Ničivá exploze v Bejrútu: Soudce obžaloval premiéra v demisi a tři exministry z nedbalosti

Libanonský prokurátor vyšetřující srpnovou ničivou explozi v přístavu v Bejrútu obžaloval předsedu vlády v demisi Hasana Dijába a tři bývalé ministry z nedbalosti. S odkazem na soudní zdroj to napsala agentura AFP. Dijábův úřad na to reagoval prohlášením, že si je premiér jistý, že nepochybil. Libanonská agentura NNA oznámila, že chce vyšetřovací soudce čtveřici vyslechnout příští týden.

Ilustrační foto
doporučujeme

Bývalý univerzitní profesor Dijáb rezignoval několik dní po výbuchu, který si 4. srpna vyžádal více než 200 obětí na životech, dosud však nebyla sestavena nová vláda. O sestavení nového kabinetu se teď pokouší někdejší premiér Saad Harírí. Výbuch zapříčinil požár v přístavním skladu, kde byly podle úřadů roky špatně uskladněny tuny dusičnanu amonného.

zdroj: YouTube

Kromě Dijába byli obžalováni také exministr financí Alí Hasan Chalíl a dva bývalí ministři veřejných prací a dopravy Ghází Zajtar a Júsuf Finjánús. Podle agentury AP jde o zatím nejvýše postavené činitelé, kteří byli v kauze obžalováni.

Zadrženo bylo kromě toho zatím zhruba 30 bezpečnostních představitelů a pracovníků přístavu a celní správy. Zajtar funkci ministra dopravy zastával od roku 2014, o dva roky později jej vystřídal Finjánús, který byl ministrem do začátku letošního roku. Chalíl byl ministrem financí v roce 2014 a 2016 až 2020.

Spojené státy uvalily v září na Chalíla a Finjánuse sankce za spolupráci s Hizballáhem.

Právníci nejsou jednotní v názoru na imunitu úřadujících a bývalých ministrů. Tamní tisk poukazuje na to, že od roku 2013, kdy byl dusičnan amonný v přístavu uskladněn, se v úřadu předsedy vlády vystřídali čtyři premiéři, avšak obviněn je jenom Dijáb. Tři minulí vypověděli, že o nebezpečné látce nevěděli. Dijáb při předchozím výslechu řekl, že dostal informaci o potenciálně výbušné látce několik dní před explozí a že se chystal přístav navštívit. Novinářům řekl, že návštěvu zrušil, když se dověděl, že se jedná o sklad zemědělských hnojiv.

Soudce Fádí Saván, který se chystá k výslechu, řekl, že se rozhodl na základě výpovědí, podle nichž obvinění dostali několik písemných upozornění a výzev, aby převoz hnojiv neodkládali.

Právní zástupce 1500 rodin, které výbuch zasáhl, řekl, že obvinění neznamená uznání viny a že o ní rozhodne pětičlenný panel soudců.

Dijábova kancelář v prohlášení uvedla, že obvinění se netýká jenom premiéra samotného, ale jde o útok na premiérský úřad, což předseda vlády nedopustí. Tiskové oddělení premiérova úřadu oznámilo, že Saván "porušuje ústavu a obchází parlament". Současného premiéra označil tiskový úřad za "muže, který respektuje zákon a podřizuje se ústavě". Premiér podle něj už soudci Savánovi informace předal při minulém výslechu. Podle tisku není jasné, zda premiér přistoupí na to být znovu vyslýchán. Saván oznámil, že příští týden Dijába a tři bývalé ministry vyslechne jako "obviněné".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama