Noční můra bez konce: Kvůli intenzivnímu násilí v Jemenu umírají další civilisté

„V našem traumatologickém centru v Mokce ošetříme každého, kdo potřebuje urgentní chirurgický zákrok: pacienty s válečnými zraněními, raněné v důsledku dopravních nehod, těhotné ženy, které musí podstoupit císařský řez,“ říká Raphael Veicht, vedoucí tamní mise Lékařů bez hranic. „Když ale najednou skoro všichni civilisté přicházejí s vážnými zraněními způsobenými zbraněmi, vyvolává to podstatné otázky. To, co tady v naší malé nemocnici vidíme, je zneklidňující a zcela nepřijatelné. Útočení na civilisty znamená vážné porušení mezinárodního humanitárního práva. Tady se ale zašlo ještě dál. Mezi našimi pacienty jsou děti, těhotné či kojící ženy a pracovníci továrny na zpracování mléka, kterou nedávno zasáhla bomba. Tohle nelze ničím omluvit.“

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
  • Boje na frontových liniích opět propukly jižně od přístavního města Hudajdá na břehu Rudého moře. Jsou jedny z nejintenzivnějších v zemi.
  • Lékaři bez hranic: Počet civilistů se závažnými válečnými zraněními roste.
  • Pracovníci traumatologické nemocnice Lékařů bez hranic poblíž města Mokka od října ošetřili 122 pacientů s těmito zraněními. Od konce listopadu tvoří drtivou většinu vážně raněných ženy a děti. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici. 

Dne 29. listopadu do nemocnice Lékařů bez hranic přinesli ženu s neodborně provedenou amputací obou končetin v oblasti bérce. Potřebovala další nápravnou operaci. Vzpomíná, jak se společně s dalšími ženami a dětmi vydala na trh s oblečením do jednoho z domů v tamní vesnici Qazah, v oblasti ad Durajhimi. Neví přesně, co se tehdy stalo. Poslední, co slyšela, byla exploze.

Probudila se až v nemocnici Lékařů bez hranic. Její otec jí později vysvětlil, že na ně dopadl dělostřelecký granát. Dům z rákosu a palmových listů je nemohl ochránit. Žena vyjmenovává příbuzné, které útok připravil o život. „Čtyři ženy: má teta, švagrová, dvě sestřenice. Spolu s nimi zemřelo i pět dětí: synovec, dva bratranci a další dvě děti mých dospělých bratranců.“

Nemocnice ve městě Mokka přijala po stejném útoku ještě jednoho pacienta. Tým lékařů stabilizoval jedenáctiměsíční dítě, které muselo být okamžitě převezeno do vybavenější nemocnice Lékařů bez hranic v Adenu. Zemřelo dřív, než tam sanitka stihla dorazit.

Podobných případů je celá řada

- 24. listopadu lékaři ošetřili sedm zraněných civilistů. Poranila je nálož u silnice, která vybuchla, když se vraceli ze svatby. Podle dostupných zpráv exploze zabila pět lidí, včetně jednoho dítěte.

- 25. listopadu našly dvě děti na krajnici nevybuchlou munici. Skončily v nemocnici Lékařů bez hranic po tom, co munici odhodily zpátky na zem. Utrpěly vážné zranění břicha a hrudníku.

- 3. prosince Lékaři bez hranic přijali šest lidí z továrny na zpracování mléka v Hudajdá, která byla vybombardovaná. Pacienti tvrdí, že přišli nejméně o deset svých spolupracovníků.

Příliv pacientů s válečnými zraněními do nemocnic Lékařů bez hranic svědčí o tom, že frontové linie na jihu guvernorátu Hudajdá patří momentálně k těm nejaktivnějším v celém Jemenu. Stovky rodin tak musí znovu kvůli sílícímu konfliktu opustit své domovy. Oblasti, kde hrozí riziko ostřelování nebo jiných útoků, se rozšiřují. Důsledkem je omezená dostupnost lékařské péče, ale i potravinové pomoci. A to v čase, kdy je jich nejvíce potřeba.

„Tyto útoky, ať už jsou cílené nebo nahodilé, porušují veškerá pravidla války,“ říká Veicht. „Na civilisty už ne. Tito lidé se jen snaží přežít. Snaží se dál živit své rodiny. Jsou ale mrzačeni a zabíjeni. A to musí přestat.“

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

Související:

Právě se děje

reklama