Ničivá exploze v Bejrútu: Soudce obžaloval premiéra v demisi a tři exministry z nedbalosti

Libanonský prokurátor vyšetřující srpnovou ničivou explozi v přístavu v Bejrútu obžaloval předsedu vlády v demisi Hasana Dijába a tři bývalé ministry z nedbalosti. S odkazem na soudní zdroj to napsala agentura AFP. Dijábův úřad na to reagoval prohlášením, že si je premiér jistý, že nepochybil. Libanonská agentura NNA oznámila, že chce vyšetřovací soudce čtveřici vyslechnout příští týden.

Ilustrační foto

Bývalý univerzitní profesor Dijáb rezignoval několik dní po výbuchu, který si 4. srpna vyžádal více než 200 obětí na životech, dosud však nebyla sestavena nová vláda. O sestavení nového kabinetu se teď pokouší někdejší premiér Saad Harírí. Výbuch zapříčinil požár v přístavním skladu, kde byly podle úřadů roky špatně uskladněny tuny dusičnanu amonného.

zdroj: YouTube

Kromě Dijába byli obžalováni také exministr financí Alí Hasan Chalíl a dva bývalí ministři veřejných prací a dopravy Ghází Zajtar a Júsuf Finjánús. Podle agentury AP jde o zatím nejvýše postavené činitelé, kteří byli v kauze obžalováni.

Zadrženo bylo kromě toho zatím zhruba 30 bezpečnostních představitelů a pracovníků přístavu a celní správy. Zajtar funkci ministra dopravy zastával od roku 2014, o dva roky později jej vystřídal Finjánús, který byl ministrem do začátku letošního roku. Chalíl byl ministrem financí v roce 2014 a 2016 až 2020.

Spojené státy uvalily v září na Chalíla a Finjánuse sankce za spolupráci s Hizballáhem.

Právníci nejsou jednotní v názoru na imunitu úřadujících a bývalých ministrů. Tamní tisk poukazuje na to, že od roku 2013, kdy byl dusičnan amonný v přístavu uskladněn, se v úřadu předsedy vlády vystřídali čtyři premiéři, avšak obviněn je jenom Dijáb. Tři minulí vypověděli, že o nebezpečné látce nevěděli. Dijáb při předchozím výslechu řekl, že dostal informaci o potenciálně výbušné látce několik dní před explozí a že se chystal přístav navštívit. Novinářům řekl, že návštěvu zrušil, když se dověděl, že se jedná o sklad zemědělských hnojiv.

Soudce Fádí Saván, který se chystá k výslechu, řekl, že se rozhodl na základě výpovědí, podle nichž obvinění dostali několik písemných upozornění a výzev, aby převoz hnojiv neodkládali.

Právní zástupce 1500 rodin, které výbuch zasáhl, řekl, že obvinění neznamená uznání viny a že o ní rozhodne pětičlenný panel soudců.

Dijábova kancelář v prohlášení uvedla, že obvinění se netýká jenom premiéra samotného, ale jde o útok na premiérský úřad, což předseda vlády nedopustí. Tiskové oddělení premiérova úřadu oznámilo, že Saván "porušuje ústavu a obchází parlament". Současného premiéra označil tiskový úřad za "muže, který respektuje zákon a podřizuje se ústavě". Premiér podle něj už soudci Savánovi informace předal při minulém výslechu. Podle tisku není jasné, zda premiér přistoupí na to být znovu vyslýchán. Saván oznámil, že příští týden Dijába a tři bývalé ministry vyslechne jako "obviněné".

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Související:

Právě se děje

reklama