Muslimové budou brzy slavit významný svátek. Ruhání vyzval k dodržování rozestupů

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes vyzval obyvatele, aby se i během nadcházejících muslimských svátků řídili hygienickými zásadami a dodržovali společenský odstup. Jak poznamenala agentura Reuters, prezident své varování zveřejnil ve chvíli, kdy íránské úřady informují o obrovském nárůstu počtu nakažených, právě zejména ve svatém městě Mašhad, kam každoročně míří miliony poutníků.

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Muslimové po celém světě budou brzy slavit svátek íd al-adhá. Saúdská Arábie již dříve oznámila, že v souvislosti se šířením koronaviru omezí počet poutníků, kteří se zúčastní letošní tradiční poutě do Mekky, která začne večer 28. července. Většina Íránců patří mezi šíity, ti budou zase v září slavit muslimský svátek ášúrá.

"Nechť jsou oslavy, které se konají v mešitách a náboženských centrech, doprovázeny dodržováním zdravotních protokolů a společenského odstupu," řekl Rúhání v televizním projevu. Íránce rovněž vyzval k nošení roušek.

Náměstek ministra zdravotnictví obyvatelům rovněž vzkázal, aby nejezdili do svatého města Mašhad na severovýchodě země. Místní úřady tam za poslední měsíc informovaly o nárůstu počtu případů nákazy koronavirem o 300 procent. Do tamní svatyně imáma Alího Rezy přitom každoročně o muslimských svátcích míří miliony lidí.

Počet nakažených koronavirem v Íránu k dnešnímu dni vzrostl na 288.839, 15.485 jich v souvislosti s covidem-19 zemřelo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. První případy nákazy Írán ohlásil v únoru, přičemž předtím úřady řadu dní popíraly, že se infekce do země dostala. Podle kritiků tím umožnily šíření viru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodní děla a desítky zatčených: Izrael první vlnu covidu zvládla ukázkově,…

03.08.2020 14:05 Zatímco na začátku epidemie koronaviru se z Izraele stal téměř premiant v boji proti nákaze, s…

Írán podezírají z manipulace s čísly o koronaviru. Mrtvých je zřejmě…

03.08.2020 12:25 Írán patří z hlediska pandemie covid-19 mezi nejvíce zasažené blízkovýchodní země. Investigativním…

Izraelská armáda zasáhla čtyři teroristy na Golanech, u hraničního plotu…

03.08.2020 07:47 Izraelská armáda dnes oznámila, že na Golanských výšinách vypálila na skupinu ozbrojenců, kteří u…

V Afghánistánu je 20 zraněných po explozích bomb u vězení

02.08.2020 18:29 Asi dvacet lidí dnes utrpělo zranění a jeden zemřel při výbuchu nejméně tří bomb u vězeňského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama