Nová Sýrie na obzoru? Z Washingtonu zní varování před velkou válkou

NÁZOR - Libye, kde od roku 2011 zuří občanská válka, je kousek od toho, aby se podobně jako Sýrie stala dějištěm velkého mezinárodního konfliktu, varuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník poukazuje, že Spojené státy sice stojí opodál, ale angažují se Rusko, Turecko a další země.

Důsledky? Uprchlíci a Islámský stát

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan minulý čtvrtek oznámil, že tento týden požádá parlament o souhlas s nasazením tureckých jednotek k obraně libyjské vlády sídlící v Tripolisu, připomíná editorial. Soudí, že jde o reakci na více než tisícovku ruských žoldáků, kteří bojují po boku povstaleckých sil obléhajících metropoli, přičemž právě jejich nasazení vedlo poprvé po čtyřech měsících k posunu frontové linie.

Poslední zpráva OSN hovoří o tom, že také Egypt, Spojené arabské emiráty, Francie a Jordánsko dodávají zdroje libyjským povstalcům vedeným Chalífou Haftarem, upozorňuje prestižní deník. Doplňuje, že Katar se naopak připojil k Turecku a podporuje vládu národní shody, kterou uznává mezinárodní společenství.

"Obě strany jsou nyní vybaveny letkami dronů, které působí masivní civilní ztráty," pokračuje renomovaný server. Obává se, že eskalace bojů může rozpoutat novou uprchlickou vlnu do Evropy a umožnit libyjské odnoži organizace Islámský stát, aby konsolidovala své pozice.

To vše se podle amerického deníku ději částečně proto, že Spojené státy neuplatňují svůj vliv na bojující strany a jejich zahraniční spojence. "Trumpova administrativa místo toho vysílá smíšené signály," uvádí editorial. Nastiňuje, že Washington oficiálně podporuje vládu v Tripolisu, ale prezident Donald Trump v dubnu po telefonu mluvil s Haftarem, který žil dříve v USA, a naznačil, že s jeho záměry souhlasí.

Trumpova administrativa v poslední době protestuje proti ruské intervenci a snaží se přesvědčit Haftara i ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přistoupili na dojednané urovnání, připouští prestižní Washington Post. Podotýká, že minulý čtvrtek Trump přesto jednal o Libyi s egyptským diktátorem Abd Fattáhem as-Sísím, jedním z nejsilnějších spojenců Haftara.

Nejednoznačná stanoviska

Nejednoznačné stanovisko Bílého domu tvrdí, že obě strany odmítly zahraniční vměšování a shodly se na tom, že bojující tábory v Libyi musí naléhavě podniknout kroky k vyřešení konfliktu, dříve než Libyjci přestanou určovat dění ve své zemi a hybatelem se stanou zahraniční aktéři, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že není pochyb o tom, že "zahraniční aktér", který je Egyptu trnem v oku, je Turecko.

Erdoğanova islamistická vláda je v Káhiře považována za podporovatele libyjských islamistických sil, zatímco Haftar má ambici stát se sekulárním diktátorem jako Sísí, konstatuje vlivný server. Zdůrazňuje, že islamisté ve skutečnosti bojují na obou stranách, ale jejich vliv je omezený.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Libyjský chaos začal poté, co se Spojené státy v roce 2011 přidaly k evropským spojencům, aby pomohly svrhnout diktaturu Muammara Kaddáfího a následně nevynaložily žádné skutečné úsilí k další stabilizaci země," deklaruje washingtonský deník. Připomíná, že roky zdlouhavých jednání pod patronátem OSN nakonec vedly ke vzniku vlády národní shody, která je slepencem soupeřících skupin.

Haftar ovšem začal ze základen na východě země hrát podvratnou roli, za pomoci zahraničních spojenců, upozorňuje vlivný server. Konstatuje, že mimořádně zhoubnou úlohu hraje v Libyi Rusko, jehož prezident tvrdě odmítal svržení Kaddáfího režimu a nyní by rád obnovil vliv Moskvy v zemi, podobně jak dříve učinil v Sýrii.

Žoldáci bojující na Haftarově straně technicky náleží k soukromé společnosti, Wagnerově skupině, ale jednají ve prospěch Kremlu, tvrdí Washington Post. Podotýká, že v americkém Kongresu vzniká legislativa, která by Rusko za jeho zásahy v Libyi potrestala sankcemi, a Trumpova administrativa ji bude potřebovat, pokud chce skutečně prosadit diplomatické urovnání konfliktu.

Související

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar USA (Spojené státy americké) Rusko Turecko

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy