MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou výzvu k mezinárodní spolupráci v boji proti klimatické změně a koronavirové pandemii, kterou doplnil vítaným příslibem americké kooperace, připomíná editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že v souvislosti s afghánskou válkou, která minulý měsíc skončila vítězstvím Tálibánu a překotnými evakuacemi z Kábulu pod americkým vedením, pak Biden hovořil o "nové éře tvrdé diplomacie".

Taliban, Afghánistán

Nutný je opatrný postup

Bidenův projev poslouchal i představitel svržené, Spojenými státy podporované Afghánské republiky, který v jednacím sále působil jako připomínka špatného svědomí, konstatuje vlivný server. Ztělesňoval podle něj krutý příklad nedotažených politických a diplomatických snah dvacetiletého konfliktu a vyvolával otázku, zda a kdy by měl Washington uznat nový režim Tálibánu.

"Biden musí v této záležitosti postupovat opatrně, vést s Tálibánem nejtvrdší možná jednání, aby neutrpěly zájmy Spojených států a afghánského lidu," pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že Tálibán se zjevně hodlal jednání účastnit a požádal, aby OSN na Valném shromáždění umožnila vystoupit jeho zástupci Suhajlu Šahínovi.  

To podle washingtonského serveru naznačuje blížící se spor o zastoupení Afghánistánu v OSN. Editorial poukazuje, že současný představitel země Ghulam Isačaj má přednést svůj projev v pondělí, zatímco žádost Tálibánu zřejmě neschválí Pověřovací výbor OSN, v němž zasedají i Spojené státy a který se má formálně sejít až později na podzim.

Žádost přesto signalizuje, že Tálibán hodlá pozvednout svůj mezinárodní status poté, co rozdrtil poslední zbytky ozbrojeného odporu v zemi a představil novou faktickou vládu, upozorňuje editorial. Dodává, že americké ministerstvo zahraničí podalo protest, což je správný postup, jelikož Tálibán stěží splňuje podmínky pro mezinárodní uznání a už vůbec ne pro uvolnění zahraničních peněž a majetků v řádu miliard dolarů, které Spojené státy Afghánistánu zmrazily

Jednání s Tálibánem je nevyhnutelné

Tálibán slíbil otevřenou vládu, ta však zahrnuje i paštunské radikály, z nichž někteří jsou na sankční listině OSN a americkém seznamu teroristů, jako například Siradžuddín Hakkání, nastiňuje renomovaný server. Vyzdvihuje, že v kabinetu nezasedají žádné ženy, byť do něj Tálibán v úterý zapojil alespoň jednoho zástupce ší'itské menšiny.

"Jedna z cest k nastolení otevřené vlády by pochopitelně vedla skrze svobodné a spravedlivé volby pod mezinárodním dohledem, ale Tálibán již deklaroval svůj odpor k demokracii," pokračuje Washington Post. Doplňuje, že hnutí také zavedlo omezení vzdělávání žen, včetně jeho faktické restrikce na prvních šest tříd.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Situace ale hraje ve prospěch Tálibánu, varuje vlivný deník. Zdůrazňuje, že bez ohledu na to, zda má, či nemá podporu obyvatel, hnutí ovládá zemi, což znamená, že svět - Spojené státy nevyjímaje - s ním budou muset v jistý moment začít jednat.

Tálibánský islámský emirát zatím žádná země neuznala, částečně kvůli tomu, že i státy, které se příliš nezajímají o stav lidských práv v Afghánistánu, jako Rusko, Čína či největší sponzor Tálibánu Pákistán, nejsou přesvědčené, že hnutí nakonec nebude poskytovat útočiště teroristům, konstatuje editorial. To je podle něj společný postoj zmíněných aktérů a Spojených států, který by mohl představovat vzácné východisko pro spolupráci.

Spojeným státům se mezitím daří prostřednictvím Kataru pracovat na klíčových cílech, například evakuaci posledních amerických občanů z Afghánistánu, uvádí washingtonský deník. Z toho vyvozuje, že americká diplomacie musí být nejen tvrdá, ale také trpělivá, pokud chce Bidenova administrativa přimět Tálibán k dodržování mezinárodních standardů i jeho vlastních slibů.

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Související:

Právě se děje

reklama