Macron navštívil Irák. Válka proti Islámskému státu neskončila, řekl

Francouzský prezident Emmanuel Macron se při své dnešní návštěvě Iráku zavázal, že zemi podpoří. Hlavními problémy, kterým tento stát čelí, jsou podle něj nyní ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát (IS) a zahraniční vměšování do vnitřních záležitostí. Informovala o tom agentura Reuters.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Budeme nadále podporovat Irák a jsme tu pro něj," prohlásil podle Reuters Macron na tiskové konferenci v Bagdádu se svým iráckým protějškem Barhamem Sálihem. Ten zdůraznil, že Irák se nesmí stát bitevním polem pro zástupné konflikty jiných států.

Irák čelí výzvě, jak vyjít vstříc zájmům USA a Íránu. Oba státy, mezi nimiž dlouhodobě panuje napětí, jsou pro Irák klíčovými spojenci. "Irák je svrchovaný stát a chce vyvážené vztahy se všemi svými sousedy, " uvedl Sálih. "Nechceme, aby se Irák stal bojištěm pro konflikty ostatních. Chceme, aby se ostatní zapojili do nastolení stability v Iráku a respektovali jeho suverenitu," zdůraznil irácký prezident.

Macron je první západní politik, který Irák navštívil od května, kdy se úřadu ujal Mustafá Kázimí, a stal se tak třetím předsedou vlády během chaotických deseti týdnů, jež následovaly po měsíce trvajících protivládních protestech. Kázimího zvolil irácký parlament v květnu a vést by měl vládu do předčasných voleb. Ty by se podle něj měly konat v červnu příštího roku. Jeho předchůdce Ádil Abdal Mahdí z postu odstoupil loni na podzim v atmosféře protestů proti politickým elitám a mizerné ekonomické situaci. Předčasné volby jsou hlavním požadavkem protivládních demonstrantů, kteří loni zorganizovali několik měsíců trvající protesty.

Francouzští činitelé uvedli, že Paříž má obavy z oživení IS v Iráku, jelikož teroristická organizace zneužívá politickou nejistotu a spor mezi USA a Íránem ve svůj prospěch. V roce 2014 se radikálům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a skoro třetinou Iráku. O tři roky později přišel prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Bagdád v prosinci 2017 ohlásil definitivní porážku IS, radikálové v zemi ale dál páchají krvavé útoky.

"Válka proti IS neskončila (...) budeme nadále stát po vašem boku v rámci koalice proti IS," uvedl Macron. "Druhou výzvou je mnohostranné zahraniční vměšování, které trvá několik let," doplnil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama