Noční můra bez konce: Kvůli intenzivnímu násilí v Jemenu umírají další civilisté

„V našem traumatologickém centru v Mokce ošetříme každého, kdo potřebuje urgentní chirurgický zákrok: pacienty s válečnými zraněními, raněné v důsledku dopravních nehod, těhotné ženy, které musí podstoupit císařský řez,“ říká Raphael Veicht, vedoucí tamní mise Lékařů bez hranic. „Když ale najednou skoro všichni civilisté přicházejí s vážnými zraněními způsobenými zbraněmi, vyvolává to podstatné otázky. To, co tady v naší malé nemocnici vidíme, je zneklidňující a zcela nepřijatelné. Útočení na civilisty znamená vážné porušení mezinárodního humanitárního práva. Tady se ale zašlo ještě dál. Mezi našimi pacienty jsou děti, těhotné či kojící ženy a pracovníci továrny na zpracování mléka, kterou nedávno zasáhla bomba. Tohle nelze ničím omluvit.“

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
doporučujeme
  • Boje na frontových liniích opět propukly jižně od přístavního města Hudajdá na břehu Rudého moře. Jsou jedny z nejintenzivnějších v zemi.
  • Lékaři bez hranic: Počet civilistů se závažnými válečnými zraněními roste.
  • Pracovníci traumatologické nemocnice Lékařů bez hranic poblíž města Mokka od října ošetřili 122 pacientů s těmito zraněními. Od konce listopadu tvoří drtivou většinu vážně raněných ženy a děti. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici. 

Dne 29. listopadu do nemocnice Lékařů bez hranic přinesli ženu s neodborně provedenou amputací obou končetin v oblasti bérce. Potřebovala další nápravnou operaci. Vzpomíná, jak se společně s dalšími ženami a dětmi vydala na trh s oblečením do jednoho z domů v tamní vesnici Qazah, v oblasti ad Durajhimi. Neví přesně, co se tehdy stalo. Poslední, co slyšela, byla exploze.

Probudila se až v nemocnici Lékařů bez hranic. Její otec jí později vysvětlil, že na ně dopadl dělostřelecký granát. Dům z rákosu a palmových listů je nemohl ochránit. Žena vyjmenovává příbuzné, které útok připravil o život. „Čtyři ženy: má teta, švagrová, dvě sestřenice. Spolu s nimi zemřelo i pět dětí: synovec, dva bratranci a další dvě děti mých dospělých bratranců.“

Nemocnice ve městě Mokka přijala po stejném útoku ještě jednoho pacienta. Tým lékařů stabilizoval jedenáctiměsíční dítě, které muselo být okamžitě převezeno do vybavenější nemocnice Lékařů bez hranic v Adenu. Zemřelo dřív, než tam sanitka stihla dorazit.

Podobných případů je celá řada

- 24. listopadu lékaři ošetřili sedm zraněných civilistů. Poranila je nálož u silnice, která vybuchla, když se vraceli ze svatby. Podle dostupných zpráv exploze zabila pět lidí, včetně jednoho dítěte.

- 25. listopadu našly dvě děti na krajnici nevybuchlou munici. Skončily v nemocnici Lékařů bez hranic po tom, co munici odhodily zpátky na zem. Utrpěly vážné zranění břicha a hrudníku.

- 3. prosince Lékaři bez hranic přijali šest lidí z továrny na zpracování mléka v Hudajdá, která byla vybombardovaná. Pacienti tvrdí, že přišli nejméně o deset svých spolupracovníků.

Příliv pacientů s válečnými zraněními do nemocnic Lékařů bez hranic svědčí o tom, že frontové linie na jihu guvernorátu Hudajdá patří momentálně k těm nejaktivnějším v celém Jemenu. Stovky rodin tak musí znovu kvůli sílícímu konfliktu opustit své domovy. Oblasti, kde hrozí riziko ostřelování nebo jiných útoků, se rozšiřují. Důsledkem je omezená dostupnost lékařské péče, ale i potravinové pomoci. A to v čase, kdy je jich nejvíce potřeba.

„Tyto útoky, ať už jsou cílené nebo nahodilé, porušují veškerá pravidla války,“ říká Veicht. „Na civilisty už ne. Tito lidé se jen snaží přežít. Snaží se dál živit své rodiny. Jsou ale mrzačeni a zabíjeni. A to musí přestat.“

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

13.01.2021 17:26 Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama