Napětí mezi Palestinou a Izraelem se nadále stupňuje

Palestinští radikálové z pásma Gazy v noci na dnešek vypálili přes desítku raket směrem k Izraeli. Tamní armáda útok opětovala nálety na území, které je spojováno s pozicemi radikálního hnutí Hamás. Mezi oběma stranami se v posledních měsících zvyšuje napětí a dnešní eskalace konfliktu je nejhorší za poslední měsíce, píše agentura AP.

Palestina, pásmo Gazy
doporučujeme

Ani jedna ze stran nehlásila zranění. Mluvčí izraelské armády oznámila, že systém protiraketové obrany sestřelil devět z 12 palestinských raket. Podle policie bylo na izraelské straně poničeno několik budov a vozidel; na místo dopadu raket byly vysláni pyrotechnici, kteří sesbírali trosky raket a šrapnely.

Ostřelování je z izraelsko-palestinské hranice hlášeno už několik dnů a po měsících klidu se tak v tomto místě dlouholetého konfliktu obnovily střety mezi izraelskou armádou a Hamásem, který ovládá Pásmo Gazy od roku 2007.

Palestinci sympatizující s Hamásem v minulých týdnech přes hranice vyslali mimo jiné héliové balonky s hořlavinou, které způsobily řadu menších požárů zemědělské půdy na izraelském území.

Izrael reagoval ostřelováním vojenských pozic Hamásu. Kromě toho opět zúžil námořní pásmo kolem Gazy, v němž povoluje Palestincům lovit ryby, a uzavřel hlavní přechod, přes nějž se na území Gazy vozí zboží.

Oblast v pondělí navštívili egyptští vyjednavači, kteří se snaží zmírnit napětí v oblasti.

Hamás tvrdí, že Izrael nedodržuje dohodu o příměří, kterou loni zprostředkovaly Egypt, Katar a OSN a díky níž měl Izrael zmírnit blokádu Pásma Gazy, zavedenou v roce 2007 po ovládnutí oblasti Hamásem. Blokáda spolu s konfliktem Hamásu s Izraelem způsobila ve dvoumilionovém Pásmu Gazy humanitární krizi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael má od začátku epidemie druhou uzávěru

18.09.2020 12:07 Izrael ode dneška zavádí celoplošnou uzávěru ve snaze omezit šíření koronaviru. Platit bude do 11.…

Libanonu vypršel termín na sestavení vlády, vyjednávání pokračuje

17.09.2020 19:35 Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb bude dále vyjednávat o složení příští vlády, i když už…

Při bojích v Afghánistánu zemřely desítky lidí

17.09.2020 17:14 Desítky mrtvých si v noci na dnešek vyžádaly prudké boje mezi příslušníky afghánských ozbrojených…

Střet amerických a ruských vojáků v Sýrii nebyl náhodný, varuje analytik

17.09.2020 00:01 NÁZOR - V srpnu vypukly střety mezi americkými a ruskými hlídkami operujícími na severovýchodě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama