasáhnout do amerických voleb. Írán si dnes…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama