Německá firma odváží nebezpečné chemikálie z přístavu v Bejrútu

Libanon uzavřel s německou firmou Combi Lift kontrakt na odvoz desítek kontejnerů s hořlavým materiálem z bejrútského přístavu. Na začátku srpna tam vybuchl sklad špatně uloženého dusičnanu amonného. Exploze tehdy zdemolovala velkou část města a znamenala smrt pro dvě stovky lidí. V přístavu jsou ale dál i další nebezpečné látky.

Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.
doporučujeme

Mluvčí úřadu předsedy libanonské vlády nyní oznámil, že firma Combi Lift odstraní 49 kontejnerů s hořlavými chemikáliemi. Combi Lift už v přístavu funguje delší dobu a s likvidací kontejnerů začala hned po 11. listopadu, kdy podepsala kontrakt. Agentura AFP uvedla, že nikdo zatím ale nenabídl detaily o tom, kam bude materiál odvezen a co se s ním stane.

V sudech, které byly více než deset let uskladněny pod širým nebem a pálícím sluncem, jsou i kyseliny, upozornila agentura.

Společnost Combi Lift bude materiál přepravovat ve speciálních kontejnerech. Za odvoz dostane 3,6 milionu dolarů (80 milionů korun), z nichž dva miliony dolarů má podle libanonských médií uhradit přístav.

Jeho současný ředitel Básim Kajsí řekl, že odvoz chemikálií je preventivní opatření a že v případě exploze tohoto materiálu "by byl Bejrút srovnán se zemí".

Libanonci srpnový výbuch dusičnanu amonného připsali na vrub nečinnosti vlády, úřady totiž o špatně uskladněném materiálu věděly několik let, ale situaci neřešily. Po neštěstí rezignovala vláda premiéra Hasana Dijába, kterou se dosud nepodařilo nahradit. O sestavení nového kabinetu se teď pokouší někdejší premiér Saad Harírí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán chce instalovat další pokročilá zařízení na obohacování

04.12.2020 16:48 Írán oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) úmysl instalovat další pokročilá…

Izrael chystá rychlé naočkování pětiny populace, objednal vakcínu od…

04.12.2020 12:17 Izrael očekává, že do konce prosince obdrží čtyři miliony dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech,…

OSN: Na záchranu Jemenu před hladomorem dochází čas

03.12.2020 19:16 Na záchranu válkou zmítaného Jemenu před hladomorem dochází čas a milionům Jemenců v nadcházejícím…

V Jeruzalémě vznikne úřadovna pro jednoho českého diplomata

02.12.2020 20:40 Aktualizováno V izraelském Jeruzalémě vznikne pobočka českého velvyslanectví v Tel Avivu. V hierarchii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama