Lze věřit Turecku? Smrt Bagdádího odhalila podezřelou věc, zní z Washingtonu

NÁZOR - Smrt vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakra Bagdádího při razii amerických sil zvláštního nasazení může demoralizovat militanty z uvedeného teroristického hnutí, ale není pravděpodobné, že by umrtvila jejich operace. S tímto varováním vystoupil editorial serveru Washington Post.

Hrozba nezmizela

Samozvaný emír před svou smrtí proměnil IS v celosvětovou organizaci se 14 "provinciemi" ve více než dvacítce zemí, připomíná renomovaný deník. Podotýká, že jen v Sýrii a Iráku má IS nadále tisíce bojovníků organizovaných do buněk, ačkoliv přišel o své území.

Bagdádí tak bude nahrazen, očekává, washingtonský server. Nastiňuje i alternativní scénář, ve kterém se IS spojí s al-Káidou, případně se transformuje v nové teroristické hnutí.

"Tak či onak, hrozba, kterou IS představuje, i na americkém území, nezmizí," upozorňuje prestižní deník. Konstatuje, že po úspěšné sobotní vojenské operaci tedy vyvstává klíčová otázka, zda si Spojené státy udrží schopnost udeřit na teroristy vzdálené tisíce kilometrů, s ohledem na radikální posun současného prezidenta Donalda Trump v přístupu k nasazení vojsk v zahraničí i spojeneckým vazbám.

Podrobnosti o operaci, při níž byl Bagdádí zabit, podle amerického serveru naznačují, že tomu tak být nemusí. Představitelé USA totiž přiznávají, že najít vůdce IS skrývajícího se v severovýchodní Sýrii se podařilo částečně díky zklamanému členovi organizace, který začal spolupracovat se syrskými Kurdy, poukazuje editorial. Dodává, že Trump však vztahy s Kurdy narušil, stáhl z oblasti americké vojáky, a tím umožnil Turecku zaútočit na kurdské pozice.

List New York Times přinesl informace, že zátah na Badgádího také málem zhatila ukvapená Trumpova reakce, připomíná vlivný deník. Konstatuje také, že šéf Bílého domu sice posiluje své partnerství s tureckým autoritářským prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, ale operace opět nastolila otázku, nakolik je Turecko připraveno bojovat s IS a al-Káidou.

Tisíce mil daleko

"Terorista byl lokalizován v objektu vzdáleném pár mil od turecké hranice, v oblasti, kde má Turecko pozorovací stanoviště," pokračuje Washington Post. Skutečnost, že americké zasahující jednotky nevyužily nedalekou leteckou základnu Incirlik v Turecku a Ankara nebyla s předstihem informována o cíli operace, označuje za důkaz o nespolehlivosti spojence, na kterého Trump spoléhá při bránění IS v jeho obnově.

Při oznámení Bagdádího smrti Trump poděkoval Rusku a jak poukázala předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, prezident o zátahu sice informoval Moskvu, ale nikoliv vedoucí představitele Kongresu z Demokratické strany, upozorňuje washingtonský deník. Přiznává však, že s ohledem na reálný stav věcí Trump sice neměl příliš na výběr a musel Rusko kontaktovat, jelikož to díky americkému ústupu nyní drží klíčovou strategickou pozici v Sýrii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump tvrdí, že Rusko nenávidí IS stejně jako Američané, ale ruský prezident Vladimir Putin podle renomovaného serveru nikdy neučinil z boje s touto organizací svou prioritu a místo toho se snažil o to, aby Sýrii opět ovládl krvavý režim Bašára Asada, z čehož bude profitovat nejen Rusko, ale také Írán.

"Doufám, že se jim všem vede dobře, jsme 7 tisíc mil daleko!" cituje prestižní deník slova Trumpa, kterými před stažením amerických vojáků ze Sýrie opakovaně snižoval důležitost tamního konfliktu.

Americký prezident se prozatím nechal přesvědčit, aby v Sýrii ponechal malou skupinu vojáků, oficiálně k zajištění ropných polí, uvádí Washington Post. Dodává však, že pokud by bylo na Trumpovi, v regionu by se žádní američtí vojáci nenacházeli a operace, jako tak sobotní, by nebyly realizovatelné.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) Turecko Sýrie Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

před 19 minutami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 47 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

NATO nerozmístí jaderné zbraně v jiných zemích, říká Stoltenberg

Během své návštěvy Varšavy ujistil šéf NATO Jens Stoltenberg, že Severoatlantická aliance nemá v plánu rozmisťovat jaderné zbraně v dalších zemích.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy