Netanjahuův syn kritizoval levicové zaměření médií

Syn izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Jair zahájil internetovou diskusi, do níž si hodlá zvát názorově blízké hosty. Do prvního podcastu přizval syna brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a probíral s ním údajné socialistické a protinacionalistické zaměření většiny médií. Prezident Bolsonaro a premiér Netanjahu jsou si názorově velmi blízcí.

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

"Média v Izraeli a v USA jsou velmi nestálá, zaměřená socialisticky a protinacionalisticky. Mě levice mnohokrát označila za nacistu, i když nacisté v Polsku vyvraždili celou rodinu mého dědečka. Tak nazývají každého, kdo s nimi nesouhlasí a má konzervativní názory," řekl na úvod debaty devětadvacetiletý Jair Netanjahu. Na sociálních sítích působí jako vehementní otcův obránce a facebook dočasně zablokoval jeho účet za nenávistný obsah příspěvků týkajících se muslimů.

O sedm let starší Eduardo Bolsonaro má na twitteru a instagramu celkem pět milionů příznivců a také on na těchto platformách hájí politiku svého otce. V roce 2018 získal už podruhé parlamentní křeslo a spolupracoval s organizací The Movement bývalého poradce Bílého domu Stephena Bannona, která propaguje pravicový populismus.

"Někteří levičáci v Brazílii pozvolna a dlouhodobě usilují o ovládnutí univerzit, a teď mají pod kontrolou téměř veškerý tisk, odbory a jejich spojence ve společnosti," tvrdil Bolsonaro.

Jeho společník pak prohlásil, že "pět až deset procent lidí v Izraeli patří k nejradikálnější levici, která je mimořádně protinacionalistická, velmi protináboženská a velmi protižidovská". "Kontrolují skoro na sto procent hlavní média a akademický svět. Vymývají lidem mozek, vnucují jim názory," dodal Netanjahu.

Izraelský server The Times of Israel napsal, že prezident Bolsonaro měl v úmyslu syna jmenovat velvyslancem v USA a před novináři řekl, že syna k tomu kvalifikuje fakt, že hovoří anglicky a "přátelí se s Netanjahuovými dětmi".

Nominaci Eduarda Bolsonara na funkci velvyslance zablokoval prokurátor s argumentem, že prezidentův syn nemá kvalifikaci na to, aby řídil jeden z nejvýznamnějších diplomatických postů v zemi. Před zvolením do parlamentu byl mladší Bolsonaro policistou nižší hodnosti a jedinou jeho zahraniční zkušeností byl roční výměnný pobyt v USA.

Jair Netanjahu v roce 2018 doprovázel otce na jeho cestě do Brazílie. S bratry Bolsonarovými podnikal výlety vrtulníkem a na jachtě u pobřeží Ria de Janeiro a prezidentovi synové na sobě měli trička s hebrejskými nápisy.

Prezident Bolsonaro podle izraelského tisku slíbil Jaredovi Kushnerovi, který je v americké administrativě pověřen blízkovýchodní agendou, že rovněž nechá přestěhovat velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, jak to učinily i Spojené státy. Zatím ale Brazílie v Jeruzalémě otevřela jen obchodní zastupitelství.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama