Netanjahu může být navzdory stíhání premiérem, soud nezablokoval koalici s Gancem

Nejvyšší soud v Izraeli ve středu rozhodl, že premiér Benjamin Netanjahu může i přes soudní stíhání kvůli údajné korupci stanout v čele nové vlády. Podle agentury AP tak nic nebrání vzniku koaličního kabinetu na základě dubnové dohody s bývalým Netanjahuovým rivalem Bennym Gancem. Dva politici oznámili, že chtějí, aby se nová vláda ujala funkcí příští týden.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Nejvyšší soud rozhodoval o stížnostech skupiny několika neziskových organizací, které nesouhlasí s vládou vedenou stíhaným premiérem. Netanjahu čelí obvinění v několika korupčních kauzách a proces s ním má začít 24. května. Izraelská ústava je v tomto bodě jednoznačná jen u ministrů, kterým v případě soudního stíhání nedovoluje zastávat úřad.

"Nenašli jsme žádný právní důvod, který by měl bránit Netanjahuovi v sestavení vlády," citovala agentura AP z jednomyslného verdiktu, který ukončuje vleklou politickou krizi v Izraeli. Soudci zároveň posvětili také koaliční dohodu, jejíž součástí jsou nová legislativní opatření.

Izraelský premiér se na spolupráci se svým někdejším rivalem Gancem a jeho stranou Modrá a bílá dohodl poté, co třetí volby v řadě opět vyústily v patovou situaci na izraelské politické scéně. Dva lídři v dubnu oznámili plán na vytvoření "nouzové" vlády s cílem provést zemi koronavirovou krizí. Kabinet chtějí vést společně.

Stížnosti k soudu podaly centristická strana Ješ Atid, Hnutí pro kvalitu vlády v Izraeli, Hnutí pro bezúhonnost a nevládní skupiny Demokratická hlídka a Nová smlouva. Právník zastupující jednu z těchto skupin Eliad Shraga vyjádřil nad dnešním verdiktem zklamání, avšak uvedl, že jej bude respektovat. "Budeme i nadále zvedat prapor mravnosti," dodal.

Soudci nejvyššího soudu uznali, že s novou koaliční dohodou vyvstávají závažné právní otázky, do jejího obsahu ale odmítli zasáhnout. Izrael by tak mohl mít novou vládu už příští týden. Netanjahu a Ganc doufají, že kabinet složí přísahu příští středu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jaderné elektrárně v íránském Ahvázu vypukl požár

04.07.2020 18:20 V jaderné elektrárně v jihozápadním Íránu dnes vypukl požár. Informovala o tom polooficiální…

Írán nařídil povinné nošení roušek na veřejnosti

04.07.2020 14:52 Íránci, kteří nebudou používat roušky, nebudou moci počítat se službami státních úřadů. Prohlásil…

V Iráku se šetří. Vláda v zemi, kde je pětina chudých, seškrtala důchody

04.07.2020 10:29 Nisrín Sálihová dostala jako vždy na začátku měsíce svůj důchod, ale k jejímu údivu chybělo v…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy