Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný americký politický konzultant George Birnbaum v komentáři pro server Politico. Muž s bohatými zkušenostmi z americké, evropské i izraelské politiky věří, že po 12 letech jsou sečteny dny Benjamina Netanjahua v premiérském křesle, přičemž jeho vládu zřejmě nahradí koaliční kabinet složený z osmi opozičních stran.

Benjamin Netanjahu

Nezvyklé uskupení

Členové tohoto nezvyklého uskupení pokrývají ideologické spektrum od levicové sociálnědemokratické strany Meretz po pravicové nacionalisty ze strany Yamina, připomíná konzultant. Za pozoruhodnou označuje skutečnost, že koalice zahrnuje také arabskou stranu Ra’am a jde o vůbec první případe v izraelských dějinách, kdy budou arabští zástupci ve vládním kabinetu.

Pokud uvedená "vláda změny" získá v nadcházejících dnech důvěru, povede ji Naftali Bennett, se kterým Birnbaum spolupracoval v kampani před letošními březnovými volbami. Označuje jej za velmi pozoruhodného politika a soudí, že už jen současná situace prokazuje jeho státnictví a politickou prozíravost.

"Znám ho více než dvě desetiletí a je disciplinovaný, chytrý, podnikavý a chce zásadně zlepšit životy všech Izraelců, Židů i Arabů," píše autor komentáře. Zároveň přiznává, že Bennett se pouští do velkého rizika.

Bennettovi skalní voliči mu za jeho poslední kroky nepoděkují a pokud by se zítra konaly nové volby, dramaticky oslabí, konstatuje Birnbaum. Domnívá se však, že sázkou své politické kariéry na to, co považuje za správné, Bennett prokázal skutečné vůdcovství a zapálenou oddanost Izraeli a jeho obyvatelům. 

Konzultant spolupracoval v posledních 25 letech s různými subjekty kandidujícími v izraelských volbách a konstatuje, že hlasování pokaždé charakterizovalo ideologické rozdělení, ať už mír versus bezpečnost, případně sekularizace versus náboženství. "Ale tyto volby byly unikátní," pokračuje Birnbaum. Vysvětluje, že střet probíhal mezi příznivci a odpůrci Natanjahua, nejdéle sloužícího izraelského premiéra. 

Právě odpor vůči Netanjahuovi je jedinou věcí, která sblížila diametrálně odlišné strany v jedné koalici, shrnuje autor komentáře. Upozorňuje, že z toho pramení velké nebezpečí pro Bennetta a také další členy této široké vlády.

Netanjahův stín přetrvá

Vyhrát volby je snadné, mnohem těžší je vládnout, tvrdí konzultant. Domnívá se, že největší výzvou pro Bennetta bude řídit vnitřně napjatou koaliční vládu v zemi, která musí řešit obrovské politické a ekonomické problémy.

"Můj instinkt mi říká, že koaliční politici se budou maximálně snažit vyhnout citlivějším otázkám, kterým Izrael čelí, a doufat, že je přesunou na budoucí vládu," píše Birnbaum. Upozorňuje přitom, že volání Evropy a Spojených států po řešení izraelsko-palestinského konfliktu na bázi dvou států neustále sílí, zatímco napětí mezi Izraelem a Hamásem zůstává po nedávném výbuchu násilí na bodu varu.

Pak jsou zde sociální a ekonomické škody napáchané koronavirovou pandemií, které jsou výzvou samy o sobě, připomíná konzultant. Soudí ovšem, že ty zároveň představují pro Bennetta a další příležitost, jelikož se jejich naléhavé řešení může stát základem pro přemostění kontroverznějších politických témat.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za jisté autor komentáře považuje to, že v nadcházejících měsících se bude nad izraelskou politikou vznášet velký Natanjahuův stín. S ohledem na předchozí osobní spolupráci by dosluhujícího premiéra rozhodně neodepisoval, jelikož opakovaně ukázal, že je politickým kouzelníkem, který dokáže přežít.

"Neodejde bez boje a pokud v nadcházejícím týdnu prohraje hlasování o nedůvěře, bude nemilosrdnou opozicí," uvádí Birnbaum. Dodává, že mnozí z 61 členů Knesetu, kteří se chystají Netanjahua svrhnout, si uvědomují rizika tak široké koalice a ocitají se pod enormním tlakem. Netanjahuovi tak postačí počkat si na moment, kdy vládu svrhne jediným hlasováním, konstatuje konzultant. Očekává, že pokud prohraje aktuální bitvu - čemuž vše nasvědčuje -, povede Netanjahu dál politickou válku.

Bez ohledu na to, co přijde, jsme svědky utváření historie, vyzdvihuje Birnbaum. Míní, že Bennettova disciplinovaná osobnost, jeho státnictví i odhodlání přinést Izraeli stabilitu a vyhnout se pátým volbám během dvou let budou hnacím motorem koalice. Půjde sice o největší výzvu Bennettova života, ale výsledkem může být semknutější Izrael, který by byl pozitivem pro Blízký východ i celý svět, uzavírá konzultant.

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Výbuch miny v Afghánistánu zabil nejméně 11 lidí, včetně dětí

06.06.2021 08:02 Nejméně 11 lidí, včetně dětí, zahynulo v sobotu na severu Afghánistánu, když jejich automobil najel…

Související:

Právě se děje