Netanjahuova strana po volbách prověřuje hlasy odevzdané Araby

Strana Likud izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, která zvítězila v úterních volbách, ustavila skupinu, jež prověří platnost více než 2500 hlasů odevzdaných ve prospěch arabské Sjednocené kandidátky. Kdyby se podařilo prokázat jejich neplatnost, mohlo by to pomoci Likudu sestavit vládní koalici s většinou v parlamentu.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Server The Times of Israel tvrdí, že Netanjahu sestavil skupinu a pověřil ji pátrat po případných nesrovnalostech a problémech s hlasy. Sjednocená kandidátka skončila se šesti ze 120 mandátů, ale mezi pátým a šestým je zisk jenom 2521 hlasů. Bez nich by o jedno křeslo přišla.

V rámci povolebních počtů Likud podle odevzdaných hlasů dělí od dalšího mandátu minimum hlasů, zatím jich má 30. Blok potenciálních Netanjahuových spojenců by se ztrátou mandátu Sjednocené kandidátky rozšířil ze současných 59 na 60 mandátů.

Vyšetřovací skupina se podle izraelských médií zaměří na volební okrsky s vysokou volební účastí, v nichž lidé volili Sjednocenou kandidátku. Ve skupině jsou právníci i zvolený poslanec za ultranacionalistickou Náboženskou sionistickou stranu Simcha Rothman. Ten už potvrdil, že skupina bude pátrat po "chybách a podvodech".

Likud i v minulosti poukazoval na údajné volební podvody v komunitě izraelských Arabů, ale nepodařilo se je prokázat. Netanjahu před těmito volbami nepřátelskou rétoriku nechal stranou a snažil se oslovit i arabskou komunitu.

Oficiální volební výsledky mají být ve středu předány prezidentovi Reuvenu Rivlinovi, který pak zahájí konzultace o možném příštím premiérovi. Vybraný politik pak bude sestavovat koalici.

Strany, které se vymezují proti Netanjahuovi, nyní dají dohromady 57 křesel. Oběma táborům by mohla k většině dopomoci Sjednocená arabská kandidátka, která se odtrhla od Sjednocené kandidátky a získala čtyři mandáty. Nacionalisté, kteří jsou ochotní připojit se k Netanjahuovi, ale spolupráci s ní vylučují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Íránský jaderný provoz v Natanzu se údajně stal terčem teroristického útoku

11.04.2021 21:54 Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem.…

Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl…

11.04.2021 00:01 NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu…

Erdogan volá pod ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny

10.04.2021 20:42 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval k ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama