Vodní děla a desítky zatčených: Izrael první vlnu covidu zvládla ukázkově, druhé podlehla

Zatímco na začátku epidemie koronaviru se z Izraele stal téměř premiant v boji proti nákaze, s nynější druhou vlnou si už nedokáže poradit. Současná bilance čítá 68 000 infikovaných a 491 úmrtí, přičemž momentálně denně přibývají dvě tisícovky nově nakažených.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

"Nejčastěji se hovoří o tom, že na vině je chaotické řízení a špatná koordinace mezi vládními úřady, příliš rychlé uvolnění po první vlně a nedostatečná chytrá karanténa,“ nastínila v rozhovoru pro Plus novinářka a režisérka Nataša Dudinská, která od roku 1994 žije v Jeruzalémě.

Podle jejího názoru je hlavním kamenem úrazu nestabilní politická situace, kdy má Izrael od května novou vládu, a kdy se po odeznění první vlny začal premiér Benjamin Netanjahu příliš věnovat plánovanému připojení Západního břehu Jordánu, k němuž mělo dojít 1. července, ale nakonec z něj sešlo. 

"Premiér navíc čelí obžalobě za korupci a probíhá soudní řízení, takže nemá čas věnovat se jen koronaviru,“ Nataša Dudinská.

Nový izraelský vládní kabinet je snad největší v historii. Skládá se z 36 členů a 16 jejich zástupců. "Některá nesmyslná ministerstva byla vytvořena jen proto, aby různí Netanjahuovi podporovatelé dostali křeslo,“ řekla režisérka s konstatováním přirozené reakce občanů, kterým se zajídá, že musejí ze svých daní platit tak početnou vládu, zvlášť když se jim samotným zhoršila ekonomická situace. 

Premiér si navíc v době vrcholící krize požádal o vrácení části daní za posledních 10 let, tedy o částku zhruba 6 milionů korun, čímž si proti sobě poštval nemalou část Izraelců. Svým způsobem se jednalo o jakousi roznětku nynějších protivládních demonstrací.

"Lidé jsou nyní méně ochotní přijmout přísná opatření, protože první vlna je ekonomicky silně zasáhla a mají pocit, že jim vláda dostatečně nepomohla," Nataša Dudinská

Izrael zmítají sílící protesty

Se způsobem boje proti koronakrizi nesouhlasí podle současných průzkumu tři čtvrtiny Izraelců, zatímco na začátku epidemie většina občanů velmi přísná restriktivní opatření spočívající i v úplném zákazu vycházení podporovala.

"Lidé začali protestovat. Podniky a restaurace už by další uzavření nepřežily, demonstrují sestřičky a pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách, kteří jsou špatně placení, a tak dále. Vláda je pod tlakem,“ informovala Dudinská. "V jednu chvíli vláda vyhlásila opatření, později je zrušila. Chtěla zavřít restaurace, majitelé se ozvali a o pár hodin později to vláda vzala zpět," uvedla příklad.

Protesty proti Netanjahuově vládě jsou dlouhodobého charakteru, přičemž jim nahrává do karet i skutečnost, že v čele vlády stojí obžalovaný premiér a celková nespokojenost se zvládáním krize. 

"Před sídlem premiéra každých pár dní protestuje 5 až 10 tisíc lidí. Demonstrace jsou velmi intenzivní a účastní se jich všechny části společnosti, přidávají se i mnozí pravicoví Izraelci, kteří premiéra donedávna hájili,“ dodala Dudinská.

Izraelský premiér neváhá označovat protestující anarchisty, nebo dokonce i bolševiky. Podle novinářky se ale pouze snaží navodit dojem, že se jedná o zanedbatelnou část společnosti, ačkoliv to není tak úplně pravda.

Zda se demonstrantům podaří docílit Netanjahuovy demise, nelze předvídat. Stejně tak není jistý jejich další osud, jelikož se ministr vnitra pokusil protesty zakázat, proti čemuž se postavily i bezpečnostní složky s tím, že je takový postup nezákonný. Demokratické principy zatím zřejmě stále fungují, ale i ani to nemusí mít dlouhého trvání, neboť velké potyčky s policií, jakož i nasazování vodních děl a desítky zatčených nejsou ničím neobvyklým.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama