Nová série sankcí? To už je americká závislost, rýpl si šéf íránské diplomacie

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes označil nové americké sankce namířené na tři íránské vesmírné agentury za neefektivní a doplnil, že Američané jsou na sankcích závislí. Informovala o tom íránská polooficiální agentura Tasním.

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

Washington obnovil protiíránské sankce loni, když Spojené státy odstoupily od mezinárodní smlouvy o íránském jaderném programu. Dohoda se USA nezdá dost účinná a rovněž se mu nelíbí, že neomezuje íránský raketový program.

V úterý americké ministerstvo financi rozšířilo protiíránské sankce o tři vesmírné agentury- jednu civilní a dvě výzkumné. Rozhodnutí bylo zdůvodněno tím, že Teherán agentury využívá k naplnění svého sporného balistického programu.

"Američané jsou na sankcích závislí. Tyto sankce jsou zcela neúčinné," komentoval Mohammad Džavád Zaríf.

Íránci se letos třikrát pokusili z vesmírného střediska imáma Chomejního bez úspěchu vyslat do vesmíru nosnou raketu se satelitem. Spojené státy v těchto pokusech spatřují skryté testy vojenských balistických raket.

Předchozí ekonomické sankce, které Washington zavedl, poškozují íránskou ekonomiku. Teherán, který letos od dohody z roku 2015 začal odstupovat, požaduje po dalších signatářích, aby se výrazně zasadili o její přežití.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala…

Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s…

05.08.2020 21:58 Aktualizováno Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce…

Média: Nitrát, jenž vybuchl v Bejrútu, byl z ruské lodi

05.08.2020 18:43 Dusičnan amonný, jehož úterní výbuch v bejrútském skladu připravil o život na stovku lidí a více…

Mysleli jsme, že to je útok. Domy vzdálené kilometry od epicentra mají…

05.08.2020 18:02 Obyvatelé Bejrútu jsou z úterního výbuchu stále v šoku, všude na ulicích leží sklo, nemocnice jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama