Netanjahu opět mluvil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády, uvedla agentura Reuters.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Netanjahu uzavřel 20. dubna dohodu o společné vládě s centristou Bennym Gancem. Oba souhlasili s rozšířením izraelské svrchovanosti na židovské osady na Západním břehu Jordánu a údolí řeky Jordán, což se v praxi rovná anexi. V dohodě je uveden 1. červenec jako termín zahájení vládní debaty o tomto kroku.

Pro Palestince je plán anexe nepřijatelný. Představuje zábor území, jež Izrael obsadil za války v roce 1967 a které je součástí Západního břehu Jordánu, na němž měl vzniknout palestinský stát. Proti anexi se staví i řada západních spojenců Izraele.

Na dnešním setkání s poslanci své strany Likud označil izraelský premiér plán zabrání části Západního břehu za "možná nejdůležitější" úkol nové vlády. "Máme historickou příležitost, která od roku 1948 neexistovala, uplatnit svou svrchovanost... v Judeji a Samaří," řekl Netanjahu. Použil přitom biblická označení pro území dnes známá jako Západní břeh Jordánu. "Je to obrovská příležitost a my si ji nenecháme ujít," dodal premiér den po zahájení soudního procesu, ve kterém je obžalován ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Netanjahu veškerá obvinění popírá.

Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady na Západním břehu Jordánu za nelegální z pohledu mezinárodního práva. Izrael to odmítá s tím, že má na toto území historické a biblické vazby; kontrolu rovněž zdůvodňuje bezpečnostním hlediskem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská vláda schválila nová omezení proti šíření koronaviru

06.07.2020 17:25 Izraelská vláda dnes kvůli zvýšenému nárůstu počtu nakažených koronavirem rozhodla o uzavření barů,…

Izrael vypustil špionážní satelit, bude sledovat Írán

06.07.2020 15:52 Izrael úspěšně vypustil do vesmíru další špionážní satelit. S odvoláním na izraelské ministerstvo…

Při raketovém útoku v Bagdádu bylo zraněno dítě

05.07.2020 18:43 Raketa namířená na zelenou zónu v Bagdádu, kde sídlí státní úřady a řada velvyslanectví včetně…

Írán zavedl povinně roušky, za den zemřelo 163 lidí

05.07.2020 14:07 V Íránu zemřelo za minulých 24 hodin 163 lidí s covidem-19, což je nejvyšší denní údaj od únorového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy