Nálety v Afghánistánu zabily 45 lidí

Letecké útoky afghánských bezpečnostních sil v provincii Herát připravily dnes o život 45 lidí, mezi nimiž byli jak členové Tálibánu, tak i několik civilistů. Podle agentury Reuters to dnes uvedli místní představitelé.

Afghanistán, ilustrační foto
doporučujeme

Guvernér oblasti Adraskan ležící v provincii Herát řekl, že civilistů zahynulo nejméně osm. "Celkem při náletech bezpečnostních sil zemřelo 45 lidí, včetně příslušníků Tálibánu," dodal.

Afghánské ministerstvo obrany sdělilo, že obvinění ze smrti civilistů při útocích afghánských sil v oblasti prověřuje. "Výsledky vyšetřování budou oznámeny veřejnosti," uvádí se v prohlášení ministerstva. Mluvčí amerických jednotek v Afghánistánu řekl, že USA se dnešních náletů neúčastnily.

Tálibán a afghánská vláda měly tento měsíc zahájit mírové rozhovory o ukončení desítky let trvajícího ozbrojeného konfliktu v zemi. Mírový proces ale zatím stagnuje kvůli průtahům při vzájemném propouštění vězňů.

Spojené státy podepsaly s Tálibánem 29. února v katarském Dauhá dohodu, která předpokládá, že se z Afghánistánu do 14 měsíců stáhnou zahraniční vojáci. Hnutí na oplátku slíbilo, že nedovolí svým členům a ani jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Na základě dohody mezi USA a Tálibánem mělo z vládních vězení vyjít 5000 členů Tálibánu a povstalci měli na oplátku propustit 1000 zajatých členů bezpečnostních sil. Podle vládních zdrojů ale vládní vězení zatím opustilo pouze 4019 členů Tálibánu a hnutí osvobodilo necelou polovinu ze zmiňované tisícovky zajatců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští hasiči v Bejrútu se poprvé od příletu chystají do akce

06.08.2020 09:21 Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po…

135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala…

Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s…

05.08.2020 21:58 Aktualizováno Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce…

Média: Nitrát, jenž vybuchl v Bejrútu, byl z ruské lodi

05.08.2020 18:43 Dusičnan amonný, jehož úterní výbuch v bejrútském skladu připravil o život na stovku lidí a více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama