Vodní děla a desítky zatčených: Izrael první vlnu covidu zvládla ukázkově, druhé podlehla

Zatímco na začátku epidemie koronaviru se z Izraele stal téměř premiant v boji proti nákaze, s nynější druhou vlnou si už nedokáže poradit. Současná bilance čítá 68 000 infikovaných a 491 úmrtí, přičemž momentálně denně přibývají dvě tisícovky nově nakažených.

"Nejčastěji se hovoří o tom, že na vině je chaotické řízení a špatná koordinace mezi vládními úřady, příliš rychlé uvolnění po první vlně a nedostatečná chytrá karanténa,“ nastínila v rozhovoru pro Plus novinářka a režisérka Nataša Dudinská, která od roku 1994 žije v Jeruzalémě.

Podle jejího názoru je hlavním kamenem úrazu nestabilní politická situace, kdy má Izrael od května novou vládu, a kdy se po odeznění první vlny začal premiér Benjamin Netanjahu příliš věnovat plánovanému připojení Západního břehu Jordánu, k němuž mělo dojít 1. července, ale nakonec z něj sešlo. 

"Premiér navíc čelí obžalobě za korupci a probíhá soudní řízení, takže nemá čas věnovat se jen koronaviru,“ Nataša Dudinská.

Nový izraelský vládní kabinet je snad největší v historii. Skládá se z 36 členů a 16 jejich zástupců. "Některá nesmyslná ministerstva byla vytvořena jen proto, aby různí Netanjahuovi podporovatelé dostali křeslo,“ řekla režisérka s konstatováním přirozené reakce občanů, kterým se zajídá, že musejí ze svých daní platit tak početnou vládu, zvlášť když se jim samotným zhoršila ekonomická situace. 

Premiér si navíc v době vrcholící krize požádal o vrácení části daní za posledních 10 let, tedy o částku zhruba 6 milionů korun, čímž si proti sobě poštval nemalou část Izraelců. Svým způsobem se jednalo o jakousi roznětku nynějších protivládních demonstrací.

"Lidé jsou nyní méně ochotní přijmout přísná opatření, protože první vlna je ekonomicky silně zasáhla a mají pocit, že jim vláda dostatečně nepomohla," Nataša Dudinská

Izrael zmítají sílící protesty

Se způsobem boje proti koronakrizi nesouhlasí podle současných průzkumu tři čtvrtiny Izraelců, zatímco na začátku epidemie většina občanů velmi přísná restriktivní opatření spočívající i v úplném zákazu vycházení podporovala.

"Lidé začali protestovat. Podniky a restaurace už by další uzavření nepřežily, demonstrují sestřičky a pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách, kteří jsou špatně placení, a tak dále. Vláda je pod tlakem,“ informovala Dudinská. "V jednu chvíli vláda vyhlásila opatření, později je zrušila. Chtěla zavřít restaurace, majitelé se ozvali a o pár hodin později to vláda vzala zpět," uvedla příklad.

Protesty proti Netanjahuově vládě jsou dlouhodobého charakteru, přičemž jim nahrává do karet i skutečnost, že v čele vlády stojí obžalovaný premiér a celková nespokojenost se zvládáním krize. 

"Před sídlem premiéra každých pár dní protestuje 5 až 10 tisíc lidí. Demonstrace jsou velmi intenzivní a účastní se jich všechny části společnosti, přidávají se i mnozí pravicoví Izraelci, kteří premiéra donedávna hájili,“ dodala Dudinská.

Izraelský premiér neváhá označovat protestující anarchisty, nebo dokonce i bolševiky. Podle novinářky se ale pouze snaží navodit dojem, že se jedná o zanedbatelnou část společnosti, ačkoliv to není tak úplně pravda.

Zda se demonstrantům podaří docílit Netanjahuovy demise, nelze předvídat. Stejně tak není jistý jejich další osud, jelikož se ministr vnitra pokusil protesty zakázat, proti čemuž se postavily i bezpečnostní složky s tím, že je takový postup nezákonný. Demokratické principy zatím zřejmě stále fungují, ale i ani to nemusí mít dlouhého trvání, neboť velké potyčky s policií, jakož i nasazování vodních děl a desítky zatčených nejsou ničím neobvyklým.

Související

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 6 hodinami

NATO vyslyšelo Zelenského. O protivzdušné obraně bude jednat s Ukrajinou už zítra

Zasedání Rady NATO – Ukrajina, o které požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se uskuteční v pátek. Zelenskyj by měl jednat s ministry obrany členských zemí Aliance, oznámil její generální tajemník Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy