Macron navštívil Irák. Válka proti Islámskému státu neskončila, řekl

Francouzský prezident Emmanuel Macron se při své dnešní návštěvě Iráku zavázal, že zemi podpoří. Hlavními problémy, kterým tento stát čelí, jsou podle něj nyní ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát (IS) a zahraniční vměšování do vnitřních záležitostí. Informovala o tom agentura Reuters.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Budeme nadále podporovat Irák a jsme tu pro něj," prohlásil podle Reuters Macron na tiskové konferenci v Bagdádu se svým iráckým protějškem Barhamem Sálihem. Ten zdůraznil, že Irák se nesmí stát bitevním polem pro zástupné konflikty jiných států.

Irák čelí výzvě, jak vyjít vstříc zájmům USA a Íránu. Oba státy, mezi nimiž dlouhodobě panuje napětí, jsou pro Irák klíčovými spojenci. "Irák je svrchovaný stát a chce vyvážené vztahy se všemi svými sousedy, " uvedl Sálih. "Nechceme, aby se Irák stal bojištěm pro konflikty ostatních. Chceme, aby se ostatní zapojili do nastolení stability v Iráku a respektovali jeho suverenitu," zdůraznil irácký prezident.

Macron je první západní politik, který Irák navštívil od května, kdy se úřadu ujal Mustafá Kázimí, a stal se tak třetím předsedou vlády během chaotických deseti týdnů, jež následovaly po měsíce trvajících protivládních protestech. Kázimího zvolil irácký parlament v květnu a vést by měl vládu do předčasných voleb. Ty by se podle něj měly konat v červnu příštího roku. Jeho předchůdce Ádil Abdal Mahdí z postu odstoupil loni na podzim v atmosféře protestů proti politickým elitám a mizerné ekonomické situaci. Předčasné volby jsou hlavním požadavkem protivládních demonstrantů, kteří loni zorganizovali několik měsíců trvající protesty.

Francouzští činitelé uvedli, že Paříž má obavy z oživení IS v Iráku, jelikož teroristická organizace zneužívá politickou nejistotu a spor mezi USA a Íránem ve svůj prospěch. V roce 2014 se radikálům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a skoro třetinou Iráku. O tři roky později přišel prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Bagdád v prosinci 2017 ohlásil definitivní porážku IS, radikálové v zemi ale dál páchají krvavé útoky.

"Válka proti IS neskončila (...) budeme nadále stát po vašem boku v rámci koalice proti IS," uvedl Macron. "Druhou výzvou je mnohostranné zahraniční vměšování, které trvá několik let," doplnil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Izrael má od začátku epidemie druhou uzávěru

18.09.2020 16:39 Aktualizováno Izrael ode dneška zavádí celoplošnou uzávěru ve snaze omezit šíření koronaviru. Platit bude do 11.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama