Masivní exploze. Izraelská armáda zasáhla zbrojní sklad v Sýrii, tvrdí SOHR

Izraelská armáda dnes bombardovala zbrojní sklad u syrského Homsu. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Syrská státní média ale výbuchy nepřipisují Izraeli, nýbrž lidské chybě, která vedla k masivní explozi a zranění deseti lidí.

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)
doporučujeme

Podle SOHR je netypické, že Izrael zaútočil za denního světla. Šlo podle její bilance o pátý izraelský útok na cíle v Sýrii spojené s Íránem, který patří ke spojencům vlády v Damašku.

Izraeli se připisuje i raketový útok, který 12 hodin před touto ranní akcí v Homsu mířil na Íránem podporované oddíly působící v oblasti Golanských výšin.

Ráno Izraelci bombardovali zbrojní sklad ležící mimo město Homs. Byly v něm uloženy rakety a další munice, kterou v bojích v Sýrii používá libanonský Hizballáh, podporovaný Íránem.

Tyto zásahy způsobily rozsáhlou explozi, ale syrská státní média ji nepřipisují Izraeli. Agentura SANA to vysvětlila tak, že došlo k "lidské chybě" při transportu munice. Podle analytiků citovaných v izraelských médiích jde ale jenom o syrský pokus zastřít informaci o zásahu zbraní na syrském území.

Podle syrských médi následoval po prvním výbuchu druhý a silnější, když explodovaly zbraně ve skladu. Podle SANA utrpělo zranění nejméně deset lidí.

Předtím, krátce po půlnoci, izraelské vrtulníky vypálily nejméně pět střel na cíle na Golanských výšinách za izraelskou hranicí. Tento útok SANA považuje za izraelský a oznámila, že způsobil pouze materiální škody. Podle SOHR Izraelci cílili na pozice Íránem podporovaných milicí.

Izrael své vojenské operace v Sýrii bezprostředně po nich většinou nekomentuje. Ministr obrany Naftali Bennett v úterý tyto akce potvrdil nepřímo, když řekl, že se izraelská armáda snaží vytlačit "Teherán ze Sýrie". "Přešli jsme od snahy zabránit Íránu zakopávat se v Sýrii k akcím, které ho přinutí odtud odejít. A v tom nepřestaneme," prohlásil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská média: Palestinci podporující anexi byli zatčeni

14.07.2020 13:57 Na palestinském Západním břehu Jordánu bylo zatčeno několik Palestinců, kteří podporují izraelský…

Írán nedokáže řešit množící se problémy. Obrací se na Čínu, píše The…

14.07.2020 08:54 Znehodnocená íránská měna, koronavirus zabíjející denně stále více lidí, výbuchy, považované za…

Saúdská Arábie odvrátila raketový útok jemenských povstalců, vyslali i…

13.07.2020 07:41 Vojenská koalice vedená Rijádem dnes oznámila, že zachytila a zlikvidovala čtyři balistické střely…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy