MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou výzvu k mezinárodní spolupráci v boji proti klimatické změně a koronavirové pandemii, kterou doplnil vítaným příslibem americké kooperace, připomíná editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že v souvislosti s afghánskou válkou, která minulý měsíc skončila vítězstvím Tálibánu a překotnými evakuacemi z Kábulu pod americkým vedením, pak Biden hovořil o "nové éře tvrdé diplomacie".

Nutný je opatrný postup

Bidenův projev poslouchal i představitel svržené, Spojenými státy podporované Afghánské republiky, který v jednacím sále působil jako připomínka špatného svědomí, konstatuje vlivný server. Ztělesňoval podle něj krutý příklad nedotažených politických a diplomatických snah dvacetiletého konfliktu a vyvolával otázku, zda a kdy by měl Washington uznat nový režim Tálibánu.

"Biden musí v této záležitosti postupovat opatrně, vést s Tálibánem nejtvrdší možná jednání, aby neutrpěly zájmy Spojených států a afghánského lidu," pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že Tálibán se zjevně hodlal jednání účastnit a požádal, aby OSN na Valném shromáždění umožnila vystoupit jeho zástupci Suhajlu Šahínovi.  

To podle washingtonského serveru naznačuje blížící se spor o zastoupení Afghánistánu v OSN. Editorial poukazuje, že současný představitel země Ghulam Isačaj má přednést svůj projev v pondělí, zatímco žádost Tálibánu zřejmě neschválí Pověřovací výbor OSN, v němž zasedají i Spojené státy a který se má formálně sejít až později na podzim.

Žádost přesto signalizuje, že Tálibán hodlá pozvednout svůj mezinárodní status poté, co rozdrtil poslední zbytky ozbrojeného odporu v zemi a představil novou faktickou vládu, upozorňuje editorial. Dodává, že americké ministerstvo zahraničí podalo protest, což je správný postup, jelikož Tálibán stěží splňuje podmínky pro mezinárodní uznání a už vůbec ne pro uvolnění zahraničních peněž a majetků v řádu miliard dolarů, které Spojené státy Afghánistánu zmrazily

Jednání s Tálibánem je nevyhnutelné

Tálibán slíbil otevřenou vládu, ta však zahrnuje i paštunské radikály, z nichž někteří jsou na sankční listině OSN a americkém seznamu teroristů, jako například Siradžuddín Hakkání, nastiňuje renomovaný server. Vyzdvihuje, že v kabinetu nezasedají žádné ženy, byť do něj Tálibán v úterý zapojil alespoň jednoho zástupce ší'itské menšiny.

"Jedna z cest k nastolení otevřené vlády by pochopitelně vedla skrze svobodné a spravedlivé volby pod mezinárodním dohledem, ale Tálibán již deklaroval svůj odpor k demokracii," pokračuje Washington Post. Doplňuje, že hnutí také zavedlo omezení vzdělávání žen, včetně jeho faktické restrikce na prvních šest tříd.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Situace ale hraje ve prospěch Tálibánu, varuje vlivný deník. Zdůrazňuje, že bez ohledu na to, zda má, či nemá podporu obyvatel, hnutí ovládá zemi, což znamená, že svět - Spojené státy nevyjímaje - s ním budou muset v jistý moment začít jednat.

Tálibánský islámský emirát zatím žádná země neuznala, částečně kvůli tomu, že i státy, které se příliš nezajímají o stav lidských práv v Afghánistánu, jako Rusko, Čína či největší sponzor Tálibánu Pákistán, nejsou přesvědčené, že hnutí nakonec nebude poskytovat útočiště teroristům, konstatuje editorial. To je podle něj společný postoj zmíněných aktérů a Spojených států, který by mohl představovat vzácné východisko pro spolupráci.

Spojeným státům se mezitím daří prostřednictvím Kataru pracovat na klíčových cílech, například evakuaci posledních amerických občanů z Afghánistánu, uvádí washingtonský deník. Z toho vyvozuje, že americká diplomacie musí být nejen tvrdá, ale také trpělivá, pokud chce Bidenova administrativa přimět Tálibán k dodržování mezinárodních standardů i jeho vlastních slibů.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán USA (Spojené státy americké) OSN

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 53 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 57 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy