Noční můra nepominula. Islámský stát ohrožuje Kurdy na východě Iráku

Teroristická organizace Islámský stát (IS), poražená v Iráku už před dvěma lety, nyní ohrožuje vesničany v iráckých kurdských oblastech. Podle kurdského serveru Rudaw odhaduje nyní irácká tajná služba, že IS poslal do provincií Dijála, Saláhaddín a Kirkúk na 1500 svých bojovníků. Některé vesnice se v důsledku vylidňují.

Přidejte svůj názor

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Je to případ vsi Baváb Lavija v oblasti Chánakínu, což je část provincie Dijála ležící v blízkosti íránské hranice. Z původních 70 rodin jich zůstalo dvacet. Dijála nepatří ke čtyřem provinciím iráckého autonomního Kurdistánu, avšak právě v Chánakínu žije velké procento Kurdů. Podle místních lidí se sem IS začal přesouvat po roce 2017, kdy irácká armáda přinutila kurské oddíly pešmergů se z místa stáhnout.

Bezpečnostní situace se od té doby natolik zhoršila, že lidé raději odešli. Stalo se to v šesti kurdských vesnicích v Chánakínu. Rudaw napsal, že jenom v minulých dvou dnech IS v provincii Dijála zaútočil třikrát, zabil šest lidí a zranil 15 dalších. Pešmergové poukazují na to, že v oblasti panuje bezpečnostní vakuum, jehož IS využívá.

IS "se kvůli irácké vládě reorganizoval. Vláda nám brání chránit aspoň oblasti obývané Kurdy a sama je bránit nedokáže," citoval svůj kurdský zdroj server Rudaw. Pešmergové na hraničních liniích podle něj posílili a opevnili své posty a připravují se na zásah proti IS.

Jejich tajná služba se domnívá, že IS do Chánakínu poslal 30 velmi dobře vycvičených bojovníků, podle irácké rozvědky IS v nedávné době do provincie Dijála a do kurdských provincií Saláhaddín a Kirkúk vyslal 1500 svých lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázrak, očekávaný mnoha Izraelci, se nekonal. Budou další volby

12.12.2019 07:28 Izraelským poslancům se ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra, oznámila agentura…

Milice unáší a zabíjí irácké demonstranty, tvrdí OSN

11.12.2019 20:51 Neznámé skupiny pokračují v únosech, náhodném zadržování a cíleném zabíjení iráckých protivládních…

Írán si nepřeje vměšování Francie. Už půl roku zadržuje dva její vědce

11.12.2019 17:18 Írán označil za vměšování do vnitřních záležitostí požadavek francouzského prezidenta Emmanuela…

Přehmat s celosvětovými dopady. Politolog promluvil o uprchlících a Turecku

11.12.2019 00:01 NÁZOR - Zatímco Kurdové v autonomní oblasti Rojava na severu Sýrie nadále čelí "genocidnímu tažení"…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama