Netanjahu opět mluvil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády, uvedla agentura Reuters.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Netanjahu uzavřel 20. dubna dohodu o společné vládě s centristou Bennym Gancem. Oba souhlasili s rozšířením izraelské svrchovanosti na židovské osady na Západním břehu Jordánu a údolí řeky Jordán, což se v praxi rovná anexi. V dohodě je uveden 1. červenec jako termín zahájení vládní debaty o tomto kroku.

Pro Palestince je plán anexe nepřijatelný. Představuje zábor území, jež Izrael obsadil za války v roce 1967 a které je součástí Západního břehu Jordánu, na němž měl vzniknout palestinský stát. Proti anexi se staví i řada západních spojenců Izraele.

Na dnešním setkání s poslanci své strany Likud označil izraelský premiér plán zabrání části Západního břehu za "možná nejdůležitější" úkol nové vlády. "Máme historickou příležitost, která od roku 1948 neexistovala, uplatnit svou svrchovanost... v Judeji a Samaří," řekl Netanjahu. Použil přitom biblická označení pro území dnes známá jako Západní břeh Jordánu. "Je to obrovská příležitost a my si ji nenecháme ujít," dodal premiér den po zahájení soudního procesu, ve kterém je obžalován ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Netanjahu veškerá obvinění popírá.

Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady na Západním břehu Jordánu za nelegální z pohledu mezinárodního práva. Izrael to odmítá s tím, že má na toto území historické a biblické vazby; kontrolu rovněž zdůvodňuje bezpečnostním hlediskem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

23.02.2021 16:16 Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama