Muslimové budou brzy slavit významný svátek. Ruhání vyzval k dodržování rozestupů

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes vyzval obyvatele, aby se i během nadcházejících muslimských svátků řídili hygienickými zásadami a dodržovali společenský odstup. Jak poznamenala agentura Reuters, prezident své varování zveřejnil ve chvíli, kdy íránské úřady informují o obrovském nárůstu počtu nakažených, právě zejména ve svatém městě Mašhad, kam každoročně míří miliony poutníků.

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Muslimové po celém světě budou brzy slavit svátek íd al-adhá. Saúdská Arábie již dříve oznámila, že v souvislosti se šířením koronaviru omezí počet poutníků, kteří se zúčastní letošní tradiční poutě do Mekky, která začne večer 28. července. Většina Íránců patří mezi šíity, ti budou zase v září slavit muslimský svátek ášúrá.

"Nechť jsou oslavy, které se konají v mešitách a náboženských centrech, doprovázeny dodržováním zdravotních protokolů a společenského odstupu," řekl Rúhání v televizním projevu. Íránce rovněž vyzval k nošení roušek.

Náměstek ministra zdravotnictví obyvatelům rovněž vzkázal, aby nejezdili do svatého města Mašhad na severovýchodě země. Místní úřady tam za poslední měsíc informovaly o nárůstu počtu případů nákazy koronavirem o 300 procent. Do tamní svatyně imáma Alího Rezy přitom každoročně o muslimských svátcích míří miliony lidí.

Počet nakažených koronavirem v Íránu k dnešnímu dni vzrostl na 288.839, 15.485 jich v souvislosti s covidem-19 zemřelo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. První případy nákazy Írán ohlásil v únoru, přičemž předtím úřady řadu dní popíraly, že se infekce do země dostala. Podle kritiků tím umožnily šíření viru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama