Na jihu Íránu vypukly velké protesty, úřady opět blokují internet

Íránské úřady zablokovaly internet v provincii Chúzestán na jihu země. Na sociálních sítích se totiž ze současných protestů na jihu Íránu objevila videa. Informovala o tom dnes nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu.

Demonstrace v Íránu
doporučujeme

Agentura AP informovala, že zveřejněná videa byla z protestů z chúzestánského města Behbahán, kde ve čtvrtek zasahovala policie a použila i slzný plyn.

"Nebojte se, nebojte, jsme v tom společně," volali účastníci. Z videí je patrná přítomnost silných policejních jednotek i v dalších městech, například v Isfahánu či Teheránu. Íránské úřady o demonstraci v Behbahánu neinformovaly.

Svědci událostí podle agentury Reuters tvrdí, že několik účastníků protestu bylo zatčeno. NetBlocks zaznamenala první potíže s internetem už ve čtvrtek večer.

Opakuje se tak situace z loňského listopadu, kdy se Íránem šířily protesty vyvolané původně prudkým zvýšením cen pohonných hmot. I tehdy úřady na několik dní přerušily přístup k internetu ve snaze zabránit účastníkům tyto akce koordinovat. Protesty se rozšířily do mnoha měst a podle západních zdrojů při nich přišlo o život až 1000 lidí. Experti, kteří pracují pro Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva, hovoří o 400 obětech na životech, íránské úřady přiznaly 230 mrtvých. Demonstrace nakonec přerostly v protivládní protesty považované za nejrozsáhlejší od revoluce v roce 1979.

"Lidé jsou rozhořčeni, ekonomika je na tom tak špatně, že nedokážeme přežít," citovala agentura Reuters jednoho z občanů Teheránu. Agentura také připomíná, že íránský nejvyšší soud tento týden potvrdil rozsudky smrti nad třemi účastníky loňských protestů. Na sociálních sítích se pak objevily výzvy uspořádat dnes proti tomuto rozhodnutí demonstrace po celé zemi.

Íránská agentura Tasním informovala, že bezpečnostní složky už "pozatýkaly klíčové členy opozičních skupin, kteří podněcovali k protestům v provincii Chorásáne Razaví".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala…

Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s…

05.08.2020 21:58 Aktualizováno Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce…

Média: Nitrát, jenž vybuchl v Bejrútu, byl z ruské lodi

05.08.2020 18:43 Dusičnan amonný, jehož úterní výbuch v bejrútském skladu připravil o život na stovku lidí a více…

Mysleli jsme, že to je útok. Domy vzdálené kilometry od epicentra mají…

05.08.2020 18:02 Obyvatelé Bejrútu jsou z úterního výbuchu stále v šoku, všude na ulicích leží sklo, nemocnice jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama