Novou izraelskou vládu bude opět sestavovat Netanjahu

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes pověřil sestavením nové vlády dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua. Předčasné volby se konaly v březnu a nepřinesly výsledek, který by jakémukoli z politiků umožnil sestavit většinový kabinet. Netanjahu má nyní ve 120členném parlamentu podporu 52 poslanců.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Rivlin od pondělka konzultoval s vůdci 13 politických stran, jež se ve volbách 23. března do parlamentu dostaly. Zjišťoval, kterého z politiků podpoří do funkce příštího ministerského předsedy. "Nikdo z kandidátů nemá bohužel reálnou šanci kabinet sestavit," sdělil dnes Rivlin s tím, že se nakonec rozhodl svěřit úkol Netanjahuovi, protože ten má podporu největší, byť nikoli většinovou.

Netanjahu, který bude vládu formovat za posledních 25 let poosmé, má na úkol 28 dní s možností dvoutýdenního prodloužení. V případě neúspěchu může prezident pověřit jiného politika nebo může úkol vybrat kandidáta předat parlamentu.

Tábor stran, které se vymezují proti Netanjahuovi, dá dohromady nyní 45 mandátů, ale tři strany nikoho jako kandidáta na premiéra nejmenovaly. Dnes odpoledne má k médiím promluvit Naftali Bennett, jehož pravicová strana Jamina získala sedm mandátů. K jakému z táborů se chce připojit, zatím není jasné. Vyjednává s ním podle médií Jair Lapid, jehož strana Ješ Atid skončila ve volbách se 17 mandáty druhá.

Rivlin dnes při zdůvodňování svého výběru řekl, že nemůže nahradit soudce. Narážel na proces s Netanjahuem, který dnes pokračuje a v němž premiér čelí obvinění ve třech korupčních kauzách. "Podle zákona může ve funkci pokračovat i premiér, který je stíhán. Nebylo to snadné rozhodnutí," řekl prezident.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Íránský jaderný provoz v Natanzu se údajně stal terčem teroristického útoku

11.04.2021 21:54 Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem.…

Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl…

11.04.2021 00:01 NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu…

Erdogan volá pod ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny

10.04.2021 20:42 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval k ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama