Lze věřit Turecku? Smrt Bagdádího odhalila podezřelou věc, zní z Washingtonu

NÁZOR - Smrt vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakra Bagdádího při razii amerických sil zvláštního nasazení může demoralizovat militanty z uvedeného teroristického hnutí, ale není pravděpodobné, že by umrtvila jejich operace. S tímto varováním vystoupil editorial serveru Washington Post.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Abú Bakr al-Bagdádí, 4. ledna 2014 vyhlásil ve městě Fallúdža nový státní útvar, Islámský stát v Iráku a Levantě. Část západního Iráku a východní Sýrie je pod kontrolou jeho sil. Dne 29. června 2014 proměnil ISIL na chalífát Islamský stát a prohlásil sám sebe za chalífu Ibráhíma.
doporučujeme

Hrozba nezmizela

Samozvaný emír před svou smrtí proměnil IS v celosvětovou organizaci se 14 "provinciemi" ve více než dvacítce zemí, připomíná renomovaný deník. Podotýká, že jen v Sýrii a Iráku má IS nadále tisíce bojovníků organizovaných do buněk, ačkoliv přišel o své území.

Bagdádí tak bude nahrazen, očekává, washingtonský server. Nastiňuje i alternativní scénář, ve kterém se IS spojí s al-Káidou, případně se transformuje v nové teroristické hnutí.

"Tak či onak, hrozba, kterou IS představuje, i na americkém území, nezmizí," upozorňuje prestižní deník. Konstatuje, že po úspěšné sobotní vojenské operaci tedy vyvstává klíčová otázka, zda si Spojené státy udrží schopnost udeřit na teroristy vzdálené tisíce kilometrů, s ohledem na radikální posun současného prezidenta Donalda Trump v přístupu k nasazení vojsk v zahraničí i spojeneckým vazbám.

Podrobnosti o operaci, při níž byl Bagdádí zabit, podle amerického serveru naznačují, že tomu tak být nemusí. Představitelé USA totiž přiznávají, že najít vůdce IS skrývajícího se v severovýchodní Sýrii se podařilo částečně díky zklamanému členovi organizace, který začal spolupracovat se syrskými Kurdy, poukazuje editorial. Dodává, že Trump však vztahy s Kurdy narušil, stáhl z oblasti americké vojáky, a tím umožnil Turecku zaútočit na kurdské pozice.

List New York Times přinesl informace, že zátah na Badgádího také málem zhatila ukvapená Trumpova reakce, připomíná vlivný deník. Konstatuje také, že šéf Bílého domu sice posiluje své partnerství s tureckým autoritářským prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, ale operace opět nastolila otázku, nakolik je Turecko připraveno bojovat s IS a al-Káidou.

Tisíce mil daleko

"Terorista byl lokalizován v objektu vzdáleném pár mil od turecké hranice, v oblasti, kde má Turecko pozorovací stanoviště," pokračuje Washington Post. Skutečnost, že americké zasahující jednotky nevyužily nedalekou leteckou základnu Incirlik v Turecku a Ankara nebyla s předstihem informována o cíli operace, označuje za důkaz o nespolehlivosti spojence, na kterého Trump spoléhá při bránění IS v jeho obnově.

Při oznámení Bagdádího smrti Trump poděkoval Rusku a jak poukázala předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, prezident o zátahu sice informoval Moskvu, ale nikoliv vedoucí představitele Kongresu z Demokratické strany, upozorňuje washingtonský deník. Přiznává však, že s ohledem na reálný stav věcí Trump sice neměl příliš na výběr a musel Rusko kontaktovat, jelikož to díky americkému ústupu nyní drží klíčovou strategickou pozici v Sýrii.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump tvrdí, že Rusko nenávidí IS stejně jako Američané, ale ruský prezident Vladimir Putin podle renomovaného serveru nikdy neučinil z boje s touto organizací svou prioritu a místo toho se snažil o to, aby Sýrii opět ovládl krvavý režim Bašára Asada, z čehož bude profitovat nejen Rusko, ale také Írán.

"Doufám, že se jim všem vede dobře, jsme 7 tisíc mil daleko!" cituje prestižní deník slova Trumpa, kterými před stažením amerických vojáků ze Sýrie opakovaně snižoval důležitost tamního konfliktu.

Americký prezident se prozatím nechal přesvědčit, aby v Sýrii ponechal malou skupinu vojáků, oficiálně k zajištění ropných polí, uvádí Washington Post. Dodává však, že pokud by bylo na Trumpovi, v regionu by se žádní američtí vojáci nenacházeli a operace, jako tak sobotní, by nebyly realizovatelné.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křesťané z Pásma Gazy mají smůlu. Izrael je o Vánocích nepustí do Betléma

13.12.2019 08:33 Izrael letos nepustí Palestince z Pásma Gazy o vánočních svátcích k oslavám do Betléma a Jeruzaléma…

Útočník v Bagdádu zastřelil šest lidí. Dav ho zlynčoval a pověsil na…

12.12.2019 17:19 Útočník dnes v Iráku zastřelil šest lidí, včetně čtyř demonstrantů. Několik protestujících ho v…

Zázrak, očekávaný mnoha Izraelci, se nekonal. Budou další volby

12.12.2019 13:44 Aktualizováno Izraelským poslancům se v noci na dnešek ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra.…

Milice unáší a zabíjí irácké demonstranty, tvrdí OSN

11.12.2019 20:51 Neznámé skupiny pokračují v únosech, náhodném zadržování a cíleném zabíjení iráckých protivládních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama