Macron opět přiletěl do Libanonu, žádá zásadní reformy do tří měsíců

Pro změnu systému v Libanonu budou zásadní příští tři měsíce. V rozhovoru s magazínem Politico to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který je v Bejrútu podruhé od srpnového ničivého výbuchu v tamním přístavu. Pokud Libanon nedokáže do tří měsíců provést reformy, má se podle Macrona připravil na postih.

Emmanuel Macron po příletu do Bejrútu

Při explozi zemřelo téměř 190 lidí a část města byla zničena. Macron přijel 6. srpna, dva dny po výbuchu, a naléhal na zásadní politické změny. Nakonec odstoupila libanonská vláda a sestavením nové byl v pondělí pověřen dosavadní velvyslanec v Německu Mustafá Adíb.

Macron, který dnes pohrozil postihem v případě, že Libanon nebude schopen do tří měsíců dokončit zásadní změny, hovořil o možnosti stažení finanční pomoci i o sankcích proti vládnoucím politikům.

Řekl také, že je třeba vyjasnit stav libanonského bankovního systému, protože podle něj zřejmě z Libanonu odtékají peníze. "Libanonský bankovní systém je v krizi. Mnoho peněz pravděpodobně odchází pryč. Vše je zablokované a Libanon není schopný se sám financovat, takže je třeba provést audit... Musíme znát pravdu o těch číslech, aby bylo možné zahájit právní řízení," řekl prezident.

Sdělil rovněž, že je připraven v říjnu zorganizovat mezinárodní konferenci na podporu Libanonu.

Prezidenta dnes ještě čeká setkání se zástupci četných libanonských etnických a náboženských frakcí, které jsou zapojeny do vedení státu.

Francouzský státník podle Politico řekl, že bude nadále vyvíjet tlak na politiky, aby je přiměl k reformám, jež utlumí dlouhodobou nespokojenost Libanonců. Proti korupci v nejvyšších kruzích protestovali od loňského podzimu a jejich nespokojenost umocnil výbuch, připisovaný rovněž chybě vlády, protože o potenciálním nebezpečí materiálu, který explodoval, se dlouho vědělo.

Macron chce svou druhou návštěvou zdůraznit blízkost své země a Libanonu. "Libanonci jsou pro Francouze bratři," prohlásil v pondělí po příletu. Jako upomínku vzniku Libanonu spolu se Sýrií coby mandátního území Společnosti národů pod správou Francie v roce 1920 dnes zasadil symbol Libanonu, jímž je cedr. Mandát trval do roku 1941, kdy Francie uznala nezávislost Libanonu, který nezávislost de facto vyhlásil roku 1943.

Dnes Macron znovu navštívil zničený přístav a vrtulníkem se přesunul na francouzskou kontejnerovou loď, která má na palubě 2500 tun humanitární pomoci pro Libanon. Jak napsala agentura AFP, odpoledne prezidenta čeká nejobtížnější program nynější cesty - jednání se zástupci politických skupin. "Má pozice je stále stejná: mám požadavky, ale nehodlám se vměšovat," řekl.

Armáda zasáhla kvůli palbě v libanonském městě Chalda

Libanonská armáda dnes zasahovala v jiholibanonském městě Chalda, odkud se odpoledne ozývala střelba. Podle libanonských sdělovacích prostředků se na místo vrátil člověk, který se zúčastnil předchozího sektářského násilí. Minulý týden v tomto pobřežním městě v palbě mezi členy místních sunnitských kmenů a stoupenci šíitského Hizballáhu zemřeli dva lidé, informuje Reuters.

Libanonská agentura NNA informovala, že v Chaldě bylo odpoledne slyšet několik výstřelů a že vojáci okamžitě zasáhli, aby situaci zklidnili. Začali pečlivě kontrolovat automobily mířící k místu.

Při střelbě minulý týden zahynuli dva lidé a tři byli zraněni. Konflikt tehdy začal hádkou kvůli vyvěšeným transparentům na téma šíitského náboženského svátku ášúrá. Sešli se kvůli tomu libanonští politici, aby se dohodli na uklidnění situace.

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

Související:

Právě se děje

reklama