Netanjahu může být navzdory stíhání premiérem, soud nezablokoval koalici s Gancem

Nejvyšší soud v Izraeli ve středu rozhodl, že premiér Benjamin Netanjahu může i přes soudní stíhání kvůli údajné korupci stanout v čele nové vlády. Podle agentury AP tak nic nebrání vzniku koaličního kabinetu na základě dubnové dohody s bývalým Netanjahuovým rivalem Bennym Gancem. Dva politici oznámili, že chtějí, aby se nová vláda ujala funkcí příští týden.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Nejvyšší soud rozhodoval o stížnostech skupiny několika neziskových organizací, které nesouhlasí s vládou vedenou stíhaným premiérem. Netanjahu čelí obvinění v několika korupčních kauzách a proces s ním má začít 24. května. Izraelská ústava je v tomto bodě jednoznačná jen u ministrů, kterým v případě soudního stíhání nedovoluje zastávat úřad.

"Nenašli jsme žádný právní důvod, který by měl bránit Netanjahuovi v sestavení vlády," citovala agentura AP z jednomyslného verdiktu, který ukončuje vleklou politickou krizi v Izraeli. Soudci zároveň posvětili také koaliční dohodu, jejíž součástí jsou nová legislativní opatření.

Izraelský premiér se na spolupráci se svým někdejším rivalem Gancem a jeho stranou Modrá a bílá dohodl poté, co třetí volby v řadě opět vyústily v patovou situaci na izraelské politické scéně. Dva lídři v dubnu oznámili plán na vytvoření "nouzové" vlády s cílem provést zemi koronavirovou krizí. Kabinet chtějí vést společně.

Stížnosti k soudu podaly centristická strana Ješ Atid, Hnutí pro kvalitu vlády v Izraeli, Hnutí pro bezúhonnost a nevládní skupiny Demokratická hlídka a Nová smlouva. Právník zastupující jednu z těchto skupin Eliad Shraga vyjádřil nad dnešním verdiktem zklamání, avšak uvedl, že jej bude respektovat. "Budeme i nadále zvedat prapor mravnosti," dodal.

Soudci nejvyššího soudu uznali, že s novou koaliční dohodou vyvstávají závažné právní otázky, do jejího obsahu ale odmítli zasáhnout. Izrael by tak mohl mít novou vládu už příští týden. Netanjahu a Ganc doufají, že kabinet složí přísahu příští středu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování proti koronaviru podpoří i Tálibán

27.01.2021 10:55 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán slíbilo, že podpoří kampaň očkování proti nemoci covid-19 v…

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama