NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do dalších oblastí země. Na potvrzení dřívějšího závazku se shodli ministři obrany aliančních zemí během dnešní videokonference věnované mimo jiné budoucnosti irácké výcvikové mise. NATO hodlá poslat do nestabilní země čelící sektářskému násilí nové síly v době, kdy Spojené státy své jednotky stahují.

NATO
doporučujeme

Alianční jednotky letos výrazně omezily své irácké působení jak kvůli covidové pandemii, tak kvůli útokům na příslušníky západních sil po lednovém zabití prominentního íránského generála Kásema Solejmáního.

"Ačkoli bezpečnostní situace zůstává složitá, NATO chce plnit závazek a posílit svou pomoc," řekl po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Nyní v Iráku pod hlavičkou NATO působí zhruba 500 vojáků a dalšího personálu, což je stejně jako loni. Aliance by podle svého šéfa chtěla tento počet "podstatně zvýšit", k čemuž má svolení irácké vlády. V příštích měsících budou spojenci ladit detaily a podrobný plán by měli ministři obrany schválit v únoru.

Cílem výcvikové mise zahájené před dvěma lety je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu teroristické organizace Islámský stát. Tu se mezinárodní koalici vedené USA podařilo vytlačit z rozsáhlých území, která v Iráku a Sýrii ovládala.

V Iráku v současnosti působí šest českých vojáků a vláda zvažuje, zda by jejich počet šlo v rámci chystaného rozšíření mise zvýšit.

Spojenci chtějí misi rozšiřovat jak početně, tak i regionálně do míst mimo Bagdád. Plánují to bez ohledu na chystané omezování počtu amerických jednotek v zemi. Washington už letos stáhl ze země více než 2000 příslušníků armády, kterých nyní zbývá v Iráku na 3000. Prezident Donald Trump, který dlouhodobě hovoří o úplném návratu amerických ozbrojených sil z konfliktních oblastí jako Irák, Sýrie či Afghánistán, nedávno mluvil o "velmi brzké" redukci tohoto počtu na 2000. Íránem podporované šíitské milice trvají na tom, aby Američané odešli všichni. V opačném případě hrozí pokračováním dosavadních útoků na velvyslanectví USA v Bagdádu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko po měsících opět zveřejnilo úplné statistiky covidu-19

25.11.2020 21:53 Turecké ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé od konce července zveřejnilo počty všech nově…

Při explozi námořní miny byl u Saúdské Arábie poškozen tanker

25.11.2020 16:36 Výbuch miny dnes poškodil ropný tanker u pobřeží Saúdské Arábie v Rudém moři, poblíž hranice mezi…

OSN plánuje kontrolu tankeru u Jemenu, z opuštěného plavidla hrozí únik…

25.11.2020 14:27 Jemenští povstalci dali OSN dlouho očekávané povolení k návštěvě a kontrole opuštěného tankeru u…

Izraelské stíhačky útočily v Sýrii, zahynulo osm bojovníků proíránských…

25.11.2020 10:01 Při izraelských náletech na syrské území přišlo v noci na dnešek o život nejméně osm zahraničních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama