Ministři zahraničí zemí NATO vyzvali k ukončení násilí v Afghánistánu

Ministři zahraničí zemí NATO dnes vyzvali k ukončení násilí v Afghánistánu, který ovládlo islamistické hnutí Tálibán. Na videokonferenci věnované složité situaci v zemi, kde alianční vojáci působili po dvě desítky let, ministři rovněž vyzvali nové vládce země k dodržování mezinárodních norem včetně těch, které se týkají lidských práv. Varovali také, že nepřipustí, aby byly jejich státy ohroženy terorismem.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před novináři označil za nynější prioritu evakuaci lidí z kábulského letiště. Některé alianční země podle něj navrhly, aby bylo letiště pro evakuace otevřené i po 31. srpnu, do kdy chtějí Spojené státy ukončit stahování svých jednotek ze země.

Bezprostředním úkolem je nyní podle ministrů pokračování evakuace občanů aliančních zemí i ohrožených Afghánců a nynější správci země to mají umožnit. Přislíbili pokračující koordinaci operací na mezinárodním kábulském letišti s využitím "spojeneckých vojenských prostředků".

Podle Stoltenberga některé země NATO navrhly, aby kábulské letiště zůstalo otevřené i po 31. srpnu, což je nyní oficiálně datum, do kdy má Afghánistán opustit americká armáda. Právě ona se přitom významnou měrou podílí na ochraně letiště. "USA prohlásily, že čas se naplní 31. srpna, ale někteří naši spojenci vyzdvihli potřebu případného prodloužení, aby odtud mohly dostat více lidí," řekl šéf aliance na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí. Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek naznačil možnost prodloužení americké přítomnosti na kábulském letišti.

V prohlášení šéfové diplomacií zemí NATO vyjádřili "hluboké znepokojení nad závažnými událostmi v Afghánistánu" a vyzvali k "okamžitému ukončení násilí". O odchodu ze země do 11. září rozhodly Spojené státy, ostatní spojenecké země s nimi svůj postup koordinovaly.

Ministry znepokojily také informace o vážném porušování lidských práv v Afghánistánu, podporují proto pondělní prohlášení Rady bezpečnosti OSN a výzvu k bezpodmínečném dodržování mezinárodních norem lidských práv a humanitárního práva.

Ministři podpořili zástupce občanské společnosti, kteří podle nich musí nadále hrát důležitou roli v afghánské společnosti. "Vyzýváme všechny strany v Afghánistánu, aby pracovaly v dobré víře na ustavení všechny zahrnující a reprezentativní vlády, včetně významné účasti žen a menšinových skupin. Za současných okolností NATO přerušilo veškerou podporu afghánským úřadům," stojí také v prohlášení.

Ministři zahraničí připomněli, že v uplynulých 20 letech aliance úspěšně upírala útočiště v Afghánistánu teroristům. "Nedovolíme jakýmkoli teroristům, aby nás ohrožovali. Jsme stále oddáni boji proti terorismu s odhodláním, rozhodností a v solidaritě," zdůraznili ministři členských zemí NATO.

Vojenskými údery Tálibánu nicméně výslovně nepohrozili, jak to tento týden učinil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Ten dnes označil za prioritu NATO dostat lidi z Kábulu a udržet v provozu tamní letiště.

Výzvou podle Stoltenberga není ani tak přeprava lidí z Kábulu, ale způsob, jak je dostat na letiště. Tam už letouny vyzvedly tisícovky lidí, ale další tisíce, které se z Afghánistánu snaží dostat, se stále pokoušejí dostat dovnitř. Stoltenberg dnes poděkoval Turecku, USA a Británii za úsilí o zajištění bezpečnosti na letišti a znovu vyzval Tálibán, aby umožnil bezpečný průchod všem cizincům i Afgháncům usilujícím o odlet ze země.

Šéf NATO dnes rovněž uvedl, že aliance se chystá zřídit přijímací tábory pro své afghánské pomocníky přepravené do Evropy. "Diskutujeme o různých místech pro přechodné ubytování Afghánců," řekl Stoltenberg. Mnoho spojenců už podle něj signalizovalo ochotu bývalé pomocníky NATO přijmout i dlouhodobě.

Podle německého ministra zahraničí Heika Maase je už nyní využívána americká základna Ramstein v Německu k evakuacím Afghánců. Kromě toho podle něj existuje další zařízení pro přijímání Afghánců v Kosovu. Podle Stoltenberga pracovalo naposledy přímo pro NATO kolem 200 Afghánců. Aliance však v Afghánistánu působila po dvě desetiletí.

Stoltenberg na tiskové konferenci také zdůraznil, že NATO musí zůstat jednotné, aby odolávalo "agresivním" krokům Ruska a vzestupu Číny. "Severní Amerika a Evropa musí v NATO nadále stát při sobě. Nové události v Afghánistánu na tom nic nemění," prohlásil generální tajemník.

Související

Více souvisejících

NATO Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 41 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy