Mláďata chalífátu. Svět řeší, co s dětmi Islámského státu

Generální tajemník OSN pro lidská práva se ve svém komentáři, který vyšel v deníku The New York Times, zamýšlí nad nevinností obětí války s terorismem - dětmi, které se narodily do takzvaného Islámského státu.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Tříletá holčička si zahalila obličej šátkem a začala vykřikovat náboženské heslo "Allahu Akbar"
doporučujeme

Děti vykoukly zpoza mříží na světlo, zjizvené traumatem a nejistou budoucností. Obrazy a příběhy těchto mladých lidí, okradených o jejich dětství násilím v důsledku života v takzvaném Islámském státu, jsou otřesné. Mnoho z nich je bez doprovodu, velká většina má pod 12 let. Nyní se ocitli opuštěni v otřesných podmínkách v táborech v Sýrii. Vlády musí udělat víc: takto není možné zacházet s dětmi, které jsou také oběťmi terorismu. Nejedná se ani o účinnou politiku boje proti terorismu.

V táborech v severovýchodní Sýrii se v současné době nachází desítky tisíců mužů, žen a dětí, které mají údajně nějakou spojitost s ISIS. Většina z nich jsou Iráčané a Syřané, jsou zde ale i tisíce z asi 70 dalších zemí. Situace je napjatá a v poslední době vzrůstají obavy, že zbytky tzv. Islámského státu zaútočí na tábory, aby osvobodili skutečné teroristy.

Většina vlád je až na výjimky pomalá nebo neochotná přijímat zpět své vlastní občany. Citují bezpečnostní rizika a výzvy, kterým čelí. Vlády mají zjevně legitimní bezpečnostní obavy: Boj s ISIS ještě neskončil. A někteří z táborů - muži a ženy - jsou zatvrzelí bojovníci, kteří se dopustili děsivých zločinů a musí být postaveni před soud. Je však špatné nechat země tohoto konfliktem postiženého regionu nést tak velkou zátěž sami. Vlády ve zbytku světa mohou prokázat solidaritu v boji proti terorismu přinejmenším převzetím zodpovědnosti za své vlastní občany.

Reakce na terorismus vyžaduje také preventivní přístup. Ponechat desítky tisíc lid v táborech v Sýri je hluboce krátkozraký. Podmínky v táborech poskytují ideální prostředí pro šíření dalšího extremismu a nenávisti. Poučení z tábora Bucca, amerického detenčního zařízení v Iráku, kde byl vyškolen zakladatel tzv. Islámského státu Abu Bakr al-Bagdádi, je jasné - křivda a radikalizace se pouze prohlubují, čím delší dobu tam lidé tráví. Kromě toho by mělo být jasné, že házení dětí v táborech do stejného pytle se zatvrzelými bojovníky ISIS není správné: tyto děti, které se narodily ze znásilnění, byly vězněné a nasákly krutostí ISIS, měly minimální či žádnou moc tohle ovlivnit.

Situace v táboře Al-Hol v Sýrii je obzvláště příšerná: od konce roku 2018, zde stovky dětí zemřely na zápal plic, dehydrataci a podvýživu. Kojenci jsou akutně podvyživení a mnoho z nich má omezený nebo žádný přístup k lékařské péči. Tyto děti zoufale potřebují péči, nikoli další viktimizaci. Vlády by měly okamžitě přijmout zpět své občany z těchto táborů, především ty, kteří jsou nejzranitelnější: děti bez doprovodu a sirotky; těhotné dívky; osoby se zdravotním postižením; a děti s matkami. Mnoho z nich bylo vystaveno zneužívání, včetně sexuálního násilí, a měla by jim být poskytnuta odpovídající pomoc a podpora při opětovném začlenění.

Vlády by rovněž měly umožnit okamžité navracení podezřelých z terorismu v případech, kdy je dostatek důkazů. Vlády by měly přijímat na míru šitá bezpečnostní opatření v závislosti s cílem postupné repatriace všech zúčastněných a účinných programů opětovného začlenění navrátilců. Nejedná se o utopické myšlení. Řada vlád se více zaměřila na budoucnost: Kazachstán a Kosovo například vzaly zpět stovky žen, dětí a některé muže. Další země, včetně Belgie, Francie, Německa, Irska, Itálie, Tuniska a Británie, přijaly jednotlivé děti zpět, někdy se svými matkami. Ale to nestačí.

V průběhu 30 let mě v případě zemí konfrontovaných s teroristickou hrozbou vždy zasáhlo, jak často vlády jednotlivých zemí vedou protiteroristické kampaně tak dramatickým způsobem, že výsledkem je vytvoření více teroristů. Není pochyb o tom, že boj proti terorismu může být úspěšný leda bude-li stavět na lidských právech. Měli bychom začít přístupem k cizím státním příslušníkům v Sýrii, který zajistí odpovědnost, přičemž tamním dětem dáme určitou naději, důstojnost a poskytneme jim zbytky jejich dětství.

Loading...
Vstupte do diskuze (76)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko hlásí přes 10 000 nakažených, Kypr zavede zákaz vycházení

30.03.2020 22:10 Počet potvrzených případů nákazy v Turecku od neděle vzrostl o 1610, celkem je v zemi 10.827…

Netanjahu putuje do karantény, jeho poradkyně se nakazila koronavirem

30.03.2020 16:25 Aktualizováno V Izraeli se potvrdila nákaza koronavirem u premiérovy poradkyně a předseda vlády Benjamin…

Írán má přes 41 tisíc případů koronaviru, zemřelo 2757 nakažených

30.03.2020 13:06 Írán má podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví potvrzených více než 41.000 případů…

Vzbouření vězni v jižním Íránu porozbíjeli bezpečnostní kamery

30.03.2020 11:54 Vězni v nápravném zařízení na jihu Íránu při vzpouře rozbili bezpečnostní kamery a poničili další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama