Netanjahu má problém. Prokurátor ho obvinil z korupce

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit dnes obvinil premiéra Benjamina Netanjahua z podvodu, zneužití důvěry a podplácení. Premiér v reakci uvedl, že neodstoupí a obvinění označil za pokus převrat. Poznamenal také, že chce vyšetřit své vyšetřovatele. Obvinění vznesené proti Netanjahuovi se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Izraelský premiér dnes večer v televizním projevu odmítl, že by se dopustil něčeho nezákonného, a kritizoval způsob vyšetřování. "Nešlo jim o pravdu, šli po mně," prohlásil Netanjahu. Premiér také poznamenal, že obvinění přišlo "v politicky nejcitlivější chvíli od založení státu", a zdůraznil, že chce prošetřit osoby, které měly na starosti jeho vyšetřování. "Musíme vyšetřovat vyšetřovatele a státní prokuraturu, která přichystala tyto infikované případy," řekl. "Je to pokus o převrat založený na výmyslech a poskvrněném a zkresleném vyšetřovacím procesu," zdůraznil s tím, že Izrael povede i nadále s "odpovědností, oddaností a starostí o budoucnost nás všech".

V historii Izraele je to poprvé, co bude muset úřadující předseda vlády čelit obvinění z korupce. Stíhání bude pro premiéra obrovskou komplikací při dalším složitém vyjednávání o povolebním zformování kabinetu, které dnes prezident svěřil parlamentu. Obvinění může zásadně ovlivnit i případné další volby, které nejspíš zemi čekají.

Prokurátor se rozhodl vznést proti Netanjahuovi obvinění ve všech třech případech, v nichž stíhání loni v prosinci doporučila policie. Na tiskové konferenci řekl, že jeho krok je založen na důkladném zvážení důkazů a že jej učinil zcela nestranně.

Z řad opozice už se začínají ozývat hlasy, aby Netanjahu kvůli obvinění odstoupil. "Je to pro Izrael velmi smutný den," napsal na twitteru šéf centristické formace Modrá a bílá Benny Ganc. "V Izraeli není žádný převrat, jen (Netanjahuova) snaha udržet se u moci," doplnil.

Zákon premiéra k rezignaci nenutí, Netanjahu se nicméně bude muset vzdát vedení ministerstev zdravotnictví a sociálních věcí, která nyní řídí. V čele resortů totiž podle zákona obviněný politik stát nesmí.

Podle deníku The Times of Israel může trvat až sedm měsíců, než bude Netanjahu obžalován. Pokud jej nakonec soud shledá vinným, hrozí mu v případě úplatkářství až deset let vězení, za podvod a zneužití důvěry může skončit za mřížemi až na tři roky.

Nejzávažnější kauzou je pro Netanjahua takzvaný případ 4000, v němž jde o úplatkářství a ovlivňování médií. Premiér podle vyšetřovatelů uzavřel vzájemně výhodné partnerství s mediálním magnátem Šaulem Elovičem, který je většinovým vlastníkem telekomunikační společnosti Bezeq. Ta provozuje zpravodajský server Walla a premiér podle obvinění firmě zajistil výnosné regulační opatření výměnou za příznivé zpravodajství o sobě a své vládě.

Další dvě kauzy označené čísly 1000 a 2000 se týkají přijetí darů od přátel z řad miliardářů výměnou za politické protislužby a ovlivňování zpravodajství nejčtenějšího izraelského listu Jediot Achronot. Jeho vydavatel Arnon Mozes podle vyšetřovatelů za příznivé zpravodajství o Netanjahuovi získal od šéfa vlády slib, že prosadí právní úpravu, jež by poškodila jeho největšího konkurenta - list Israel hajom.

Mandelblit se zveřejněním svého rozhodnutí ohledně premiérova stíhání vyčkával kvůli povolebním vyjednáváním, která trvají od zářijových předčasných voleb. Netanjahu jako šéf strany Likud nedokázal najít koaliční partnery k sestavení kabinetu a později neuspěl ani Ganc. Dnes předal prezident Reuven Rivlin štafetu parlamentu, který se má během 21 dnů pokusit najít někoho, kdo by mohl dostatečnou podporu poslanců získat.

Podle analytiků ale existuje jen velmi malá šance, že by parlament mohl uspět, a zemi tak nejspíš čekají další volby, od letošního jara už třetí. V nich sice může obviněný Netanjahu jako volební lídr a kandidát na premiéra opět usilovat o vítězství, jeho pozice ale bude značně oslabená. Ve straně Likud se už ozývají hlasy, že Netanjahua by měl v křesle předsedy někdo nahradit.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fatální rána míru na Blízkém východě. Expert mluví o ponížení muslimů

09.12.2019 00:01 NÁZOR - Před dvěma lety americký prezident Donald Trump formálně uznal Jeruzalém jako hlavní město…

Libanon chce na premiéra nominovat opět Saada Harírího

08.12.2019 19:46 Libanonský podnikatel Samír Chatíb dnes oznámil, že existuje shoda na opětovné nominaci Saada…

Revoluce v Saúdské Arábii: Ženy a muži mohou jít na jídlo spolu

08.12.2019 19:08 Restaurace v Saúdské Arábii již nebudou muset mít oddělené vchody pro ženy a pro muže, oznámily…

Tisíce demonstrantů protestovaly v Bagdádu proti desítkám mrtvých

08.12.2019 17:52 Tisíce Iráčanů vyšly dnes opět do ulic a na náměstí v Bagdádu i ve městech na jihu Iráku. Jak se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama