Na Blízkém východě se obrací karta? Z Británie zní slova o "ráně z milosti"

NÁZOR - Rezignace iráckého premiéra Ábdila Abdula-Mahdího, kterou následně potvrdil parlament v Bagdádu, je nutný a vítaný krok k ukončení násilných protestů, které zmítají Irákem, konstatuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník dodává, že Mahdího odchod ovšem nesignalizuje konec krize, protože její kořeny jsou mnohem hlubší, než aby odrážely selhání jednoho politika.

Irák. Ilustrační foto

Cílená zpráva Teheránu

Od počátku nepokojů, které odstartovaly v říjnu, zabily bezpečnostní složky v Iráku přes 400 především mladých, neozbrojených a z velké části ši'ítských muslimů, upozorňuje britský týdeník. Dodává, že jen v posledních dnech zahynuly a byly zraněny desítky lidí, když se hněv vůči zkorumpovanosti a nekompetentnosti převážně ši'ítské vlády smísil s vražednou brutalitou, která jej měla zdržet.

Abdul-Mahdí příznačně nerezignoval na požadavek ulice, ale v důsledku televizního kázání nadžafského ajatolláha Alí as-Sístaního, zřejmě nejvlivnějšího klerika v ši'ítském světě, upozorňuje editorial. Dodává, že předchozí varování byla premiérem ignorována, a tak mu Sístaní minulý týden uštědřil "ránu z milosti", když prohlásil, že nastal čas, aby vláda "přehodnotila své volby".

"Sístaní představuje jedno z mála center moci v Iráku, které nejsou přímo či nepřímo ovládány Íránem, a to ovlivní, co bude dál," pokračuje prestižní server. Připomíná, že iráčtí demonstranti si stěžují na to, jak úspěšně Teherán - především po odchodu Američanů - získává rozhodující vliv na prakticky každý aspekt vládní, vojenské, náboženské, ekonomické a zahraniční politiky země.

Není náhodné, že ve středu byl vypálen íránský konzulát v Nadžafu a napadeny byly také další objekty Íránem zaštítěných ši'ítských milicí v Basře a jiných iráckých městech, podotýká The Observer. Připomíná, že Abdul-Mahdí vděčil za svůj úřad právě Teheránu, který jej dosadil v rámci kompromisu po loňských volbách.

Když se pod premiérem minulý měsíc začala kývat židle, zachránil ho generál Kásim Sulejmaní, velitel elitních jednotek Quds spadajících pod íránské Revoluční gardy, nastiňuje renomovaný týdeník. Konstatuje, že porážkou Sulejmaního, nejschopnějšího íránského řešitele problémů, a přidáním se k protestujícím vyslal klerik Sístaní cílenou zprávu nejvyššímu íránskému vůdci ajatolláhovi Alí Chámenímu, že Iráčané, nikoliv on, budou řešit své záležitosti, ať náboženské či světské.

Volání z regionu sílí         

"Od chvíle, kdy ajatolláh Rúholláh Chomejní nastolil íránskou revoluční teokracii, si přední íránští klerici nárokovali 'absolutní vedení' všech 200 milionů ši'ítů ve světě," píše The Observer. Doplňuje, že Sístaní tuto doktrínu dlouhodobě zpochybňuje a závažným způsobem ji podrývá.  

Na pozadí krizového vývoje v Iráku posledních dnů by jedna z nejznámějších osob v zemi, ši'ítský klerik Muktada Sadr, mohla Sístanímu poskytnout klíčovou politickou podporu, naznačuje britský týdeník. Připomíná, že Sadrova armáda se proslavila násilným odporem vůči americké okupační správě, ale od té doby se Sadr změnil v nacionalistického populistu, který odmítá jakýkoliv zahraniční vliv, ať už jde o Íránce, Američany či sunnitské džihádisty z Islámského státu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Sadrova strana zvítězila v loňských volbách a tvoří nejsilnější parlamentní frakci, upozorňuje prestižní server. Poukazuje, že Sadr opakovaně vyzýval vládu k rezignaci a vypsání nových voleb, což z něj činí potenciálně klíčového kandidáta, až se bude hledat náhrada za Abdula Mahdího a jeho zdiskreditované ministry.

Sadrův nástup by mohl omezit íránské slovo v irácké politice, ale hlavní prioritou pro nové vedení země musí být zastavení násilí a zahájení otevřeného dialogu s mladšími generacemi, které naprosto odmítají nadále tolerovat starou zdiskreditovanou politiku, systémové nespravedlnosti a všudypřítomnou korupci, deklaruje The Observer. Dodává, že pokud má být tento klíčový proces úspěšný, je třeba zásadně přistřihnout íránské plachty, jak si žádá irácká veřejnost.

"K nesporné nespokojenosti Teheránu jde o volání, které se nyní ozývá z celého regionu, především z Libanonu, kde další premiér závislý na podpoře íránských ši'ítských spojenců z Hizballáhu, nedávno ustoupil požadavkům na reformu," konstatuje editorial. Připomíná, že Írán sužovaný silnými americkými ekonomickými sankcemi není sám imunní vůči domácím nepokojům, které se projevily v posledních týdnech, a tak se po letech posilování Íránu v regionu zřejmě obrací karta.        

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Související:

Právě se děje

reklama