Netanjahu zřejmě opět nebude mít většinu v parlamentu, straně Likud chybí mandáty

Izraelská pravicová strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua je po sečtení 99 procent hlasů vítězem pondělních parlamentních voleb, ale se svými spojenci na parlamentní většinu nedosáhne. Podle dnešních zpráv ji od ní dělí tři hlasy.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Agentura Reuters napsala, že má Likud 35 ze 120 mandátů a centristická formace Modrá a bílá skončila na druhém místě s 32 hlasy.

Izraelský list Haarec ale uvádí, že Likud obsadí 36 a Modrá a bílá 33 křesel. Konečné výsledky by mohly být oznámeny ještě dnes.

Volby se konaly v pondělí a byly od loňského dubna třetí, protože po dvou minulých se nepodařilo žádnému politikovi získat dostatek spojenců, aby sestavil většinovou vládu.

To podle dnešních zpráv platí i nyní, protože Likud dá spolu s ultraortodoxními stranami a jednou nacionalistickou dohromady 58 mandátů.

Třetí nejsilnější parlamentní frakcí se stane s 15 poslanci koalice arabských stran.

Netanjahu sice ohlásil své vítězství v úterý, ale izraelští komentátoři to dnes označili za mylnou zprávu. Moderátor televize Ynet Attila Somfalvi se domnívá, že znovu roste nebezpečí, že Netanjahu Izrael povleče k dalším volbám.

Podle Reuters sílí hlasy, a to v Likudu, aby Netanjahu odstoupil a soustředil se na svou obhajobu v procesu, který s ním má začít 17. března. Čelí v něm obvinění z korupce ve třech kauzách, sám vinu popírá. Ze zákona ale kvůli procesu odstoupit nemusí. V médiích se spekuluje, že se Modrá a bílá pokusí prosadit zákon, který zabrání trestně stíhanému premiérovi sestavovat vládu.

Arabská koalice, která zastupuje pětinu izraelského obyvatelstva, chce s Modrou a bílou spolupracovat. Dosluhující ministr obrany Naftali Bennett, jehož nacionalistická koalice je pro budoucí vládu partnerem Likudu, řekl, že takový postup byl byl nedemokratický. "Pravice je rozhodně proti tomu," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspěch Izraele s očkováním podle lékaře souvisí s digitalizací

06.03.2021 14:24 Izrael je nyní v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkujícím státem světa. Klíčovou úlohu v tom…

Při bojích o město v Jemenu zahynulo přinejmenším 90 lidí

06.03.2021 12:02 Při bojích mezi povstalci a vládními jednotkami o jemenské město Maríb zahynulo za posledních 24…

V Tel Avivu začali pořádat akce jen pro očkované

05.03.2021 22:01 Několik set Izraelců, kteří mají za sebou očkování proti covidu-19, se dnes zúčastnilo v Tel Avivu…

Izrael má 88 procent lidí 50 let očkovaných nebo vyléčených

03.03.2021 14:26 Osmaosmdesát procent Izraelců, kterým je 50 a více let, již bylo očkováno proti covidu-19 nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama